Günlük Strateji Bülteni (Vakıf Yatırım)

Piyasalara Bakış
Düne yükselişle başlayan BIST-100 endeksi günün geri kalanında da gücünü korudu ve %1.39 artışla 1,479 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 35.5 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 59 hisse değer kazandı, 36 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken Dolar/TL 7.38 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı piyasalar bugün çoğunlukla kapalı olacak.
Yılın son işlem gününe girerken gündem sakin. ABD'de 5 Ocak Senato seçimleri takip edilirken, Çin'de açıklanan PMI verileri beklentilere paralel gerçekleşti. Küresel çapta ABD dolarında değer kaybı sürerken, Euro/Dolar paritesi 1.23, ons altın ise 1,890 seviyesine yükseldi. Hisse piyasalarında ise iyimserlik sürüyor. Yurtdışındaki iyimserlik TL varlıklara da pozitif yansıyor. Risk primi CDS 300 seviyesine gerilerken, Dolar/TL kuru da Ağustos ayı seviyelerine geriledi. BIST-100 endeksi ise TL bazında rekor kırmasının yanı sıra dolar bazında önemli gördüğümüz 200$ seviyesine yükseldi. 2021'in ilk günlerinde de TL cinsi varlıklarının gücünü korumasını bekliyoruz.
BIST-100 endeksinin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Dün 35 milyar TL seviyesini aşan işlem hacmi sonrasında bugün daha sakin bir gün bekliyoruz. 1,450 direnini aşarak hızlanan endekste 1,500 seviyesi hedefleniyor, ancak son yükseliş temkinli iyimser olmamıza neden oldu. Bu aşamada kademeli pozisyon azaltarak dalgalanmalara karşı korunmayı öneriyoruz. Yatırımcılara 1,460 seviyesini kısa vadeli zarar-kes seviyesi olarak kabul etmek üzere pozisyonlarını korumalarını öneriyoruz. Zor geçen 2020 yılı sonrasında, Vakıf Yatırım olarak sağlıklı ve huzurlu bir 2021 yılı diliyoruz.
Makroekonomi & Politika Haberleri
" Türkiye ile Birleşik Krallık arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı
Sektör ve Şirket Haberleri
" Temettü Ödemeleri: EGGUB, PETUN, PNSUT
" Haftalık Ajanda


Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş