İstanbul'da Esnafın Yüzde 92,6'Sı, Sabit Giderlerini Karşılayamıyor - İBB

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

İstanbul Planlama Ajansı, "İstanbul'da Pandemi Döneminde Mahalle Esnafı Araştırması"nı yayınladı. Pandemi sürecinde kısıtlamalar ile birlikte mahalle esnaflarında çalışan kişi sayısı yüzde 39,3 azaldı. Esnafların yüzde 97.9'u, gelirlerinin azaldığını; yüzde 92.6'sı, kira, fatura ve işçi ücreti gibi sabit işletme giderlerini karşılamakta sıkıntı yaşadığını belirtti.
İstanbul Planlama Ajansı bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul İstatistik Ofisi'nin, İstanbul'da 39 ilçede faaliyet gösteren berber, kuaför, kırtasiye, terzi, kuru temizleme, restoran ve kafe işletmecilerinden oluşan 702 mahalle esnafıyla görüşerek hazırladığı "İstanbul'da Pandemi Döneminde Mahalle Esnafı Araştırması" yayınlandı. İstanbul esnafının pandemi sürecinde değişen ekonomik koşullarının incelendiği Araştırma, 9 Şubat 2021 - 20 Şubat 2021 tarihleri arasında, esnaflarla telefon üzerinden görüşülerek hazırlandı. Esnafın içinde bulunduğu ekonomik durum, rakamlara şöyle yansıdı:
Berber ve Kuaförlere gidiş periyodu 87 güne çıktı
Pandemi öncesinde berber ve kuaförlerin yüzde 20.4'ü tek başına çalışırken pandemi döneminde bu oran yüzde 41.9'a yükseldi. Günlük ortalama müşteri sayısında yüzde 55 azalma gerçekleşti. Pandemi döneminde müşterilerin berber ve kuaförlere gidiş periyodu, ortalama 29 günden 87 güne yükseldi. Yüzde 96.3'ünün gelirleri azaldı; ortalama gelir kaybı ise yüzde 53.4 olarak belirlendi.
Yüzde 92.6'sı kira, fatura ve işçi ücreti gibi sabit işletme giderlerini karşılamakta sıkıntı yaşıyor. Katılımcıların yüzde 35.7'si borçlanarak, yüzde 33.7'si ucu ucuna karşılayabildiğini; yüzde 23.2'si karşılayamadığını, sadece yüzde 7.4'ü rahatlıkla karşılayabildiğini belirtti.
Kırtasiyelerin müşterisi yüzde 76 azaldı
Tek başına çalışan kırtasiye oranı, yüzde 26.6'dan yüzde 52.4'e çıktı. Günlük ortalama müşteri sayısı yüzde 76; ortalama gelirleri, yüzde 64 düştü. Yüzde 92.3'ü, kira, fatura ve işçi ücreti gibi sabit işletme giderlerini karşılamakta sıkıntı yaşıyor. Yüzde 43.7'si, giderlerini borçlanarak, yüzde 33.1'i ucu ucuna karşılayabildiğini; yüzde 15.5'i karşılayamadığını, yüzde 7.7'si ise rahatlıkla karşılayabildiğini söyledi.
Terzilerin hiçbirinde gelir artışı olmadı
Tek başına çalışan terzi oranı, yüzde 56.9'dan yüzde 75.2'ye yükseldi. Aylık ortalama müşteri sayıları, yüzde 80.5 azaldı. Pandemi sürecinde terzilerin hiçbirinde gelir artışı gerçekleşmezken yüzde 99.3'ünün gelirleri düştü; ortalama gelir kaybı ise yüzde 70.7 oldu.
Yüzde 94.9'u kira, fatura ve işçi ücreti gibi sabit işletme giderlerini karşılamakta sıkıntı yaşıyor. Giderlerini, yüzde 43.1'i, borçlanarak, yüzde 29.9'u ucu ucuna karşılayabildiğini; yüzde 21.9'u karşılayamadığını, sadece yüzde 5.1'i, rahatlıkla karşılayabildiğini belirtti.
Kuru Temizlemecilerin iş kapasitesi, yüzde 76 düştü
Tek başına çalışan kuru temizlemeci oranı, yüzde 24.6'dan yüzde 48.4'e çıktı. İş kapasiteleri yüzde 76 azaldı. Hiçbirinde gelir artışı gerçekleşmezken yüzde 97.6'sı gelirlerinin azaldığını ifade etti. Ortalama gelir kaybı ise yüzde 71.1 olarak belirlendi.
Yüzde 96.8'i kira, fatura ve işçi ücreti gibi sabit işletme giderlerini karşılamakta sıkıntı yaşıyor. Yüzde 50.4'ü giderlerini borçlanarak, yüzde 24'ü ucu ucuna karşılayabildiğini; yüzde 22.4'ü karşılayamadığını, sadece yüzde 3.2'si rahatlıkla karşılayabildiğini söyledi.
Paket servis yapan restoran ve kafe sayısı yüzde 64 arttı
Pandemi öncesinde işletmelerin sadece yüzde 1'i tek başına çalışırken pandemi döneminde tek başına çalışanların oranı yüzde 19.2'ye yükseldi. Aylık ortalama müşteri sayıları yüzde 83.5; ortalama gelirleri yüzde 73.1 azaldı. Paket servis hizmeti veren restoran ve kafe sayısı, yüzde 64 arttı. Yüzde 97.1'i kira, fatura ve işçi ücreti gibi sabit işletme giderlerini karşılamakta sıkıntı yaşıyor. Giderlerini, yüzde 53.4'ü, borçlanarak, yüzde 15.5'i ucu ucuna karşılayabildiğini; yüzde 28.2'si karşılayamadığını, sadece yüzde 2.9'u, rahatlıkla karşılayabildiğini açıkladıDiğer Haberler
NİSAN AYINDA TOPLAM 36,6 MİLYAR TL’LİK İÇ BORÇ SERVİSİNE KARŞILIK TOPLAM 43 MİLYAR TL’LİK İÇ BORÇLANMA YAPILMASI PROGRAMLANMAKTADIR-HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI
MAYIS AYINDA TOPLAM 50,9 MİLYAR TL’LİK İÇ BORÇ SERVİSİNE KARŞILIK TOPLAM 54 MİLYAR TL’LİK İÇ BORÇLANMA YAPILMASI PROGRAMLANMAKTADIR-HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI
BAFİN, DÖNGÜSEL OLMAYAN SERMAYE TAMPONUNU 2021'DEN ÖNCE YÜKSELTMEYİ BEKLEMİYOR
BAFİN, DÖNGÜSEL OLMAYAN SERMAYE TAMPONUNU %0.0 OLARAK BIRAKTI
BOE/RAMSDEN: PİYASALARI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ, SON GÜNLERDE DALGALANMA VAR, HAZİNE TAHVİLLERİNİN PİYASA FİYATLARI ŞU AN İÇİN DÜZENLİ
İSVİÇRE EKONOMİSİ İLK ÇEYREKTE MUHTEMELEN DARALACAK - SECO
BOE/RAMSDEN: ARTAN GETİRİLER EKONOMİ HAKKINDAKİ İYİ HABERLERİ YANSITIYOR
BOE/RAMSDEN: GELECEK HAFTA BÜTÇEDE, KOVİD-19 ŞOKUNUN OLDUKÇA ÖNEMLİ MALİ ETKİSİ HAKKINDA GÜNCELLEME YAPILACAK
BOE/RAMSDEN: MEVCUT KOVİD-19 KRİZİNDE, BANKACILIK SİSTEMİ SADECE ŞOKA DİRENÇLİ OLMAKLA KALMADI, UZUN VADELİ HASARI EN AZA İNDİRMEK İÇİN KREDİ SAĞLADI
BOE/RAMSDEN: BÜYÜK İNGİLTERE BANKALARI ŞU ANA KADAR SALGINA KARŞI DİRENÇLİ OLDUKLARINI KANITLADI
Facebookta Paylaş