İngiltere’de otomotiv sektörü temsilcileri anlaşmasız Brexite karşı hükümeti uyardılar

İngiltere Motorlu Araç Üreticileri Ve Bayileri Birliği (SMMT), Brexit müzakerelerini yürüten hükümet yetkililerine bir çağrı yaparak, 2020 yılı sonuna kadar AB ile mutlak surette bir anlaşmaya varılması gerektiği konusunda uyarıda bulundular. Bunun başarılamaması durumunda, sektörün üzerinde oluşacak gümrük ve tarife yükünün beş yıl içerisinde 55.4 milyar sterline ulaşacağı belirtildi. Sektörün bu derece ağır bir finansal yük altında kalması durumunda, yeni nesil çevre dostu sıfır emisyonlu araçların üretimi için gerekli olan AR-GE ve yatırım olanaklarının çok kısıtlanacağına dikkat çekildi.

Açıklamanın devamında, Brexitin anlaşmasız gerçekleşmesi durumunda motorlu araç üretiminin de beş yıl içerisinde iki milyon adet azalacağı belirtildi. Sektördeki ticari kuruluşların yeni ticari mevzuat ve şartlara hazırlık yapması için çok az zaman kaldığına dikkat çekilen açıklamada, sektörün ve sektörde çalışanların bu süreçten en az zararla çıkması için Brexit anlaşmasının bir an önce tamamlanması ve detaylarının da acilen taraflarla paylaşılması gerektiğine vurgu yapıldı.

İngiltere ve Avrupa Birliği müzakerecileri 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla bir anlaşmaya varmak umuduyla şu an yoğun görüşmeler yürütmeye devam ediyorlar. Anlaşmanın gerçekleşmemesi durumunda İngiltere’deki motorlu taşıt üreticileri ithal ya da ihraç edecekleri her araç ya da yedek parça için Dünya Ticaret Örgütüne tarife ödemek zorunda kalacaklar.

Bu tarifelerin sektörün üzerine bindireceği yükün 2025 yılına kadar 55.4 milyar sterlini bulacağını belirten SMMT yetkilileri, sektörün zaten koronavirüs salgınının yarattığı ağır maliyetle boğuşmakta olduğunu da hatırlattılar.

Birlik tarafından yapılan bu acil anlaşma çağrısı, İngiliz hükümetinin birkaç gün önce çevreci politikalar kapsamında dizel ve benzinli araçların satışının 2030 yılından sonra yasaklanacağı kararını almasının ardından geldi.

Kaynak: Ticaret Bakanlığı Bülteni