Kredi ve Mevduat Faizleri (Bizim Menkul)

TL Mevduat ve Kredi Faizleri Yükselişte…

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 2 Ekim haftasında bir önceki haftaya göre 19 baz puan yükselişle %10,87 olurken dolar mevduat faizi 2 baz puan düşüşle %1,32 ve Euro mevduat faizi 8 baz puan yükselişle %0,55 oldu.

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 48 baz puan yükselerek %15,37 oldu. TL bazlı konut kredi faizleri 19 baz puan yükselişle %14,97; taşıt kredi faizleri 31 baz puan azalışla %16,75 ve ihtiyaç kredi faizleri 38 baz puan artışla %19,30 oldu.

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 26 baz puan artışla %3,97 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 48 baz puan artışla %3,18 oldu.

Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için %4,50 olurken Dolar ve Euro için sırasıyla %2,65 ve %2,63 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında seyretmektedir.

2018 Ağustos ayı sonrasında hızla tırmanışa geçen kredi ve mevduat faizleri 2019 Temmuz ayından itibaren TCMB’nin faiz indirimleriyle beraber düşüş trendine girmiştir. Covid-19 tedbirleri kapsamında başlatılan genişleyici politikalar yeni normale dönüşle beraber kademeli olarak sıkılaştırılmaya başlanmış ve TL faizlerde yukarı yönlü bir hareket olmuştur.

Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bankaların kredilere uyguladıkları faiz oranının mevduata uyguladıkları faiz oranıyla farkı yükselmektedir. Bir başka deyişle kredi/mevduat spreadi faizlerin yüksek olduğu dönemlerde yükselmektedir. Bu durumu bankaların faiz artışlarını mevduattan önce kredilere yansıttıkları şeklinde yorumlayabiliriz.


 BMD Araştırma
 Bizim Menkul Değerler A.Ş.
 bmd.com.tr
 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.