LeasePlan Türkiye GM Oktay: Artık satın alma maliyetine katlanmak zorunda kalmayacak tüm şirketlerin ama özellikle KOBİ’lerin HTA araç parklarının da yenilenmesini bekliyoruz

Kuruluştan yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Türkiye’de hafif ticari araç kiralamalarının önündeki engelin 2019 yılı itibarıyla kısmi olarak kaldırılmasının ardından, Haziran 2021’de yeni gerçekleşen düzenlemeyle bu yöndeki kiralamaların önü tamamen açıldı. Ticari araç kullanımlarında gerekli olan K2 belgesini çıkartmak için istenen bir ticari araç özmal şartı kaldırıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan “Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında artık kendi ürünlerini taşıyan şirketler K2 belgesine ticari araçlarını sadece kiralayarak da sahip olabilecekler.

Hem binek hem de hafif ticari araç müşterilerine kapsamlı çözümler sunan ve söz konusu olumlu gelişmeyi memnuniyetle karşılayan LeasePlan, bu doğrultuda hafif ticari araç kiralamalarını da çok daha yukarılara taşımayı hedefliyor. Konuyu değerlendiren LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, “Öncelikle bu oldukça sevindirici bir gelişme. Hafif ticari araçların kiralanabilmesi kapsamında yaklaşık 1,5 yıl önce olumlu bir adım atılmıştı. Fakat kendi alanında taşımacılık yapacak şirketlerden istenen K2 Yetki Belgesi’nde “en az 1 birim taşıta sahip olması gerekmektedir” ibaresi, özellikle KOBİ ve tek hafif ticari araçla taşımacılık yapan şirketler için kiralama önünde büyük bir engel teşkil ediyordu. Burada yapılan revizyonla, artık bir adet hafif ticari araca ihtiyacı olan şirketler için de kiralama yolu açılmış oldu. Böylelikle bu şirketler de, edindikleri hafif ticari araçların satın alma maliyetine katlanmadan kiralama yolunu tercih edebilir ve bakım, onarım, muayene, lastik gibi operasyonel maliyetlerin de içinde bulunduğu aylık sabit bir kira bedeli ile operasyonel kiralamanın avantajlı dünyasından faydalanabilirler. Bu gelişme ile hem filo kiralama sektörünün hem de Türkiye otomotiv pazarı içindeki hafif ticari araç sektörünün ivmelenerek büyüyeceğini düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı yapan, taşımacılıktan herhangi bir kazanç sağlamayan şirketlerden istenen K2 Yetki Belgesi için “en az 1 birim taşıta sahip olması gerekmektedir” ibaresi yeni eklenen bir fıkra ile düzenlendi. Böylece K2 yetki belgesi başvurularında, artık uzun süreli kiralama sözleşmesi yoluyla temin edilen taşıtların da dikkate alınmasıyla, hafif ticari araç kiralama kapsamı genişletilmiş oldu. Hem binek hem de hafif ticari araç müşterilerine kapsamlı çözümler sunan ve söz konusu olumlu gelişmeyi memnuniyetle karşılayan LeasePlan, bu doğrultuda hafif ticari araç kiralamalarını da çok daha yukarılara taşımayı hedefliyor. Konuyu değerlendiren LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, “Öncelikle bu oldukça sevindirici bir gelişme. Hafif ticari araçların kiralanabilmesi kapsamında yaklaşık 1,5 yıl önce olumlu bir adım atılmıştı. Fakat kendi alanında taşımacılık yapacak şirketlerden istenen K2 Yetki Belgesi’nde “en az 1 birim taşıta sahip olması gerekmektedir” ibaresi, özellikle KOBİ ve tek hafif ticari araçla taşımacılık yapan şirketler için kiralama önünde büyük bir engel teşkil ediyordu. Burada yapılan revizyonla, artık bir adet hafif ticari araca ihtiyacı olan şirketler için de kiralama yolu açılmış oldu. Böylelikle bu şirketler de, edindikleri hafif ticari araçların satın alma maliyetine katlanmadan kiralama yolunu tercih edebilir ve bakım, onarım, muayene, lastik gibi operasyonel maliyetlerin de içinde bulunduğu aylık sabit bir kira bedeli ile operasyonel kiralamanın avantajlı dünyasından faydalanabilirler. Bu gelişme ile hem filo kiralama sektörünün hem de Türkiye otomotiv pazarı içindeki hafif ticari araç sektörünün ivmelenerek büyüyeceğini düşünüyoruz”açıklamasında bulundu.

“Ticari Araç Kiralama Taleplerinde Artış Bekliyoruz”

Hafif ticari araçların kiralanmasının önündeki engellerin tamamen ortadan kalktığını dile getiren Oktay; “Artık satın alma maliyetine katlanmak zorunda kalmayacak tüm şirketlerin ama özellikle KOBİ’lerin HTA araç parklarının da yenilenmesini bekliyoruz. Yüksek satın alma maliyetleri sebebiyle araç yenileme terminleri uzun olan pazarımızda, bu gelişme ile hafif ticari aracını yenilemek isteyen şirketler de aylık kira bedelleri ile ilerleyebilecek. Biz de LeasePlan olarak daha da genişleyen ticari araç filomuzla ve KOBİ’ler ile filo müşterilerimize sunduğumuz çeşitlenen ayrıcalıklı hizmetlerimizle, hedeflerimizi ciddi biçimde yükseltiyoruz” şeklinde konuştu.

LeasePlan ticari araç kiralamada hedef büyütüyor!

Hafif ticari araç kiralamalarında yeni düzenlemeyle LeasePlan olarak çıtayı daha da yükselteceklerinin altını çizen Oktay,“Söz konusu düzenleme; sektörün büyümesi olduğu kadar, halihazırda tek HTA ihtiyacı olan müşterilerimiz için oldukça sevindirici bir gelişme. Biz zaten LeasePlan olarak; 2019 yılı itibarıyla ilk önemli engelin ortadan kaldırılmasının ardından, büyük bir hızla ticari araç kiralama kampanyalarımızı devreye almıştık ve tiklakirala.com dahil olmak üzere tüm satış kanallarımızda bütçeye ve ihtiyaca uygun hafif ticari araçlar sunmaya devam ediyorduk. Bu yoldaki somut adımlarımıza devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

LeasePlan Hakkında:
LeasePlan, 30'un üzerinde ülkede yönettiği 1.9 milyon araç ile dünyanın önde gelen Hizmet Olarak Araç şirketlerinden biridir. LeasePlan satın alma, sigorta ve bakımından; aracın tekrar satılmasına kadar olan tüm süreçle uçtan uca ilgilenmekte ve KOBİ, kurumsal ve bireysel olmak üzere tüm müşterileri için araçların tüm yaşam döngülerini yönetmektedir. LeasePlan'in diğer iş kolu ikinci el araç mobilite çözümlerine yönelik Avrupa çapındaki satış platformu CarNext’tir 50 yılı aşkın tecrübeye sahip LeasePlan'in misyonu, mobilitede Sıradaki Adımı sunmak ve böylece sizin kendi işinizdeki sıradaki adıma odaklanmanızı sağlamaktır. www.leaseplan.com/corporate adresinden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.Diğer Haberler
AB KOMİSYONU : ÜYE ÜLKELERLE, TAKİP EDİLECEK KOORDİNELİ EN İYİ YAKLAŞIMI GÖRMEYE YÖNELİK MÜZAKERE EDİYORUZ
BDDK: KURUMUMUZA İNTİBAK BAŞVURUSUNDA BULUNAN DİĞER ŞİRKETLERDEN 6 ŞİRKETİN İNTİBAK SÜRECİNİN DEVAM ETTİRİLMESİNE, 8 ŞİRKETİN İSE İRADİ TASFİYEYE YÖNLENDİRİLMESİNE KARAR VERİLMİŞTİR
HİNDİSTAN'DA SENSEX ENDEKSİ %0.32 ARTIŞLA 52484,67 PUANDAN KAPANDI
ENDONEZYA SAĞLIK BAKANI: MRNA TEKNOLOJİSİNE YATIRIM YAPMAYA HAZIRIZ
OTOMOBİL VE HAFİF TİCARİ ARAÇ SATIŞLARI OCAK-HAZİRAN DÖNEMİNDE 394.701 ADET - ODD
OTOMOBİL VE HAFİF TİCARİ ARAÇ SATIŞLARI HAZİRAN AYINDA 79.819 ADET (ÖNCEKİ AY: 54.734 ADET) - ODD
OTOMOBİL VE HAFİF TİCARİ ARAÇ SATIŞLARI HAZİRAN AYINDA YILLIK +12.5% (ÖNCEKİ AY: +69.8%) - ODD
OTOMOBİL VE HAFİF TİCARİ ARAÇ SATIŞLARI OCAK-HAZİRAN DÖNEMİNDE YILLIK +55.4% - ODD
KREMLİN: OPEC+'TA ÜST DÜZEY GÖRÜŞMELER YAPMA PLANI YOK
HİNDİSTAN SAĞLIK BAKANI: 18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE PFİZER AŞISI YAPACAĞIZ
HİNDİSTAN SAĞLIK BAKANI: DELTA VARYANTI SALGINLARI AĞIRLIKLI OLARAK JAVA'DA GÖRÜLÜYOR
Facebookta Paylaş