Libya’da siyasi bir çözüm bulunmasına katkıda bulunmak amacıyla Türkiye ile Rusya arasında temasların sürdürülmesi kararlaştırılmıştır- Dışişleri Bakanlığı

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama aşağıda bulunuyor:

 Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Sedat Önal, beraberinde ilgili kurumlarımızın temsilcilerinin de yer aldığı bir heyetle, Rus mevkidaşlarıyla 31 Ağustos - 1 Eylül 2020 tarihlerinde başta Libya ve Suriye olmak üzere bölgesel konularda Moskova’da istişarelerde bulunmuştur.

İstişarelerde tarafımızdan, Libya’da sürdürülebilir ve kalıcı bir ateşkes sağlanması amacıyla Sirte ve Cufra’nın önemi vurgulanmıştır. Bu bölgelerin askerden arındırılması modalitelerinin belirlenmesi gerektiği üzerinde durulmuş, bu bağlamda BM öncülüğünde Libyalılar arasında yürütülen 5+5 Ortak Askeri Komisyonun çalışmalarına destek beyan edilmiştir.

Görüşmelerde ayrıca, Libya’da siyasi çözüme ulaşılması amacıyla BM himayesinde Libyalılar arasında kapsayıcı bir siyasi diyalog sürecinin başlatılması ile Berlin Konferansı kararlarının uygulanmasının önemine işaret edilmiştir.

Libya’da siyasi bir çözüm bulunmasına katkıda bulunmak amacıyla Türkiye ile RF arasında temasların sürdürülmesi kararlaştırılmıştır.

Suriye konusunda, öncelikle İdlip sahasındaki durum ve ortak devriyelerin icrasına dair hususlar ele alınmıştır. Bu kapsamda, 5 Mart 2020 tarihli İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Muhtıraya Ek Protokol uyarınca müşterek çabalara devam edilmesi hususunda mutabık kalınmıştır.

Keza, Cenevre’de düzenlenen Anayasa Komitesi üçüncü tur toplantılarının sonuçları değerlendirilmiş, siyasi süreçteki ivmenin korunmasının önemi vurgulanmış, Astana Süreci’ne dair çalışmaların ilerletilmesi üzerinde durulmuştur.

Tarafımızdan PKK/YPG güdümündeki sözde “Suriye Demokratik Konseyi” unsurlarından oluşan bir grubun RF’ye davet edilmesi ve Rus resmî makamları tarafından üst düzeyde kabul edilmesine ilişkin tepkimiz ifade edilmiş, bu gibi adımların Suriye’nin siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına hizmet etmeyeceği vurgulanmıştır.Diğer Haberler
TCMB, kotasyon repo imkanı ile 7.85 milyar TL verdi
BREZİLYA'DA İMALAT SEKTÖRÜ PMI AĞUSTOS'TA: 64.7 (ÖNCEKİ: 58.2)
IATA CEO'SU: ESAS OLARAK HER BEŞ YOLCUDAN DÖRDÜ EVDE KALDIĞI İÇİN HAVACILIK SEKTÖRÜ HALA FELÇ DURUMUNDA
IATA: TEMMUZ AYINDA KİLOMETRE BAŞINA YOLCU GELİRİ KRİTİK DÜŞÜK SEVİYEDE KALMAYA DEVAM ETTİ
IATA: TEMMUZ AYINDA ULUSLARARASI HAVAYOLU YOLCU TALEBİ TEMMUZ AYINDA, BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE % 91.9 AZALDI
ŞİLİ'DE EKONOMİK AKTİVİTE ENDEKSİ TEMMUZ'DA AYLIK %+1.7, YILLIK %-10.7
Gösterge niteliğindeki TC Merkez Bankası Dolar Alış: 7,3421 Satış: 7,3553 Euro Alış: 8,7979 Satış: 8,8137
İNGİLTERE BAŞBAKANLIK SÖZCÜSÜ: BARNİER VE FROST LONDRA'DA BUGÜN BREXİT GÖRÜŞMELERİ YAPIYOR
İNGİLTERE BAŞBAKANLIK SÖZCÜS: BREXİT GEÇİŞ AŞAMASININ UZATILMASI OLASILIĞI YOK
BREZİLYA'DA 1.ÇEYREK GSYH %-1.5'TEN %-2.5'E REVİZE EDİLDİ
Facebookta Paylaş