Günlük Strateji Bülteni (Vakıf Yatırım)

Piyasalara Bakış
Güne yatay seyirle başlayan BIST 100 endeksi gün içinde satıcılı bir seyir izledi ve günü %1.43 değer kaybıyla 1.371 seviyesinden tamamladı. İşlem hacmi 15.8 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Günü primle kapatan sektör endeksi bulunmazken, en çok değer kaybeden sektör endeksi %3.85 ile tekstil oldu. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 8.87, 5 yıllık CDS primi 442 seviyesinden işlem görüyor. Yurt dışı vadeli hisse piyasalarında ise pozitif bir seyir izleniyor.
Güne satıcılı başlayan yurt dışı borsalar günü pozitif tarafta tamamladı. ABD’de Senato Azınlık Lideri McConnell’in borç limitinin kısa süreli olarak askıya alınmasına dair yaptığı öneri, piyasalarda pozitif fiyatlandı. Avrupa hisse endekslerinde hızla artan doğalgaz fiyatları nedeniyle derinleşen satışlar ise Rusya Devlet Başkanı Putin’in açıklamalarıyla bir miktar dengelendi. Avrupa’da doğal gaz fiyatları yüzde 60 artışla rekor seviyelere ulaşırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in küresel enerji piyasalarını istikrara kavuşturmaya yardım etmeye hazır olduğunu söylemesi ile fiyatlar düşüş gösterdi. Dün bir diğer gündem maddesi, ABD’de açıklanan ADP istihdam verileriydi. Piyasa beklentisi 430 bin istihdam değişimi iken, açıklanan veri 568 bin seviyesine işaret etti. Son dönemde ekonomik aktiviteyle ilgili endişeler yaşanırken, ABD’de PMI ve istihdam raporlarının beklentilerin üzerinde açıklanması piyasalarda pozitif fiyatlandı. Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi bu anlamda daha kritik olacak. Dün ayrıca, ABD’de haftalık petrol stokları açıklandı. Stoklarda beklentinin üzerinde 2.35 milyon varil artış gerçekleşirken, verinin ardından petrol piyasasında satışlar görüldü. Piyasalarda sabah saatlerinde görülen pozitif seyre rağmen, ABD 10 yıllık tahvil faizi %1.54, dolar endeksi 94.25 seviyelerinde güçlü seyretmeye devam ediyor. Bugün TCMB’nin gerçekleştireceği yatırımcı toplantısı içeride fiyatlamalar adına önemli olacak. Ekonomik veri tarafında ise içeride hazine nakit dengesi ve ABD’de işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek.
Sabah saatlerinde Asya piyasaları öncülüğünde görülen pozitif seyirle birlikte BIST-100 endeksinin güne alımlarla başlamasını bekliyoruz. 1.390-1.400 ve 1.410 yukarı hareketlerde ilk direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Aşağıda ise 1.370-1.375 önemli destek bölgesidir. Bu bölge altında 1.350 desteği hedeflenebilir.
Sektör ve Şirket Haberleri
• Sabancı Holding (SAHOL), PHILSA ve PMSA paylarını devredecek (+)
• Kısa Kısa Haberler: ALARK, BAGFS, SISE
• Planlanan Sermaye Hareketleri
• Planlanan Temettü Ödemeleri
• Planlanan Genel Kurullar
• Haftalık Ajanda
• Takip Listesi


Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.ŞFacebookta Paylaş