Günlük Bülten (Yatırım Finansman Menkul Değerler)

GÜNLÜK BÜLTEN

Piyasalarda Dün…
Ø Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başında görülen güçlü alımlarla 1410,0 seviyesi üzerine yerleşmeyi başardı. Kısa ve orta vade hareketli ortalamalar üzerinde kapatmayı başaran BIST100, günü %1,3 değer kazancıyla 1416,3 puanla kapattı. Global piyasaların da etkisiyle güne negatif başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 1407,0’i destek olarak izleyeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde 1400,0’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 1420,0 direnç olarak izlenebilir.
Ø Dolar/TL ise, dün akşam saatlerinde 9,02 seviyesini test etti. 9,00 üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz kurda 9,18-9,20 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 9,00 seviyesi altında 8,94’e düşüş hız kazanabilir.
Bugünün Gündeminde …
Ø Çinli Evergrande krizinin ardından yetkililer, 54 trilyon dolar büyüklüğündeki finans sisteminde yolsuzlukları ortadan kaldırmak amacıyla, son altı yılda ilk kez, ülkenin finans alanındaki düzenleyici kuruluşlarını, kamuya ait büyük bankaları, sigorta şirketlerini ve şüpheli alacak yöneticilerini kapsayan bir teftiş başlattı. Atılan bu adımlar aralarında Çin Merkez Bankası, Çin Menkul Kıymetler Düzenleyici Komisyonu, Şanghay ve Shenzhen hisse senedi Borsaları, en büyük kamu bankaları gibi kuruluşlar yanında China Huarong Asset Management Co. dahil şüpheli alacak yönetim şirketleri üzerinde yoğunlaşıyor.
Ø Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Ağustos ayı Sanayi Üretimi verisi açıklanacak. Önceki dönem %8,7 olarak gerçekleşen veride beklenti %10,5
Ø Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatlerinde Almanya Zew Ekonomik Beklentiler ve seans sonlarına doğru ABD tarafında Jolts İş İmkanları Endeksi verilerini takip edeceğiz.
Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …
Ø Yurtdışı piyasalara baktığımızda, enerji maliyetlerinde artışın sürmesi ve küresel enflasyon kaygıları nedeniyle Avrupa piyasaları açılışta satıcılı olması bekleniyor. Çin’in özel sektöre yönelik yaptırım hazırlığında olduğu haberleri de Asya piyasalarında negatif görünüme sebep oldu. Amerika vadelilerinde ise dünkü seans kapanışı sonrası %1,5’e varan geri çekilmeler görülüyor.
Ø EUR/Dolar ise, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 1,60 seviyesi üzerine yerleşmesiyle zayıf görünümünü sürdürüyor. 1,1545’i destek olarak takip edeceğimiz paritede, bu seviye altında kalınması halinde 1,15’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 10 günlük hareketli ortalama 1,1578 ilk direnç olmak üzere 1,16’ya yükseliş devam edebilir.


 Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş