Günlük Bülten (Alan Yatırım)BIST100… Global Hisse Senedi Piyasalarında Büyüme ve Enflasyon Endişeleri Fiyatlanıyor… Enerji fiyatlarındaki yükselişin yarattığı enflasyon ve global büyüme endişeleri hisse senedi piyasalarının güne düşük risk iştahıyla başlamasına neden olsa da BIST100 endeksi günü aşağı yukarı açıldığı seviyelerden tamamlamayı başardı. Döviz kurundaki yükseliş ve global ekonomik görünüm risk alma iştahını olumsuz etkiliyor. TUPRS, ASELS ve EREGL gibi BIST100’de ağırlığı yüksek olan hisseler endeksi ayakta tutarken, perakende sektörü hisselerinden olan BIMAS endeksi aşağı çekti. Global piyasalar yeni işlem günü öncesinde ABD’de açıklanacak tüketici enflasyonu verisine odaklanırken enflasyonun geçici olmadığı söylemi fiyatlar üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Endeksin güne artıda başlaması, global büyüme ve enflasyon endişelerinin endeks üzerinde baskı yaratmaya devam etmesi beklenebilir.


USDTRY… Risk İştahındaki Bozulma TL Varlıkları Olumsuz Etkiliyor… Dolardaki güçlü seyir ve TL varlıklar üzerindeki faiz indirimi baskısıyla birlikte Dolar TL kuru yükseliş kanalı içerisinde hareket etmeyi sürdürüyor. Dolar yeni işlem gününde gelişen piyasa ülke para birimlerine karşı güç kaybetse de Dolar TL kuru 9.04 seviyelerinde fiyatlanıyor. Önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek TCMB toplantısı TL cinsinden varlıkların seyri açısından önemli olacak.


EURTRY… TL Varlıklarda Satış Baskısı Kendini Gösteriyor… Türk Lirası majör para birimlerine karşı 2021 yılının son çeyreğine değer kayıplarıyla başlarken, Euro TL kuru 10.45 seviyelerinde yatay bir görünüm içerisinde işlem görüyor.


EURUSD… ABD Tüketici Enflasyonu Verisi Takip Edilecek… Euro Dolar paritesi kritik tüketici enflasyonu verisi öncesinde bu yılın en düşük seviyeleri olan 1.1524’e geriledikten sonra sınırlı bir şekilde yükseldi. Euro Dolar paritesi dolardaki kayıplara bağlı olarak 1.1550 seviyesinin üzerine yöneldi. FED ve ECB’nin farklı para politikası görünümleri Euro’nun global bazda zayıflamasına destek sağlarken, Amerikan doları zayıf risk iştahından güç buluyor. ABD’de tüketici enflasyonundaki yükselişin hız kaybetmesi ve %5.3 olarak açıklanması bekleniyor. Ağustos ayı verisi de %5.3 gelirken piyasa enflasyonun kalıcı veya geçici olduğunu anlamaya çalışacak. Yatırımcılar FOMC toplantı tutanaklarından üyelerin FED’in varlık alım programı azaltımı konusundaki fikirlerini takip edecek.


XAUUSD… Enflasyon Endişeleri Ağır Basıyor… FED’in varlık alımını azaltma takvimi açısından oldukça önemli olan tüketici enflasyonu altın yatırımcısının radarında olacak. FED Başkan Yardımcısı Clarida varlık alımını azaltmak için gerekli koşulların sağlandığını ifade etti. FED üyesi Bostic ise enflasyonun geçici olarak nitelendirilmesi itiraz ediyor. FED tarafından gelen mesajlar ve tahvil faizlerindeki yükselişe rağmen enflasyondaki endişelerinin ön plana çıkması global altın fiyatlarına destek sağlıyor.


GLDGR… Son 4 Ayın En Yüksek Seviyelerinde… Global altın fiyatlarındaki yükseliş ve TL’deki değer kaybına bağlı olarak gram altın Haziran ayından bu yana en yüksek seviye olan 512 TL’yi gördü.


BRENT… OPEC Aylık Petrol Piyasası Görünümü Raporu Takip Edilecek… Global enerji krizinin devam etmesiyle birlikte Brent petrolün varil fiyatı 83 $ seviyesinin üzerine tutundu. Son birkaç gündür yükselişine ara veren petrol fiyatlarında OPEC aylık raporuna göre hareketlenmeler görülebilir.


S&P500… 3Ç21 Bilanço Sezonu Başlıyor… ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri Mart seviyelerine gelirken, hisse senedi fiyatları baskı altında kaldı. S&P500 endeksi günü %0.24 değer kaybıyla 4,351 puandan tamamladı. ABD’de banka ve finans kuruluşlarıyla birlikte 2021 yılının 3.çeyreği bilançolar takip edilecek. Banka bilançoları özelinde kredi büyümesi verileri takip edilecek.
 

 Alan Yatırım Menkul Değerler A.Ş.,
 http://www.alanyatirim.com.tr/
 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş