Günlük Bülten (İnfo Yatırım)

Ne Oldu?
• Türkiye’de toplam coronavirüs hasta sayısı 1.502 kişi artarak 335.533’e, hayatını kaybeden kişi sayısı 59 kişi artarak 8.837’ye yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 294.357.
• Sağlık Bakanı Koca: Ekim ayının 15'inden itibaren yapılan kesitsel taramaları da toplumla paylaşacağız. Semptomu olmasa da paylaşacağız .
• Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi'nin çalışma yürüteceği alan için 22 Ekim'e kadar sürecek yeni NAVTEX ilan edildi.
• ABD'de 15 Ekim'de yapılması planlanan 2. başkanlık münazarası iptal edildi .
• ABD Başkanı Trump, katıldığı televizyon programında, Covid-19 virüsünden tamamen kurtulduğunu, kampanya faaliyetleri için kendini hazır hissettiğini söyledi.
• Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'la görüştü, Ermenistan'ı ateşkese uymaları konusunda uyarmalarını istedi
• Demokratların Başkan adayı Joe Biden, rakibi Trump'a karşı anketlerde 12 puan önde
• Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi Trump'ın son paket teklifi için "bir adım ileri, iki adım geri" dedi.
• Cumhuriyetçi bir danışman, Trump yönetiminin masaya koyduğu yeni teklifin miktarının 1,8 trilyon dolar olduğunu, eyalet yönetimleri ve yerel yönetimlere sağlanacak yardım miktarının da 250 milyar dolardan 300 milyar dolara yükseltildiğini söyledi .
• Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, "Bu sene İstanbul'da gerçekleşecek Formula 1'in yapılacağı asfaltı yenileyeceğiz.
Ne Olacak?
• İçeride Cari Denge ve İşsizlik Oranı açıklanacakken, yurt dışı piyasalarda önemli bir veri akışı bulunmuyor.
• Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz.
BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.
Beyaz Saray, Temsilciler Meclisi Sözcüsü Pelosi’nin, coronavirüs krizinden hasar gören ekonomiye yönelik teşvik paketinin bireysel önlemler kısmını geri çekme fikrinin ardından tekrar geniş kapsamlı bir teşvik paketinin sinyalini vermesi, küresel piyasalardaki risk iştahını yükseltti. Haftanın son işlem gününe ABD vadelileri ve Asya Piyasalarındaki yükselişle %0,20 oranında yükselişle 2,24 puan artışla 1.152 seviyesinden başladı. Günün ilk yarısında hafif alıcılı seyreden endekste öğleden sonra Bloomberg’den geçen haber ile alımlar hızlandı. Haberde ‘’ Karadeniz'de bulunan gaz rezervi yukarı yönlü revize edilebilir’’ denildi. Alımların hızlanması ile BİST100 endeksi günü %1,32 oranında artışla 1.165 seviyesinden tamamladı.
Turizm sektörü payları %4,72 oranında değer kazanırken, inşaat sektörü payları %1,42 oranında değer kaybetti.
Dolar / TL tarafında ise Cuma günü Merkez Bankası'nın swap işlemlerinde kullanılan TL faizini yükseltmesinin ardından ilk işlemlerde geriledi. Karar öncesinde 7.95'in üzerinde olan Dolar/TL, kararın ardından 7,90 seviyelerine kadar çekildi. Sonrasında ise düşüşünün önemli bir kısmını geri alarak önceki kapanışa yatay seyre dönse de öğleden sonra Karadeniz de bulunan gaz rezevlerinin yukarı yönlü revize edilebileceği haberiyle 7,90 - 7,92 aralığında dengelendi.
ABD tarafında ise seçimler yaklaşırken anketlere göre Biden, Trump’ın önünde. Biden 15 Ekim’de yapılacak tartışmayı online yapmak istese de Trump bu olaya sıcak bakmıyor. Ancak ABD'de aday Biden'in kampanya ekibinin, Trump'ın ekibinin 15 Ekim'deki televizyon tartışmasının sanal katılım ile yapılmasını reddetmesi ve tartışmanın 22 Ekim'de geleneksel şekilde yapılması teklifine olumlu yaklaştığı belirtiliyor.
 
 
VİOP 30 Endeks kontratında hafif alıcılı açılış bekliyoruz.
VİOP 30 Endeks Ekim kontratı, Cuma günü 1.278 - 1.312 fiyat aralığında işlem görerek günü 1.309 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 12.643 adet azalarak 448.358 adet kontrat olarak gerçekleşti.
VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 1.287 seviyesinin yakınında hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini canlı tutuyor, özellikle 1.325’in üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 1.500 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 1.292 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 1.317 ve 1.327 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 1.300 ve 1.292 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.


  • ALCAR & BRYAT & NATEN - VBTS kapsamında şirketlerin paylarına 26 Ekim’e kadar brüt takas tedbiri getirilirken, mevcut durumda BİST - 30 payları dışındaki paylarda SPK kararı gereği açığa satış yasağı bulunmakta.
• ALMAD - Şirket ve bağlı ortaklığı Gürtaş Tarım’ın varlık satışlarının yapıldığı Yakamoz Yağ tarafından, yangın güvenliği ile ilgili yapılacak tadilat ve yenileme yatırımları kapsamında satış sözleşmesi çerçevesinde Şirkete 1,2 milyon dolar masraf bedeli yansıtılacağı ve masrafın şirket alacaklarından mahsup edileceğinin açıklanması kapsamında karşılıklı görüşmelerin devam ettiği açıklandı.
• BMELK- Şirketin Tortum Elektrik Üretim ile devralma suretiyle birleşmesine, ayrılma hakkı kullanım fiyatının 5,54 olarak belirlenmesine karar verilirken, birleşme işlemleri kapsamındaki işlemler için Şirket yönetimine yetki verildiği belirtildi.
• DESA - Vega Tem Point AVM’ye 1 adet Desa Mağazası açıldığı belirtildi.
• DENGE -
o Borsa tarafından şirket paylarına 11 Ocak’a kadar internet emir yasağı, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması ve emir değiştirme tedbirleri getirildi.
o Al Bawakir Konut’ta bulunan %50,01 iştirak payının satışı konusunda, Al Bawakir Konut ortaklarından Al Qaradawi ailesi ile görüşmelere ve Al Bawakir Konut’un değerleme çalışmalarına başlandığı açıklandı.
o Şirketin Mustafa Uğur Bayraktar'a ait 6.225.000 adet A grubu imtiyazlı paylarının 4.325.000 adetinin Erdal Kılıç'a, 1.900.000 adetinin Veysi Kaynak'a devir edilmesi işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.
o Şirketin A grubu imtiyazlı pay sahibi Erdal Kılıç’ın Pay Alım Teklifi muafiyetinden yararlanmak için SPK’ya başvuru yaptığı açıklandı.
o Şirket tarafından Dahili ve Uluslararası kara, deniz, havayolu taşımacılık ve nakliye, transit taşımacılık, kargo taşımacılığı, depo ve gümrük antrepoculuğu, yazılım ve otomasyon faaliyetlerinde bulunmak amacıyla çalışmalara başlanmasına, yatırımlar yapılmasına, gayrimenkuller satın alınmasına, gerekli araç gereç ve ekipman tedarikine, Site Lojistik’e iştirak olarak edinilmesine karar verildiği açıklandı.
• ECILC - Şirketin %50 oranında ortak olduğu Kanyon AVM’deki kiracılara Eylül - Aralık dönemi de dahil olmak üzere pandeminin perakende sektörü üzerindeki etkilerinin devam ettiği süre boyunca kira destek ve indirimi uygulamalarının Kanyon Yönetim tarafından belirlenmesinin devamına karar verildiği açıklandı.
• INFO - Mecidiyeköy İrtibat Bürosu kurulması kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.
• KONTR - Şirket paylarının halka arzı kapsamında 7.250.000 adet payın 6,90 TL fiyatla halka arzında talepler bugün ve yarın günü toplanacak.
• KRGYO - Şirketin, EKGYO tarafından yapılacak olan İstanbul Tuzla’daki arsanın satılması İhalesine, teklif verilmesi ve süreçle ilgili işlemleri yürütülmesi için Genel Müdürün yetkilendirildiği açıklandı.
• KLNMA - Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen 750 milyon TL fonun, Bankanın mevcut ve potansiyel kredi taleplerinin karşılanmasında, faaliyet ve plasmanların çeşitlendirilmesi ve artırılmasında, Banka sermaye yapısının, sermaye yeterliliği rasyolarının güçlendirilmesinde ve Bankanın finansal gücünün ve karlılığının artırılmasında kullanılmasının planlandığı açıklandı.
• MERKO - Merko Holding. tarafından gerçekleştirilen pay satışları sonrasında elde edilen ve Şirket'e aktarılması taahhüt edilen 43 milyon TL’nin şirket hesabına aktarıldığı açıklandı.
• QNBFB - 75 gün vadeli 76,0 milyon TL ve 119 gün vadeli 57,3 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
• RODRG - VBTS kapsamında şirket paylarına 26 Ekim’e kadar tek fiyat işlem yöntemi getirildi.
• RTALB -
o Covid-19 pandemisinin tanısı ve bağışıklığın tespiti amacıyla kullanılmak üzere bir LFT hızlı tanı testi olan Cirrus Markalı testin çalışmalarının tamamlandığı ve Sağlık Bakanlığı ÜTS sistemine kaydının gerçekleştirildiği açıklandı.
o Sina Biyoteknoloji’nin şirketin yetkili satıcısından bir tanesi olduğu, Sina Biyoteknoloji ile şirket arasında herhangi bir teknoloji transferi anlaşması söz konusu olmadığı açıklandı.
• RYGYO - Kocaeli Çayırova’daki 63.189 m 2 ’lik deponun 6.500 m 2 ’lik alanının 5 yıllığına kiraya verildiği, 5 yıllık kiradan 13,5 milyon TL gelir elde edileceği açıklandı.
• SERVE - Şirketin ARTI, Pana Yapım, Cemalettin Doğan, Çağla Grup, Ömer Lekesiz ve diğer tüm süresi geçmiş alacaklarının tahsiline yönelik her türlü işlemleri yapmaya Yönetim Kurulu Başkan Vekilinin görevlendirildiği açıklandı.
• SISE - Şirket ile Petrol İş Sendikası arasında yürütülen Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde Petrol İş Sendikası tarafından grev kararı alınması kapsamında Petrol - İş Sendikasının 15 Eylül başlama kararı aldığı grev kararının Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 60 gün ertelenmesine karar verildiği açıklandı.
• TUPRS - Şirketin 2020 yılı beklentileri aşağı yönlü revize edildi.
• 2020 Yılı Önceki Beklentileri 2020 Yılı Revize Beklentileri
Akdeniz Kompleks Rafineri Marjı 1,0 - 2,0 $/v ~0,5 $/v
Net Tüpraş Rafineri Marjı 3,0 - 4,0 $/v ~1,0 $/v
Kapasite Kullanım Oranı %80 - 85 %70 -80
Üretim ~24 milyon ton ~22 milyon ton
Toplam Satış ~25 milyon ton ~23 milyon ton
Rafinaj Yatırımları ~125 Milyon Dolar ~115 Milyon Dolar
• VAKFN - 364 gün vadeli 50 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
• VAKBN - 20 milyon sterline kadar borçlanma aracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.
• VERUS - Şirketin %100 oranında bağlı ortaklığı Standard Boksit’in Tokat Erbaa’daki bakır maden sahasında yapılan ön incelemeler kapsamında elde edilen numunelerle ilgili olarak maden sahasında tonda 3,95 - 12,54 gram aralığında altın madeni cevheri tespit edilmesi kapsamında, maden sahasındaki altın rezerv miktarının tespiti ile sahanın işlenebilir ve ticarete konu edilebilir nitelikte olup olmadığının anlaşılabilmesi amacıyla yetkili bir firmayla sözleşme imzalanarak jeofizik ve jeoloji çalışmalarına başlandığı açıklandı. •
  • COSMO -
o Sıtkı Murat Aşık tarafından 13,60 TL fiyattan 90.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %15,20’ye geriledi.
o Mehmet Akçay tarafından 13,60 TL fiyattan 90.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %15,17’ye geriledi.
• ISGYO - ANSGR tarafından 3.000.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %4,93’e geriledi.
• GSDDE - Hakan Yılmaz tarafından 5,01 - 5,04 TL fiyat aralığından 150.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %0,11’e geriledi.
• HATEK - Dolli Büyükgazel tarafından 14,50 - 14,83 TL fiyat aralığından 50.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %2,11’e geriledi.
• METRO - Metro Yatırım tarafından 2,42 TL fiyattan 500.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %2,57’ye yükseldi.
• NTHOL - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 2,57 TL fiyattan 300.000 adet pay alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %37,71’ine karşılık gelen 212.615.278 adet pay geri alındı.
• TDGYO - Hamid Abdullah Hussein Alahmar tarafından 6,99 - 7,41 TL fiyat aralığından 500.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %7,20’ye geriledi.
• TEKTU - Mehmet Ali Yılmaz tarafından 1,65 TL fiyattan 1.150.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %17,38’e geriledi. •
  
• KLNMA - Banka sermayesinin 850 milyon TL’den %88,23 oranında bedelli olarak 750 milyon TL nakden artışla 1,6 milyar TL’ye yükseltilmesine karar verildi.
• PETKM - Şirket sermayesinin kar payından olmak üzere 2,11 milyar TL’den %20 oranında olmak üzere 422,4 milyon TL artışla 2,53 milyar TL’ye çıkarılması kararı Genel Kurul’da onaylandı.


 İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.infoyatirim.com

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş