Hisse & VİOP Bülteni (Reel Kapital Menkul Değerler )

Gündeme Dair

Küresel bazda USD inişli çıkışlı bir grafik çizmekle beraber, vergi reformu görüşmelerine gelen tatil arası ve Fed tutanakları öncesinde nispeten sakin seyretmektedir. Vergi kanununu bekleyen küçük ölçekli şirketlerin öncülüğünde endekslerde yükseliş olduğu görülmektedir. Yatırımcılar, Çarşamba günü açıklanacak olan Fed tutanaklarını bekliyor ve Fed Başkanı Janet Yellen'ın Jerome Powell'ın yemin ederek göreve başlamasından itibaren Fed yönetim kurulundan ayrılacağı yolundaki açıklamasını değerlendiriyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, azınlık hükümeti kurmaktansa erken seçimi tercih edeceğini söyledi. Merkel ayrıca, istifa etmesini gerektiren bir durum görmediğini belirtti.

TCMB, TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine dün başladı:

1 ay vadeli 150 milyon USD'lik ihalede teklif 321 milyon USD, ortalama fiyat 3,9452... (en düşük 3,9350 - en yüksek 4,0198)
3 ay vadeli 100 milyon USD'lik ihalede teklif 166 milyon USD, ortalama fiyat 4,0223... (en düşük 4,0175 - en yüksek 4,0290)
6 ay vadeli 100 milyon USD'lik ihalede teklif 150 milyon USD, ortalama fiyat 4,1363... (en düşük 4,1280 - en yüksek 4,1540)

Toplamda 350 milyon USD'lik döviz satımına 637 milyon USD teklif geldi. 1 ay vadeli ihaleye gelen talep miktarının, 3 aylık ve 6 aylık ihalelere göre daha belirgin olduğunu görüyoruz. 3 aylık ve 6 aylık ihalelerde talep biraz sınırlı kalmış. Bu bakımdan kura yatıştırıcı etkide bulunabilir. Ancak gelen taleplerden piyasasının 3 ve 6 ay riskini almak istemediği görülüyor. NATO ile artan tansiyon, Cumhrubaşkanı ve hükümet kanadından gelen Merkez Bankası eleştirileri ve ABD'de Zarrab ve Atilla davalarına ilişkin belirsizlik TRY üzerinde baskı unsurları; aynı zamanda fonlama oranının %12'nin hemen altında kalması, buna karşılık %14 üzerine çıkan gösterge faiz, %13 üzerini gören 10 yıllık faiz itibariyle fonlamanın ucuz kaldığını göstermektedir. Bugün TRY dinamiklerinde devam eden zayıflık nedeniyle negatif bir açılış bekleriz.
KapitalFX / Reel Kapittal Menkul Değerler
www.kapitalfx.com
destek@kapitalfx.com
 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
EBRD/BENNETT: EBRD 2018'DE TÜRKİYE'YE 1,5 MİLYAR EURO KAYNAK KULLANDIRACAK-- BLOOMBERG HT
TCMB'nin USD cinsi zorunlu karşılıklara uygulayacağı gecelik faiz oranı bugün için % 1,250 olarak açıklandı
GENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL AKAR, RUSYA'YA GİTTİ-CNN TÜRK
PUTİN, TRUMP İLE BUGÜN TELEFONLA GÖRÜŞECEK -İNTERFAX
MERKEZ BANKASI, % 9.25 FAİZ ORANINDAN BİST KOTASYON MİKTARINI BUGÜN İÇİN SIFIR OLARAK BELİRLEDİ
ESAD, DÜN RUSYA'YI ZİYARET EDEREK PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ - KREMLİN
Facebookta Paylaş