MUSİAD Afrika Ülkeleri Ticaret Ataşeleri İle Buluştu

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

MÜSİAD, Afrika ülkeleri ticaret ataşelerini Ankara'da Grand Hotel'de ağırladı. 25 Afrika ülkesinin ticari ataşelerinin katıldığı kahvaltı organizasyonunda, Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında karşılıklı ithalat ve ihracat potansiyeli, doğrudan yatırım ve iş ortaklığı fırsatları masaya yatırıldı.

Afrika'nın MÜSİAD açısından çok önemli bir konuma sahip olduğunu vurgulayan MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Adnan Bostan; Nijerya, Sudan ve Güney Afrika'daki şubelerinin yanı sıra Nijer, Fildişi, Senegal ve Benin'de temsilcilikleri olduğunu ve ilerleyen dönemlerde diğer Afrika ülkelerinde de temsilcilik ve şubeler açılmasını istediklerini ifade etti.

Afrika ülkeleri ile gerçekleştirilmek istenen ticaret faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bostan, bu sene kurulan Müstakil Fuarcılık AŞ ile en büyük hedeflerinin Afrika pazarı olduğunu belirtti. Bostan, "Afrika pazarının içerisinde yer alan ülkelerde, Türkiye'deki şirketlerimizi oralara taşıyarak, o ülkelerde fuarlar organize etmek istiyoruz. Bu fuarlarla beraber hem kendi ülkelerinde hem de üçüncü ülkelerde ortak iş birliği içerisinde olmak için yoğun bir çaba göstereceğiz." dedi.
Ticari faaliyetlerin yanı sıra Türk kültür ve ürünlerine yönelik çalışmaların da yürütüleceğini kaydeden Bostan, "Türkiye'de herkes 'Afrika ile iş yapmak istiyoruz' diyor. Afrika'da iş yapabilmek için Afrika'da olmak lazım. Eğer siz Afrika'da değilseniz buradan Afrika'ya iş yapamazsınız. Afrika'ya gitmek zorundasınız. Onun için üyelerimizi sürekli iş gezileriyle Afrika ülkelerine gönderiyoruz." diye konuştu.

Geçmişte İhmal Edilen Bölgelere Açılım Yapılıyor
Toplantının amacıyla ilgili açıklama yapan MÜSİAD Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Mehmed Zeki Güvercin, düzenlenen organizasyonla hem durum değerlendirmesi yapmayı hem de her iki tarafın beklenti ve taleplerini değerlendirerek bir rapor hazırlamayı istediklerini vurguladı. Güvercin, Türkiiye'nin son 15 yılda benimsediği dış politika anlayışının ülkeyi geçmişte ihmal edilen bölgelere açılımlar yapmaya yönelttiğini ifade ederek, bu açılımları içerisinde en başarılısının Afrika olduğunu dile getirdi.

"Afrika'nın önemini iyi biliyoruz"
Afrika ülkeleri ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin dernek için önemli olduğuna dikkat çeken MÜSİAD Ankara Şubesi Başkanı İlhan Erdal, "2005'te 5 milyar dolar olan ticaretin bugün 20 milyar dolara ulaşması, 12 yılda 4 kat artan ticaretin geliştirilmesi, bundan sonraki süreçte de 2023'te Türkiye'nin ticaret hacmini 500 milyar dolara çıkarma hedefi Afrika'nın bir kez daha önemini ortaya koyuyor. Ticareti bir trilyon dolara yaklaşan Afrika'nın önemini çok iyi biliyoruz." ifadelerini kullandı.
Afrika'da inşaat malzemeleri, tekstil, mobilya satışı ve projelendirilmesine yönelik ticaret merkezi kurulması üzerine çalıştıklarını anlatan Erdal, görev yaptıkları ülkede böyle bir merkezin kurulmasını isteyen ataşelerden destek beklediklerini kayddetti.Diğer Haberler
Bankaların bugün TCMB'nin geç likidite imkanından 12,25 faiz ile kullandığı miktar 97.37 milyar TL
TCMB'nin 1 ay vadeli 150.00 milyon dolar tutarlı TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalesinde gerçekleşen tutar 150.00 milyon dolar
Bankaların bugün TCMB'nin geç likidite imkanından 12,25 faiz ile kullandığı miktar 53.19 milyar TL
Bankaların bugün TCMB'nin geç likidite imkanından 12,25 faiz ile kullandığı miktar 12.00 milyar TL
TCMB, 1 ay vadeli, 150.00 milyon dolar tutarlı, TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalesi açtıı
İSPANYA BAŞBAKANI : MÜMKÜN OLAN EN KISA ZAMANDA , BREXİT MÜZAKERELERİNİN İKİNCİ FAZINA GİRECEĞİMİZ KONUSUNDA EMİNİM
İNGİLTERE BREXİT BAKANI DAVİS : AB İLE MÜZAKERELERDE İLERLEME KAYDEDİLDİ
BATI AVRUPA'DA MD ARAÇ KAYITLARI KASIM AYINDA %5.4 ARTIŞLA 1.14 MLN ADET OLDU -LMC
Gösterge niteliğindeki TC Merkez Bankası Dolar Alış: 3,8624 Satış: 3,8693 Euro Alış: 4,5804 Satış: 4,5887
YUNANİSTAN HÜKÜMET SÖZCÜSÜ ATİNA, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ZİYARETİ BOYUNCA YUNANİSTAN-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNDE SAĞLAM BİR İYİLEŞME AMAÇLIYOR
Facebookta Paylaş