Güne Başlarken (AlnusYatırım)

Suçlu Jüpiter

Borsa İstanbul dün yeni rekorlar kırarak 2020 rallisini devam ettirdi. 9-16 Aralık arasında her gün yeni yüksek rekoru kıran BIST100, 1410.82 ile 17. kez günlük zirve rekorunu kırmış oldu.

Bu yükselişle 21 Aralık pazartesi günü yaşanan düşüş de geride kalmış oldu. Sahi neydi ki o düşüş? 21 Aralık Kış gündönümü. Çok şükür, artık günler uzamaya başlayacak. Ama o değil, o gün güneş sisteminin devasa abisi Jüpiter (içine 1320 dünya sığar) komşusu Satürn ile sıfır derecesinde en yakın noktaya geldi. "Geldi" derken Jupiter 650 milyon km- Satürn 1450 milyon km bizden uzaktalar. Yoğun bulutlardan üst üste gelme anlarını (Güney batıya bakmak gerek) görememiş olabilirsiniz ama 21 Aralık 2020 tarihi 4 Mart 1226 tarihinde gerçekleşen yakınlaşmadan sonra önemli bir tarih oldu.

Şansa bak ki dünya borsaları, denilene göre mutasyona uğramış virüs haberi nedeniyle o gün satış yedi. Ertesi gün ise yani dün yoluna kaldığı yerden devam etti. Dün kapanışta, Avrupa'da İtalya FTSE MIB 30 endeksi % 2.0, Fransa CAC 40 % 1.4, Almanya DAX 30 % 1.3 yükseldi. Türkiye'de Sanayi Endeksi % 2.2, Banka Endeksi % 1.9 ve BIST100 % 1.5 yükseldi.

Avrupa ve ABD'de yarın noel tatili ve sonrasında yılbaşı tatili nedeniyle işlemler yavaşlayacak. Özellikle bizde her yıl en düşük günlük hacim bu dönemlerde yaşanır. Ancak 24 Aralık'ta TCMB'nin faiz kararı olduğundan sanki bu sene biraz daha fazla hacimli olabilir. TCMB'nin faizi 150 baz puan artırması beklenirken, sürpriz yapmasının beklenmediği yönünde görüş birliği var. 11 Aralık'ta 8.0 TL olan USDTRY, dün 7.61'e kadar gevşedi.

Ara sıra kâr satışlarının geldiğini ancak piyasalarda iyimser havanın devam ettiğini görüyoruz. Bu sabah da global borsalarda iyimserlik azda olsa devam ediyor.

STRATEJI
BIST100 Endeksi; Kasım ayı başından beri % 26 yükselerek yeni rekor kırarken Sanayi ve Bankalar atakta. Endekste yorgunluk var ama ralliyi sürükleyenler zirvede bırakmak istiyor gibi. Yine de 1380 seviyesine dikkat edilmeli.


Alnus Yatırım Menkul Değerler A.Ş
www.alnusyatirim.com
 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.