Merkez Bankası politikaları analizi (Sesmir)

Merkez Bankası'nın şu andaki faiz tercihi; artan yoksulların, işsizlerin ve yüksek enflasyon nedeniyle satın alma güçleri günden güne eriyen geniş toplumsal kesimlerin genel seçimlerde belirleyici olacağı gerçeğini ve toplumsal stresi tamamen göz ardı etmiş durumdadır.

Bağımsızlığını kaybeden bir Merkez Bankası'nın yüksek veya düşük faiz politikaları, çıkarları birbirine ters istikamette şekillenen sosyal gruplardan, hangisini tercihi politika tarafından kulaklarına üflenmiş ise o tercihlere göre şekillendirilmektedir. Merkez Bankası ve politika yapıcılarının bu farklı tercihleri olan grupların arsından herhangi birisini öne çıkartmalarının ve faiz seviyelerini bu tercihlere göre belirlemelerinin politika yapım kurallarıyla hiçbir ilgisi yoktur.

Ticaret ve inşaatla uğraşan, fiyat artışlarından kazanç sağlayan, ihracata dönük orta düzey emek yoğun imalatçıların ağırlıkta olduğu girişimci-ekonomik grupların tercihleri hep "yüksek kur-düşük faiz" olmuştur.

Yüksek kur taraflısı ve popülist siyasete yakın olan sosyal grupların taleplerine dayalı olarak uygulanan düşük faiz politikaları, satın alma güçleri eriyen geniş toplumsal kesimlerin çıkarlarıyla uyuşmamaktadır. Cari açık sorununa takıldığı halde ekonomik büyüme konusunda ısrar eden düşük faiz politikaları her zaman yüksek enflasyon üretmekte ve geniş grupların satın alma güçlerini tahrip etmektedir.

Tercihleri yüksek faizden yana olan sosyal grupların taleplerine dayalı olarak uygulanan yüksek faiz politikaları ise, satın alma güçleri eriyen geniş toplumsal kesimlerin çıkarlarına kısa bir süre yardımcı olsa da uzun sürelerde enflasyonun artışını önleyememektedir.

Merkez bankası, şu andaki ekonomik döngü içerisinde, yüksek enflasyonu ve genel satın alma gücünün düşmesini engelleyemeyecek çift kapanlı derin bir tuzağa yakalanmış durumdadır: Merkez bankası ister tercihlerini yüksek kurdan ister yüksek faizden yana kullanan sosyal grupların tercihlerine göre hareket etsin, mevcut büyüme politikalarının alışılmış dizaynı değiştirilmeden, ekonominin yüksek enflasyon üretmesini ve genel satın alma gücünün düşmesini engelleyemeyecek bir tuzağa yakalanmıştır

 Orhan Ökmen
 Başkan
Sesmir Kurumsal ve Finansal Danışmanlık A.Ş
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş