Günlük Bülten (Yatırım Finansman Menkul Değerler)

GÜNLÜK BÜLTEN

Piyasalarda Dün…
Ø ABD’de dün gelen satışların ardından bu sabah vadeliler ve Asya piyasaları artıda. Dün ABD’de açıklanan perakende satış verilerinin ve Powell’ın mesajlarının borsalara satış getirdiğini gördük. Ana yükselen trendler ise korunuyor. İçeride 1460 üzeri kapanışlar olumlu. Artan hacim ve para girişi de yükselişi destekliyor. 1492 ve 1510 yukarı hareketin devamında ana direnç olarak takip edebiliriz. Geri çekilmede ise 1440 ve 1420 kuvvetli destekler.
Ø Dolar/TL dün test ettiği 8.38 destek bölgesinden kuvvet alırken, son dönemde yatay bant içerisindeki hareketi koruyor. 8.30’u aşağıda iki kez test edilmiş kuvvetli bir destek olarak izliyoruz. Yükselişte ise 8.54 ana direnç. 8.30’dan gelen son yükselişin ardından opsiyon piyasası da hareketlendi. Dönem dönem sert yükselişlere şahit olabiliriz. Bugün özelinde ise sınırlı geri çekilme görebiliriz fakat Dolar’ın güç kazandığının altını çizmek gerekiyor.
Bugünün Gündeminde …
Ø İçeride veri akışı ve gündem sakin. Afganistan’daki gelişmeler dolaylı olarak piyasaların radarında fakat henüz TL varlıklar açısından risk teşkil etmiyor.
Ø Dışarıda Euro Bölgesi’nde enflasyon verisi takip edilecek. Ayrıca ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıçları önemli olacaktır. Günün en önemli başlığı ise Fed’in 27-28 Temmuz’daki toplantı tutanakları olacak. Tutanaklar 21:00’de yayımlanacak.
Ø 1795 direncine kadar yükselen ons altın bu bölgeden satış görse de yeniden yükseliş isteğinde. ABD’de faizlerin yeniden yükselişi altının 1795 - 1810 direnç bölgesinde zorlanmasına neden olabilir. Petrolde ise dinamikler zayıf talebe işaret ediyor. Bu da riskleri aşağı yönlü tutmaya devam ediyor.
Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …
Ø Yurtdışı piyasalarda dünkü kapanışlar zayıf kalsa da bu sabah risk iştahı pozitif. Veri akışı ve Powell’ın konuşmasıyla gelen satışın trendleri bozacağını düşünmüyoruz. Bu nedenle ılımlı hava devam ediyor diyebiliriz.
Ø EUR/USD dün açıklanan zayıf ABD perakende satış verilerinden sonra düşüşe geçti. Risk iştahındaki zayıflama Dolar talebini tetikledi. Bu sabah ise borsalar toparlanma isteğinde. Bu da 1.1700 desteğine kadar geri çekilen parite için tepki alımı anlamına gelebilir. 1.1750 ve 1.1810 yükselişte direnç olarak izlenebilir. Bugün veri akışı önemli olacak. Akşam saatlerinde ise Fed’in toplantı tutanakları yayımlanacak.


 Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.