Güne Başlarken (AlnusYatırım)

Risk İştahı Devam

7 Kasım TCMB Başkanı'nın değişimi, 9 Kasım Hazine ve Maliye Bakanı'nın değişimi sonrasında 10 günde 1 milyar dolarlık yabancı alımı ile % 11 yükselen BIST100 endeksi yeni rekorlar kırmışken, sonrasındaki 11 günde yatay seyretmiş ve sadece % 0.7 artabilmişti. Verilere göre ise yabancılar bu süreçte 234-23= 211 milyon dolarlık alım yapmışlardı. Türk borsası patinaj yaparken global borsalar yükseliş rallisini sürdürdüğünden relatifte geri kalmıştı ve sonrasındaki 4 günde %3.1 artışla bunu telafi etti. Bu artışta Sanayi Endeksi hisselerinin etkili olduğu görüldü. Ereğli DÇ, hızlı yükselişi ile beraber Endekste en çok ağırlığı olan 5. hisseden 2. hisseye yükseldi. Pandemi döneminde % 10 a kadar ulaşan ağırlığı olan BIM, son durumda %7.7'ye gerilerken EREGL %7.3 ağırlığa ulaşmış durumda. Bu ikiliye en yakın hisse ise yine son dönemdeki ciddi getirisi sayesinde %5.8 ile Garanti Bankası.

Geçen hafta AB liderler zirvesinden Türkiye'ye yaptırım çıkabilir deniyordu ancak kısa bir metin dışında bir durum olmadı. Mart ayındaki zirveye erteledikleri görülüyor fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mart'taki zirveden de bir şey çıkmayacaktır" dedi. AB'nin 27 ülkeden oluşması ve birlikte karar alma zorunluluğu Türkiye için bu noktada avantaja dönüşmüş gözükmektedir.

Diğer taraftan ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulama konusunu Savunma Bütçesine koyması bir sıkıntı yaratabilirdi. Önce Temsilciler Meclisinden sonra da 11 Aralık akşamı Senato'dan geçen Savunma Bütçesi için Trump Veto edeceğini dün twitterdan açıkladı. Bahanesi, "bu işin kazananı Çin olacak"mış. Bu durumda Kongre'ye gidecek tasarının tekrardan oylanması gerekecek. Ancak sorun şu: Trump seçimi kaybetti ve Cumhuriyetçi senatörler onu dinlemiyor. Dolayısıyla 20 Ocak'ta görevi devralacak Biden'in ilk icraatlarından biri, bu bütçede 30 gün süre sınırı olduğundan Türkiye'ye listedeki 12 yaptırımın en az 5'ini uygulamak olacak gibi. Bu durum Türkiye için sıkıntılı bir süreçe dönüşme riski barındırıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin tavrını "Nato müttefikine yapılan saygısızlık" olarak gördüğünü söyledi ve "sabredip kazanacağız" dedi.

Noel tatili yaklaşırken Avrupa'da pandeminin yayılmasına karşı önlemler art arda geliyor. İspanya'da şehirlerarası seyahat yasaklanırken Almanya, bu hafta ortasından itibaren daha sert kapanmaya gidiyor. Diğer ülkelerden de bu tür haberlerin gelmesi bekleniyor. Amaç: Noel tatilinde vaka sayısının artmasını engellemek.

Haftaya başlarken Altın onsunda gerileme ve petroldeki hafif artış risk iştahının devam ettiğini gösteriyor. Ancak TL'de hafif değer kaybı da dikkat çekiyor.

STRATEJI
BIST100 Endeksi; Kasım ayı başından beri % 25 yükselerek yeni rekor kırarken Sanayi ve Bankalar atakta. Endekste 1350 seviyesi üstünde iyimserlik devamı beklenebilir.Alnus Yatırım Menkul Değerler A.Ş
www.alnusyatirim.com
 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
ECB/VILLEROY: COVİD AŞISINDAN KAYNAKLANACAK HERHANGİ BİR EKONOMİK ETKİ 2021'İN SONUNDAN ÖNCE HİSSEDİLMEYECEK
FRANSA MERKEZ BANKASI, İŞİZLİĞİN 2021'İN İLK YARISINDA %11'E YÜKSELMESİNİ BEKLİYOR
FRANSA MERKEZ BANKASI, 2023 SONUNDA İŞSİZLİĞİN %9 CİVARINA GERİLEMESİNİ BEKLİYOR
FRANSA MERKEZ BANKASI: GSYH'NİN 2020'DE %-0.9, 2021 VE 2022'DE % +5 VE 2023'TE % +2 OLMASINI BEKLİYORUZ (ÖNCEKİ BEKLENTİLER SIRASIYLA % -8.7, % +7.4, % +3)
FRANSA MERKEZ BANKASI: EKONOMİNİN KRİZ ÖNCESİ SEVİYELERE 2022 ORTASINDAN ÖNCE DÖNMESİNİ BEKLİYORUZ
FRANSA MERKEZ BANKASI: İŞSİZLİK ORANININ 2023 SONUNDA % 9'A GERİLEMESİNDEN ÖNCE 2021'İN İLK YARASINDA % 11 İLE PİK YAPMASINI BEKLİYORUZ
Facebookta Paylaş