Günlük Bülten (Yatırım Finansman Menkul Değerler)GÜNLÜK BÜLTEN

Piyasalarda Dün…
Ø Dün güne negatif açılışla başlayan endeks, 1408,0 seviyesine kadar geri çekildi. Bu seviye üzerinde tepki alımları ile yeniden yükseliş kaydeden BIST100 endeksi, günü %0,04 değer kazancıyla 1416,8 puanla yatay bir şekilde kapattı. Güne negatif açılışla başlamasını beklediğimiz endekste 1407,0’i destek olarak takip etmeye devam edeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde 1400,0’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 1420,0-1425,0 bandı direnç olarak takip edilebilir.
Ø Dolar/TL ise, yükseliş trendine devam ediyor. Gece saatlerinde 9,05 seviyesini test ederek zirve tazeleyen kurda 9,15-9,17 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 9,00 ilk destek olmak üzere 8,93’e düşüş devam edebilir.
Bugünün Gündeminde …
Ø ABD Temsilciler Meclisi, borç limitinin kısa süreli artırılmasına yönelik yasa tasarısını onayladı. Demokratlar ile Cumhuriyetçiler arasında uzun süredir süren görüşmelerin ardından ABD Senatosu'ndan geçen tasarı, Temsilciler Meclisi'nde 206'ya karşı 219 oyla kabul edildi. Borç limitinin 3 Aralık'a kadar yeterli olacak şekilde 480 milyar dolar artırılmasını öngören tasarı, yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden'ın imzasına sunulacak. Böylelikle, borç limitinin geçici olarak artırılmasıyla federal hükümetin temerrüde düşmesi engellenmiş olacak.
Ø Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic yaptığı açıklamada enflasyonun genişlediğini belirtirken geçici olmadığını söyledi. Arz zinciri kaynaklı sorunlar ve hizmet sektöründeki yeniden açılmanın yarattığı etkilerin uzun süreli olabileceğini belirten Bostic “bu etkiler geçici değil” değerlendirmesinde bulundu.
Ø Yurtdışı veri gündeminde öğlen saatlerinde Euro Bölgesi sanayi üretimi verisi açıklanacak. Öğleden sonra ise merakla beklenen ABD enflasyon verisini takip edeceğiz. Eylül ayı enflasyon verisinde bir değişiklik beklenmiyor. Akşam saatlerinde Fed toplantı tutanaklarını yayınlayacak.
Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …
Ø Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD’de çip tedarikinde yaşanan sorunlar ve Çin’in Tayvan üzerinde egemenlik iddialarını sertleştirerek sorunu derinleştirmesi ABD borsalarına satış getirdi. Bu sabah vadelilerde tepki arayışı görsek de momentum zayıf kalmaya devam ediyor. Asya’da ise enflasyon endişeleri ve büyüme beklentilerinin aşağı revize edilmesi etkili oluyor. Avrupa piyasaları ise açılışla yatay bir başlangıç yapması bekleniyor.
Ø EUR/Dolar ise, dün en son 2020 temmuz ayında görülen 1,1525 seviyesine kadar geri çekildi. Dolarda görülen güçlü duruşun devam etmesiyle zayıf görünümünü sürdürebilecek paritede 1,15 sonraki destek olarak izlenebilir. Olası yükselişlerde ise 1,1570 direnç olarak takip edilebilir.


 Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş