Günlük Strateji Bülteni (Vakıf Yatırım)

Piyasalara Bakış
Güne satışlarla başlayan BIST100 endeksi açılışın ardından toparlansa da 1,420 direnci üzerinde kalamadı ve günü 1,416 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 16 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, BIST-100 endeksine dahil olan 48 hisse değer kazandı, 47 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 9.04 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı hisse vadeli piyasalarında ise yatay seyir izleniyor.
Küresel piyasalarda bugün ABD’de açıklanacak olan enflasyon ve JP Morgan ile başlayacak olan 3.çeyrek bilanço sezonu öncesinde bekleyiş havası hakim. Dün yurtdışı piyasalarda karışık ancak çoğunlukla satıcılı bir görüntü hakimken, sabah saatlerinde Çin’de açıklanan olumlu dış ticaret verileriyle hafif pozitif seyir izleniyor. Dün IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nun Ekim sayısını yayımladı. Raporda, küresel ekonominin 2021'de % 5.9, 2022'de ise % 4,9 büyümesinin beklendiği belirtildi. IMF, önceki raporuna göre bu yılsonu büyümesini aşağı yönde revize etti. IMF'nin raporuna göre, Türkiye ekonomisinin 2021 yılına ilişkin büyüme tahmini %5,8'den %9’a yükseltilirken, 2022 için büyüme beklentisi % 3,3'te sabit tutuldu. Son sanayi üretimi verisi göz önüne alındığında bu yılsonu çift hane büyüme görme ihtimalimizin yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bugün ABD ve Almanya’da tüketici enflasyonu açıklanacak, ayrıca FED toplantı tutanakları da yakından takip edilecek. Bugüne başlarken tahvil faizlerinin ve dolar endeksinin hafif gerilediğini görüyoruz, bu nedenle hisse piyasalarında tepki izlenebilir.
BIST-100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. 1,410-1,400 ve 1,395 destek seviyeleri iken 1,410 üzerinde kalınması halinde 1,430-1,450 direnç bölgesinin hedeflenebileceğini düşünüyoruz. Kurdaki hareket çok agresifleşmedikçe, hisseler üzerinde etkisini sınırlı buluyoruz ancak tahvil faizleri yine de gösterge olarak izlenmelidir. Sektörel olarak; rafineri, demir-çelik ve bankacılık sektörlerini tercih ediyoruz.
Makroekonomi & Politika Haberleri
• Sanayi üretim endeksi Ağustos’ta yıllık bazda %13,8 yükseldi
• IMF, Türkiye için beklentilerini revize etti
Sektör ve Şirket Haberleri
• Kısa Kısa Haberler: ALBRK, KCHOL, PETKM, THYAO
• Planlanan Temettü Ödemeleri
• Planlanan Genel Kurullar
• Haftalık Ajanda
• Takip Listesi


Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.ŞFacebookta Paylaş