MÜSİAD/Kaan:Bölgesel oyunların karşısında duracağız

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yapılan referandum ile ilgili bir açıklama yaptı.

Kaan, açıklamasında şunları kaydetti:

"Türkiye, son yılların en zorlu, en acı dönemlerinden birini yaşayan coğrafyamızda, her zaman barıştan ve huzurdan yana tavır alırken, uluslararası güçleri arkasına alan karanlık odaklar hem Türkiye'yi hem de bölgeyi bir kaosun içine sürükleme gayretinde.

Bu doğrultuda atılmış bir adım olarak gördüğümüz, Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin referandumu, uluslararası normlara aykırı, hukuksal dayanağı bulunmayan, bölgedeki gerilimi artırmaktan öte hiçbir anlamı olmayan bir karar olarak değerlendiriyoruz. Bu kararın bölgeye zarar vermek isteyenlere altın tepside sunulmuş bir fırsat olduğu da aşikâr.

Bir sivil toplum kuruluşu olarak MÜSİAD, kurulduğu günden bu yana bölgede ve tüm dünyada barışın ve huzurun tesis edilmesi için çabalıyor. Bundan sonra da bu çabayı daha geniş bir alana yayarak, bölgenin kaderi üzerinde bölücü planlarını hayata geçirmeye çalışanlara karşı kararlılıkla ve daha güçlü bir şekilde karşı duracağız.

STK'lar olarak sesimizi daha gür çıkarmamız gereken bir dönemden geçiyoruz. Türkiye'nin önemli sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek yayınladığı ortak bildiri, bu karşı duruşta ilk adım olmuştur.

Ülkemizin maruz kaldığı zorluklar ve bölgemizin içine düşürüldüğü kıskaçtan el birliğiyle çıkacağımıza olan inancım tam. Yüz yıllar boyu birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış kadim Anadolu toprakları, yine dünyaya kardeşlik ve barış dersi verecektir, buna inanıyorum. Yeter ki sabrımızın ve gücümüzün sınandığı bu zor günlerde birbirimize bağlılığımızı, kardeşliğe olan inancımızı kaybetmeyelim."Diğer Haberler
KILIÇDAROĞLU:TÜRKİYE,IRAK,İRAN SORUNA ORTAK ÇÖZÜM ÜRETMELİ-NTV
(K. IRAK'TA REFERANDUM)KERKÜK'TE GECE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ-NTV
BANKALARIN BUGÜN TCMB'NİN GEÇ LİKİDİTE İMKANINDAN % 12.25 FAİZ İLE KULLANDIĞI MİKTAR 79 MİLYAR TL
IRAK'IN KUZEYİNDEN YAYIN YAPAN RUDAW TV, K24, WAAR TV KANALLARI TÜRKSAT YAYINLARINDAN ÇIKARILDI-TRT HABER
BANKALARIN BUGÜN TCMB'NİN GEÇ LİKİDİTE İMKANINDAN % 12.25 FAİZ İLE KULLANDIĞI MİKTAR 68.1 MİLYAR TL
YUNANİSTAN MALİYE BAKANI : EKONOMİ İYİYE GİDİYOR, MÜZAKERELERDE ÇALIŞAN İNSANLARDA GÜVEN VAR
EUROGROUP/DİJSSELBLOEM : MALİYE BAKANI TSAKALOTOS İLE PROGRAMIN SON FAZINI GÖRÜŞTÜK
BANKALARIN BUGÜN TCMB'NİN GEÇ LİKİDİTE İMKANINDAN % 12.25 FAİZ İLE KULLANDIĞI MİKTAR 63.9 MİLYAR TL
Facebookta Paylaş