MÜSİAD/Kaan: Faiz İndirimlerinin Önümüzdeki Dönemde de Hem Üretici Hem de Tüketici Fiyatlarına Olumlu Yansımalarının Süreceğini Tahmin Ediyoruz

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Türkiye ekonomisinde reel sektöre yönelik ivme kaybının hafiflemesi, Ağustos ayına ilişkin tüketici fiyatlarına da olumlu yansımıştır. Nitekim bu dönemde T.C. Merkez Bankası tarafından açıklanan imalat sanayi kapasite kullanımı ve reel kesim güven endekslerinde artış kaydedilmiş, ayrıca İSO'nun açıkladığı PMI ve MÜSİAD Satınalma Müdürleri Endeksinde de gözle görünür toparlanmalar gerçekleşmişti. Bu bağlamda tüketici fiyatlarındaki yıllık bazda artışının %15,01 seviyesine gerilemesi, yılın üçüncü çeyreğine yönelik olumlu bir tablo sunmaktadır.

Önceki yılın Ağustos ayında ülkemizin maruz kaldığı spekülatif döviz atağı sebebiyle üretim maliyetlerinde gözlenen artışlar, tüketici fiyatlarındaki dalgalanmaların temel belirleyicisi olmuştu. 2019 yılında geldiğimizde ise; bilhassa Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan döneminde döviz kurunda ciddi oranda istikrar sağlanması dikkat çekmektedir. Böylece kur ataklarından bugüne kadar gelen bir yıllık süre zarfında Türkiye ekonomisi, yeniden rayına oturmuş ve hızlı bir şekilde dengelenme sürecine girmeyi başarmıştır.

T.C. Merkez Bankası tarafından Temmuz ayında alınan 425 baz puanlık faiz indirimi kararı ve bunun piyasa faizlerine hızlı bir şekilde yansımış olması da iç talebin canlanmasına yönelik etkileri bakımından, enflasyon oranı üzerinde oldukça olumlu bir gelişme olmuştur. Bu bağlamda %15,01 seviyesine çekilen manşet enflasyonun Merkez Bankası'nın para politikalarıyla uyuştuğunu, faiz indirimlerinin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini ve reel sektöre; dolayısıyla da hem üretici hem de tüketici fiyatlarına olumlu yansımalarının süreceğini tahmin ediyoruz.

Faiz oranlarında gözlenen düşüşü olumlu karşılamakla birlikte, kredi risk primlerinde gözlenen artışların üzerine dikkatle eğilmemiz gerektiğine inanıyoruz.Nitekim MÜSİAD olarak sıklıkla "üretim odaklı" bir ekonomik modele geçiş yapmamız gerektiğini ifade ediyor, üretim ve yatırım hattında tatmin edici bir denge oluşturmak için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Bunun için de üretimin sırtındaki faiz yükünü muhakkak olabildiğince asgari düzeyde tutmamız gerekiyor.Diğer Haberler
FED/WİLLİAMS : FED'İN GELECEK KARAR VERMESİ ÖNCESİNDE JEOPOLİTİK BELİRSİZLİKLER VE DAHA FAZLA EKONOMİK VERİ VAR,
Merkez Bankası'nın bir sonraki iş günü için açıkladığı geçici rezerv -26546,9 milyon TL
KANADA MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ DEĞİŞTİRMEDİ
TRUMP : ABD, 50 YILDIR GÜMRÜK TARİFESİ TERÖRİZMİNE TABİ OLDU, FAKAT GERÇEK BİR ANLAŞMA YAPILABİLİR
TRUMP : DİĞER ÜLKELERİN FAYDASI İÇİN TÜM EKONOMİMİZİ İŞLETECEK SİSTEMİMİZ OLAMAZ
TRUMP:(TARİFELER) AVRUPA 'SIRADAKİ BİZ MİYİZ?' DİYE SORUYOR, BELKİ DE SİZSİNİZ - BLOOMBERG HT
BOE/CARNEY:GLOBAL EKONOMİ, ŞU ANDA İNGİLTERE'NİN BÜYÜMESİ İÇİN DAHA AZ DESTEKLEYİCİ
İTALYA'DA CONTE, CUMHURBAŞKANI'NIN YENİ HÜKÜMET KURMA TEKLİFİNİ KABUL ETTİ - BLOOMBERG HT
İTALYA'DA YENİ HÜKÜMET PERŞEMBE GÜNÜ YEMİN EDECEK- BLOOMBERG HT
BOE/VLİEGHE : EKONOMİK AKTİVİTENİN KISA VADELİ GÖSTERGELERİNİN, ANLAŞMASIZ BREXİTTE İZLENMESİ ÖNEMLİ OLABİLİR
BOE/VLİEGHE: ANLAŞMASIZ BREXİT DURUMUNDA DÖVİZ KURUNUN NASIL GERİLEYECEĞİNE BAKMAK GEREK
BOE/CARNEY: KASIM AYINDAN BU YANA ORTAYA KONULAN HAZIRLIKLARIN BİZİM EN KÖTÜ SENARYOMUZU AZALTTIĞINI DEĞERLENDİRİYORUZ
Facebookta Paylaş