Gün İçi Yorum (Şeker Yatırım)

Gün İçi Yorum

Güne yatay başlayan BIST-100 günün ilk yarısını %0,53 düşüşle 88.664 seviyesinden kapattı. Sıkışma eğilimini devam ettiren BIST yurtdışı borsalardaki negatif eğilime paralel ilk yarıyı kar sasılarıyla kapattı. ABD tahvil faizlerindeki düşüşe karşın yurtiçi tahvil faizlerindeki hafif yukarı yönlü eğilimde kar satışlarını destekledi. Bugün ABD'de açıklanacak yeni konut satışları ve Michigan tüketici güven endeksi verileri izlenecek. Fed üyelerinden bu yıl için 3 faiz artırımı ve faizlerin erken artırılmasının iyi olacağı yönünde mesajları gelmeye devam ediyor. Ancak buna rağmen gelişmekte olan piyasalara yönelik risk alma iştahı momentum kaybetse de devam ediyor. Bu eğilimin düzeltmelerle Mart ayındaki Fed toplantısına kadar devam etmesi beklenmektedir. Kısa vadede güçlü yükseliş sonrası dar bantta sıkışan BIST'te yükselişin güçlenerek devamı için yurtiçi tahvil faizlerindeki düşüşün devamını görmemiz gerekiyor. BIST'te kısa vadede dar bantta sıkışma eğiliminin devamı etmesi beklenmektedir.
 
Endeks üçgen formasyon şeklindeki sıkışma devam ediyor. Endeks kısa vadede pozitif eğilimini koruyabilmesi için 88.500 üzerinde tutunması gerekiyor. Endeksin yükselişini güçlendirmesi için oluşan sıkışmanın direnci olan 89.600'ü yükselen hacimle yukarı kırması gerekiyor. Ancak kısa vadede uzun vadeli düşüş trendi direnci konumunda olan 90.000-90.300 aralığının ilk denemede yukarı kırılması beklenmez. Bu nedenle kısa vadede bu aralığa yükselişlerde kar satışı denebilir. Endeksin 88.500'ü aşağı kırarak bu seviye altında kapanış yapması durumunda satışların ilk hedef 86.000-86.200 aralığı olmak üzere hızlanması beklenmektedir. MACD negatif eğilimini devam ettirirken, momentum ve kısa vadeli göstergelerdeki kararsız görünüm devam ediyor. Dün kapanışta pozitif yöne eğil gösteren kısa vadeli göstergeler seans içinde tekrardan yönünü negatif çevirdi. Kısa vadeli pozisyonlar için 88.500 seviyesi zarar-kes seviyesi olarak takip edilmelidir. Göstergelerdeki zayıflık gün içinnde sınırlı da olsa satış baskısının devam edebileceğine işaret ediyor.


Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.sekeryatirim.com

***Raporun Tamamı Ekteki Dosyada Bulunmaktadır***

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş