JPMorgan ve Morgan Stanley bilanço küçültmesi ile ilgili fiyatlamaların iyimser olduğuna dikkat çekti- bloomberght.comKüresel piyasalar Fed'in politika faizine yönelik hamleleriyle birlikte bilanço küçültmesiyle ilgili adımları da yakından izliyor. Piyasaların iki önemli aktörü JPMorgan ve Morgan Stanley bilanço küçültmesi ile ilgili fiyatlamaların iyimser olduğuna dikkat çekti.
Bazı ekonomistler Fed’in bilanço küçültmesini ifade eden niceliksel sıkılaştırmasının (quantitative tightening-QT) yeterince fiyatlanmadığını düşünüyor.

JP Morgan Asset Management Ekonomisti Bob Michele ve Morgan Stanley Ekonomisti Michael Wilson’a göre Fed’in bilanço küçültmesi tahvil fiyatına yansımıyor.

Michele özel sektör tahvilleri ve politika faizleri arasındaki farkın hala “çok pahalı” seyrettiğine dikkat çekti. Bu makasın resesyon risklerini yeterince yansıtmadığını savunan Michele “Niceliksel sıkılaşma gelecek ay etkisini daha fazla hissettirecek” değerlendirmesini yaptı.

Fed Eylül ayında bilanço küçültme temposunu aylık 95 milyar dolara çıkaracak.

Michael Wilson ise enflasyonun bulunduğu seviyeler dikkate alındığında Fed’in resesyonda bile sıkılaşma yapabileceğini savundu.

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bloomberght.com/piyasanin-iki-devinden-sikilasma-uyarisi-2313480