Günlük FX Bülteni (İnfo Yatırım)

EURUSD
Piyasalar Euro bölgesinden gelen Sanayi Üretimi verisini takip etti. Açıklanan veriye göre Euro bölgesinde Ağustos ayında sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla yüzde 1.6 düştü. Küresel bazda baktığımızda tedarik sıkıntıları son dönemlerde ön plana çıkıyor. Bununla beraber küresel ticaretin yavaşlaması bu düşüşteki etkenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki bu oran ile birlikte sanayi üretimi Avrupa’da son 16 ayın en büyük aylık düşüşü olarak kayıtlara geçti. Diğer yandan ABD kanadından gelen enflasyon verisi takip edildi. Açıklamaya göre ABD’de tüketici fiyat endeksi Eylül ayında yüzde 5.4 artış gerçekleştirdi. Veri beklentilerin bir tık üzerinde gelirken beklentiler yüzde 5.3 yükseliş idi. Çekirdek göstergeler ise beklentilere paralel olarak gerçekleşti. Yeni günde ise piyasalar TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. verisini takip edecek. Gelecek olan veri ile birlikte ABD’de ki istihdam sektörünün son durumu hakkında ipuçları aranacak. Bununla birlikte FED’in varlık alım programındaki azaltım takvimi hakkında neler planlayabileceğinin ipuçları aranacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.16396 - 1.16872 - 1.17257 sırasıyla seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.15820 - 1.15278 - 1.15012 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.
USDTRY
Son haftalarda kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler ile günden güne tarihi rekor seviyelerini güncelleyen USDTRY paritesi içerisinde bulunduğumuz haftada da rekor seviyeleri kırıyor. Dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile TCMB Başkanı Kavcıoğlu basına kapalı toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararına göre; TCMB Başkan Yrd. Prof. Dr. Tümen; TCMB Başkan Yrd. Küçük ve Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavaş görevden alındı. Karar sonrasında USDTRY paritesinde de volatilite arttı ve 9.18 seviyeleri görüldü. Bunlar dışında ABD kanadından gelen enflasyon verisi izlendi. Veriye göre Eylül ayında ABD’de enflasyon yıllık bazda beklentilerin azda olsa üzerinde yüzde 5.4 olarak gerçekleşti. Aylık bazda ise yüzde 0.4 yükseliş yaşandı. Veri sonrasında paritede yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Yeni günde ise piyasalar TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan ÜFE ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. verilerini takip edecek. Veriler ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 9.20 ve 9.25 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak; 9.01491 - 8.89200 - 8.80103 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.
ALTIN
İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1756 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen Tarım Dışı İstihdam verisi takip edilmiş ve veri beklentilerin altında gelerek ilk etapta altında sert yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmişti. Fakat ardından gevşeme hareketleri yaşanmış ve altın haftayı 1757 seviyelerinde kapatmıştı. İçerisinde bulunduğumuz haftada dolar endeksinde yaşanan gevşemeler ve ABD hazine tahvil faizlerindeki bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler altını destekleyen unsurların başın geliyor. Diğer yandan piyasalar ABD kanadından gelen enflasyon verisini izledi. Gelen veriye göre ABD’de enflasyon Eylül ayında yıllık bazda yüzde 5.4; aylık bazda ise yüzde 0.4 artış gerçekleştirdi. Verilerde büyük bir sürpriz yaşanmadı. Veri sonrasında altında volatilite arttı ve yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Yeni günde piyasalar 15:30’da ABD kanadından gelecek olan ÜFE ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. verilerini takip edecek. Veriler dolar endeksinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1795.16 - 1805.11 - 1815.84 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1781.59 - 1770.42 - 1745.20 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.


 İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.infoyatirim.com

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
BAE PETROL BAKANI: (OPEC+ ÜRETİM POLİTİKASI) PETROL PİYASASINI DENGEDE TUTMAK ÖNEMLİ
GÜNEY KORE'DE KOSPİ ENDEKSİ %1.51 ARTIŞLA 2988,97 PUANDAN KAPANDI
İSVİÇRE'DE ÜRETİCİ/İTHALAT FİYATLARI EYLÜL'DE AYLIK %+0.2 (ÖNCEKİ:%+0.7)
İSVİÇRE'DE ÜRETİCİ/İTHALAT FİYATLARI EYLÜL'DE YILLIK %+4.5 (ÖNCEKİ:%+4.4)
HİNDİSTAN'DA TEFE EYLÜL'DE YILLIK %+10.66 (BEKLENTİ: %+11.10 ÖNCEKİ:%+11.39)
Facebookta Paylaş