Mart Ayı Enflasyon Değerlendirmesi (Ahlatcı Yatırım)

Mart Ayı Enflasyon Değerlendirmesi

TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı enflasyon verisi beklentiler dahilinde aylık yüzde 1,08 yıllık yüzde 16,19 artış gösterdi. Yıllık olarak bakıldığında bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en düşük olduğu ana grup yüzde 2,87 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Buna karşılık bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup yüzde 24,85 ile Ulaştırma oldu.

Ana grupları aylık olarak incelediğimizde en yüksek artışın yüzde 3,70 ile Sağlık grubunda gerçekleştiği görülüyor. Covid-19 salgınında yaşanan gelişmeler sağlık harcamalarındaki artışı tetikliyor. Aylık olarak bakıldığında yükselişlerin görüldüğü diğer ana gruplar Eğitim yüzde 2,77 ve Lokanta ve Oteller yüzde 2,60 olarak gerçekleşirken aylık en az artış gösteren gruplar sırasıyla yüzde 0,04 Alkollü içecekler ve Tütün ile yüzde 0,54 Ev eşyası grubunda gerçekleşti. Ulaştırma endeksinde ise değişiklik gözlenmedi.

Önümüzdeki hafta yapılacak olan TCMB PPK toplantısı, yeni başkan Şahap Kavcıoğlu başkanlığındaki ilk toplantı olarak kayda geçecekken Kurul tarafından faiz oranlarında herhangi bir değişikliğin yapılması beklenmiyor. PPK toplantısı sonrasında yayımlanacak olan toplantı tutanağında ne gibi değişikliklere gidileceği, enflasyonla mücadele ile ilgili atılacak olan adımların açıklanması açısından önem arz ediyor. Mart ayı enflasyon oranının beklentilere paralel olarak gelmesinin ardından gözler Nisan ayı enflasyon verisine çevrildi. Piyasanın beklentisine göre Nisan ayında enflasyon oranın zirve yapması öngörülürken TCMB başkan değişikliği sonrasında kurda yaşanan yukarı yönlü hareketin enflasyon oranına ne derecede etki edeceği yakından takip ediliyor.

Ülke risk primlerinde görülen yukarı yönlü hareket, gıda fiyatlarındaki artışının devam etmesi ve enerji maliyetlerinde görülen artış enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Gıda ve Ulaştırma ana gruplarının TÜFE'deki ağırlığının yüzde 41,43 olduğu bir ortamda Gıda ve Enerji sektörlerinde yaşanacak olan fiyat değişiklikleri enflasyonun seyri için belirleyici olmaya devam edecektir.
 Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler
http://www.ahlatciyatirim.com.tr
   
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
ABD HAZİNE BAKANI JANET YELLEN, KÜRESEL MİNİMUM KURUMLAR VERGİSİ ORANI İÇİN ÇAĞRI YAPACAK- AXIOS
KREMLİN: UKRAYNA SINIRINDAKİ ASKERİ YIĞINAK HİÇ KİMSEYİ ENDİŞELENDİRMEMELİ, BİR TEHDİT OLUŞTURMUYOR
MISIR MALİYE BAKANI : HAZİRAN İLE SONLANAN MALİ YILDA GSYİH BÜYÜMESİNİN %+2.8 OLMASINI BEKLİYORUZ
BOJ, EKSİ FAİZ ORANINI DAHA DA DÜŞÜRMENİN FİNANS KURULUŞLARININ KARINDA YÜZ MİLYARLARCA YEN ZARARA NEDEN OLACAĞINI TAHMİN EDİYOR - KYODO
TCMB, 12.04.2021 vadeli 64.00 milyar TL tutarlı repo ihalesi açtı
Facebookta Paylaş