Haftalık Piyasa Bülteni (Tuncay Turşucu Araştırma ve Danışmanlık)

Küresel Piyasalardaki Görünüm Zayıf
Geçtiğimiz hafta ABD borsaları borç tavanı belirsizliği ve faizlerin artmasıyla şirket değerlemelerinin düşeceği beklentileri ile dalgalı bir hafta yaşadı. 4280 sınırlarına kadar düşen S&P endeksi borç tavanı konusunda kısa vadeli pozitif gelişmelerle tepki gerçekleştirdi ve haftayı zorlayarak da olsa pozitif kapamayı başardı. Cuma günü gelen beklentilerin altındaki istihdam verisi, borç tavanı konusundaki olumlu gelişmelerin gölgesinde kaldı diyebiliriz. Sonuç olarak problemler rafa kalkmış değil. Bor tavanı sorunu bir şekilde çözülecektir. Sürekli ABD siyaset sahnesinde gördüğümüz bir durum. Ancak halen eflasyon yüksek ve ABD tahvil faizleri yükseliyor. Geçen hafta satışa neden olan gerekçeler halen devam ediyor. Sonuç olarak 50 günlük ortalamasının altına düşen ve yeniden bu seviyeye tepki yapmasına karşın ortalamasının üzerine çıkmakta başarısız olan bir ABD Borsası var. Ve bu durum gelecek hafta satış baskısının devam etmesi için önemli bir işaret sayılabilir.
İçeride Enflasyon Aynen Devam…Faiz indiriminin ardından faizler yükseldi
İçeride ise Eylül ayı enflasyon verisini aldık ve yıllık TÜFE yükselişini sürdürdü. TCMB’nin dikkat çektiği çekirdek enflasyon verisi de yıllık bazda yukarı hareketini yaparak %16.76’dan %16.98 seviyesine geldi. Enflasyon konusundaki gelişmeler TCMB’nin faiz indirme alanını kısıtlamaya devam edecek görünüyor. Geçen haftanın bir diğer konusu ise sosyal medya ve bazı yayın organlarında çıkan TCMB başkanının değişeceğine yönelik spekülatif haberlerdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü tarafından bu haberler kesin bir dille yalanlanırken, Cuma günü Dolar kuru sert dalgalanmalar göstererek haftayı 8.97 seviyesinden kapadı. Borsa endeksi ise haftayı %0.25 değer kaybı ile kapatırken, 1370 desteğini test etti ve bu seviyeden küresel piyasalara paralel tepki yükselişi gösterdi. Ancak Cuma günkü kapanış kararsızdı.
Genel olarak küresel ve lokal piyasalarda görünüm güçlü değil. Geçen haftanın ikinci yarısında borsa endekslerindeki yükselişi tepki olarak görmek daha doğru. İçeride ve dışarıda tahvil faizlerindeki yükseliş borsa endeksleri ve şirket değerlemeleri için baskı yaratmaya devam edebilir.
İçeride Cari Açık, Sanayi Üretimi verileri öne çıkıyor
Gelecek hafta içeride Pazartesi günü TCMB Başkanı Kavcıoğlu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunum yapacak. Aynı gün Hazine iki ihale açarken, Ağustos ayı Cari İşlemler Verisini alacağız. Beklentiler cari açığın 0.1 milyar$ gibi çok düşük seviyede geleceği yönünde. Cari açık verisinde sürpriz bir şekilde fazla gelirse DolarTL kuru üzerindeki stresi biraz alabilir ancak kısıtlı olur. Aynı gün açıklanacak İşsizlik verisinin piyasa üzerine etkisi beklenmemeli. Salı günü Ağustos ayı sanayi üretim verisinde beklentiler %10.5 artış yönünde. 3.çeyrek büyüme verisi içinde önemli bir öncü gösterge olan sanayi üretimi verisi güçlü gelirse borsa yı olumlu etkileyebilir. Cuma günü TCMB piyasa katılımcıları anketi yayınlanacak. Enflasyon ve kur beklentilerindeki değişimleri görmek açısından önemli olacak. TCMB’nin de PPK kararlarında dikkate aldığıni iddia ettiği bir anket.
 
Tuncay Turşucu Araştırma ve Danışmanlık A.Ş.
tuncaytursucu@yahoo.com
www.tuncaytursucu.com

                                     ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.