Macrohive, 2021 yılında gri kuğuların neler olabileceğini değerlendirdi - bloomberght.com

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; Macrohive yayımladığı bir araştırma raporunda 2021 yılında gri kuğuların neler olabileceğini değerlendirdi. İlk sıralarda kur oynaklığı, negatif tahvil faizleri ve uzun zamandır beklenen enflasyon artışı var.

Kovid-19’un daha önce görülmemiş bir kur belirsizliği oluşturduğunu belirten kurum, artan borçlarla birlikte ticaret çıktılarının ülkelerin kredi derecelerini etkileyeceğini düşünüyor.

Macrohive Avrupa’da tahvil faizlerinin uzun bir süredir negatif bölgede bulunduğunu ve ABD Hazine tahvillerinin faizinin de negatif olabileceği konusunda uyarıyor ve mali teşvik paketine dair umutların azalmasının, ABD’nin ilk çeyrek büyümesinin, hisse piyasalarında yaşanacak düzeltmenin ve kısa pozisyonların azalmasının tahvillerde bir ralli yaratarak negatif faizli bölgeye geçmesine neden olacağını belirtiyor.

Merkez bankalarının uzun zamandır enflasyon artırma isteklerinin 2021’de gerçekleşebileceğinin altını çizen Macrohive, talebin bir anda toparlanmasıyla birlikte gelişmiş ülkelerde enflasyonun beklenenden daha fazla gelebileceğini vurguluyor.

Kurum asıl sorunun ise beklenenden fazla gelen enflasyon sonrasında merkez banklarının be yapacağıyla ilgili olduğuna da değiniyor.
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bloomberght.com/2021-yilinin-gri-kugulari-neler-olacak-2270647Facebookta Paylaş