MÜSİAD/Erdal:Yeni Ekonomi Programı İş Dünyası İçin Bir Motivasyon Olmuştur"

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

2019-2021 yılları arasını kapsayan, ana teması dengelenme, disiplin ve değişim olan YEP üzerine açıklamalarda bulunan MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, program kapsamında yer alan konuların reel sektörün doğru analizi ile ortaya konulduğunu söyleyerek piyasaların beklentileri doğrultusunda atılacak adımların ekonomiyi dengeleyeceğini söyledi. Başkan Erdal, "Yeni Ekonomi Programı'nda net bir tablonun çizilmesi ve bu doğrultuda somut adımların atılacak olmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz" dedi.

MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal yaptığı açıklamasında, kamu maliyesinin disiplin altına alınmasıyla önemli bir kaynak oluşacağını ve böylelikle yeni yatırım alanlarının açılacağını, bu sayede istihdamın da genişleyeceğini belirterek, "Dengelenme, disiplin ve değişim kurgusu üzerine temellendirilen ve makro kazanımlar içeren Yeni Ekonomi Programı, Türk ekonomisinin önümüzdeki üç yılı için temel makro parametreler ile hedeflediği düzeyler, üretim, tasarruf, yatırım ve ihracat perspektifinde reel sektöre vaat ettiği açılımlar bağlamında bir vizyon ortaya koymuş; kamu disiplini, finansal istikrar, Türkiye'nin hedeflerine ulaşması ve reel sektörün yolunu aydınlatan bir ufuk çizmiştir.

"YEP, Motivasyon Açısından Bir Güç Kaynağı Olmuştur"
Ülke olarak üretim ekonomisinin önceleneceği yeni dönemde cari açık ve enflasyonla mücadele ile finansal istikrar vurgusunun piyasalar açısından önemli bir karşılığı olacaktır. Açıklanan program, çok hassas bir dönemden geçtiğimiz bu günlerde üreticimizin ve sanayicimizin en çok ihtiyaç duyduğu konulardan biri olan motivasyon açısından da önemli bir güç kaynağı olmuştur" dedi. Büyüme hedeflemesi, enflasyon, mali disiplin, bankacılık sektörü ve katma değeri yüksek sektörler açısından bakıldığında sürecin daha sağlıklı bir şekilde ilerleyeceğini kaydeden Başkan Erdal sözlerini şöyle sürdürdü: "Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak'ın bankacılık sektörü üzerinde önnemle durması ve buna dikkatleri çekmesi finans çevrelerini ve iş dünyasını umutlandırmıştır. Kısa vadede fiyat istikrarının ve finansal istikrarın yeniden tesis edilmesi, ekonomide dengelenmenin ve bütçe disiplininin sağlanması, orta vadede sürdürülebilir büyüme, adaletli paylaşıma yönelik değişimin gerçekleştirilmesi konularının tam anlamıyla uygulanması ekonomide yeni bir ivmenin yakalanması adına önemli. Ancak bu şekilde ekonomik büyümeyi sağlam temeller üzerine kurabilir, Türkiye ekonomisine duyulan güveni daha güçlü bir şekilde tesis edebiliriz.

"Ekonomik İstikrara Katma Değer Sağlayacak"
Uygulanabilir, güvenilir ve gerçekçi hedefler içeren programın piyasayla uyuşan bir nitelikte olmasını ve beklentilere cevap vermesini iş dünyası adına son derece anlamlı buluyorum. Somut adımlar üzerine kurulan makroekonomik bir model niteliği taşıyan program, hem de orta vadede hem de uzun vadede ekonomik istikrara katma değer sağlayacaktır.
Sürdürülebilir bir büyümenin yanı sıra finansal istiikrarın yeniden tesis edilmesini sağlayacağına inandığımız Yeni Ekonomi Programı'nın ülkemiz, milletimiz ve tüm ekonomi dünyasına hayırlı olmasını diliyor; açıklanan hedeflerin ivedilikle hayata geçirilmesini temenni ediyorum.Diğer Haberler
TBB/AYDIN: PANİK YAPAN İŞLETMELER ALACAK VADESİNİ KISALTIYOR, BU KREDİ TALEBİNİ ARTIRIYOR- BLOOMBERG HT
ALMAN HÜKÜMET SÖZCÜSÜ: MERKEL, GELECEK HAFTA ERDOĞAN İLE SURİYE KONUSUNU GÖRÜŞECEK
KALIN: BAHÇELİ'NİN DÜN YAPTIĞI AÇIKLAMA MEMNUNİYET VERİCİ
KALIN: MÜNBİÇ YOL HARİTASI DEVAM EDERKEN ABD'NİN YPG'YE SİLAH DESTEĞİNİN DEVAMI KABUL EDİLEMEZ
BETA AYAKKABI KONKORDATO İLAN ETTİ- BLOOMBERG HT
KALIN: İDLİP GÖZLEM NOKTALARINDA SAYI İLE İLGİLİ DEĞİL AMA TAKVİYE VE GÜÇLENDİRME NOKTALARINDA FAALİYETLER SÜRECEK
KALIN: ERDOĞAN, BM GENEL KURULU TOPLANTILARI İÇİN BULUNACAĞI NEW YORK'TA İKİLİ GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRECEK
KALIN: ALMAN TARAFIININ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ALMANYA ZİYARETİNE İYİ HAZIRLANDIĞINI MEMNUNİYETLE GÖRÜYORUZ
KALIN: MÜNBİÇ YOL HARİTASININ HERHANGİ BİR GECİKME OLMADAN UYGULANMASINI BEKLİYORUZ
KALIN: İLGİLİ BİRİMLER İDLİB'DE SAHADA ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR
Facebookta Paylaş