Mart 2021 Enflasyon analizi (İş Yatırım)

Enflasyonda yukarı yönlü riskler devam ediyor

Mart ayı manşet enflasyonu %1,1 ile piyasanın (%1,0) ve İş Yatırım (%1,0) tahminlerine yakın geldi. Son 5 yıllık tarihsel ortalamasının (%0,7) çok üzerinde gelen veri yıllık enflasyonu %16,2 ile 2019 Temmuz'undan beri gördüğü en yüksek seviyeye taşıdı. Aylık %4,1, yıllık %31 artan üretici fiyatları, enflasyon üzerindeki baskının yılın ikinci çeyreğinde de devam edeceğine işaret ediyor.

Harcama sepetinde ağırlığı yüksek gıda fiyatları, uzun süredir ilk kez tarihsel ortalamasının altında gelerek (%1,1, +0,3yp) Mart ayında manşet enflasyonu rahatlattı. Ulaştırma kategorisi (%0,0, +0,0yp) benzin fiyatlarında eşel mobil uygulaması sayesinde yatay kalarak enflasyonu sınırlayan diğer önemli kalemdi. Buna karşın konut (%0,7, +0,1yp), ev eşyası (%0,5, +0,1yp), giyim (%1,7, +0,1yp) gibi ağırlığı görece yüksek kalemler enflasyonu yukarı çekti.

Salgın yasaklarının rahatlatılmasıyla tarihsel ortalamasının üzerinde artan lokanta-oteller (%2,6, +0,2yp), eğlence (%2,1, +0,1yp) ve sağlık (%3,7, +0,1yp) kalemlerindeki yükseliş göze çarpıyor.

Çekirdek enflasyon verileri enflasyondaki yükseliş eğilimini teyit ediyor. Emtia fiyatlarındaki artış ve güçlü iç talep ile yükselmeye devam eden B (%17,5) ve C (%17,3) göstergeleri enflasyonun önümüzdeki aylarda da yüksek kalmaya devam edeceğine işaret ediyor.

Hiç mi iyi bir gelişme yok bu veride diye soranlar için özel kapsamlı TÜFE göstergeleri alt detayları biraz daha pozitif sinyaller üretiyor. Altın hariç dayanıklı mal fiyatlarının mevsimsellikten arındırılmış aylık fiyat artışı Mart ayında %0,6 ile (Şubat %0,4, Ocak %1,4) ılımlı bir seyir çiziyor. Nisan ayında maalesef bu tablo bozulacak. Özellikle ikinci el otomobil piyasasındaki gelişmeler dayanıklı mal enflasyonunun yeniden güçleneceğine işaret ediyor.

Buna karşın hizmet sektöründen enflasyonist sinyaller geliyor. Mevsimsellikten arındırılmış aylık fiyat artışı Mart ayında %1,4 ile (Şubat %1,1, Ocak %1,6,) inatçı bir enflasyon ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.

Mart ayı verisi uygulanan sıkı para politikasına rağmen fiyatlama alışkanlığındaki bozulmayı düzeltmenin uzun zaman alacağı görüşümüzü doğruluyor. TCMB'deki yönetim değişikliğinin akabinde Mart ayının son haftasında yaşanan kur şokunun etkilerini Nisan ayında göreceğiz. Yıllık manşet enflasyonunun %17-%18 bandına yükselmesini bekliyoruz.

Önümüzdeki aylarda zorlu bir süreç bizi bekliyor. Uluslararası emtia fiyatlarındaki -özellikle enerji ve gıda fiyatlarında- yükseliş, asgari ücret artışıyla desteklenen iç talep ve Türk lirasının değer kaybı dezenflasyon sürecini zorlaştırıyor.

Enflasyon görünümündeki kötüleşme ve Türk lirasında yaşanan değer kaybı nedeniyle 2021 yılı için %11,3 olan enflasyon tahminimizi kur şoku nedeniyle %13,3 olarak (piyasa ortalaması %13,0) olarak güncelledik.İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.isyatirim.com.tr

                                 ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş