Nisan 2022 Sanayi Üretimi analizi (İş Yatırım)Ukrayna savaşı ve küresel enerji ve emtia şoklarına rağmen imalat sanayi üretimi Nisan ayında yatay (%0,0) seyretti. Buna rağmen geçen sene Nisan ayında kapanma olması nedeniyle yıllık büyüme halen %10,8 gibi yüksek bir hızla devam ediyor.


Kaynak: TÜİK
Nisan ayı üretimindeki yatay seyir, bizim için pozitif bir sürpriz. Mayıs başında açıklanan Nisan PMI rakamları 49,2 ile ekonominin daralma bölgesinde olduğuna işaret ediyordu. İhracat siparişlerinde uzun zamandan beri ilk kez yavaşlama dikkat çekiyordu.

Açıklanan veri sektörel bazda ayrışmaya ve öngördüğümüzden daha dirençli bir ekonomiye işaret ediyor. Ara malı (%-1,9), dayanıklı tüketim malları (%-1,3), enerji (%-2,5) beklentimize uygun bir şekilde daralırken, sermaye malı (%7,6) ile ayın pozitif sürprizini yapıyor.

Sektörler itibariyle aylık rakamlara bakıldığında sert ayrışmalar dikkat çekiyor. Tekstil (%-4,4), gıda (%-5,3), kimyasal ürünler (%-6,4), ana metal (%-5,0) sektörleri sert daralırken, giyim (+%4,4), elektronik (+%22,2), eczacılık (+%7,1), motorlu kara taşıtları (+%4,0), diğer ulaşım araçları (+%38,8), mobilya (+%1,2) gücünü koruyor.

Mayıs ayı PMI rakamları üretimin geçen aya göre sınırlı toparlandığına ve sert sektörel ayrışmaya işaret ediyor. Giyim, metalik olmayan mineral, elektronik, kara ve deniz taşıtları, gıda, kimyasal sektörleri toparlanırken, ana metal ve makine metal sert daralıyor.
 Detaylı bilgi almak, İş Yatırım’ın güncel raporlarına ulaşmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://arastirma.isyatirim.com.tr/2022/06/13/nisan-2022-sanayi-uretimi/

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.isyatirim.com.tr

                           ***
                  Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
Almanya Düzenleme otoritesi: Kuzey Akım 1'de gaz akışının azalması Hollanda ve Danimarka'ya teslimatların durmasından kaynaklanıyor
ALMANYA DÜZENLEME OTORİTESİ: ALMANYA'DA DOĞAL GAZ TEDARİĞİ İSTİKRARLI OLARAK DEVAM EDİYOR
İngiltere/Kwarteng: Rekabet ve Piyasa Otoritesi akaryakıt piyasasını acilen gözden geçireceğini teyit etti
Erdoğan: (Enflasyon) 2023 Şubat-Mart aylarından itibaren bu sorunları da geride bırakmış olacağız
HİNDİSTAN'DA SENSEX ENDEKSİ %2.68 DÜŞÜŞLE 52846,70 PUANDAN KAPANDI
Erdoğan: Bu yıl sonu için belirlediğimiz 250 milyar dolarlık ihracat rakamını fazlasıyla geçceğimiz anlaşılıyor
Portekiz ve İtalya'nın 5 yıllık CDS'leri Cuma kapanışa göre 2 baz puan artışla 2020 yazından bu yana en yüksek seviyeye çıktı, İspanya'nın 1 baz puan arttı- S&P Global
Erdoğan: Üretimini arttırmak isteyen herkesin yaynda olacağız
İtalya'nın 10 yıllık tahvil faizi Ocak 2014'ten bu yana ilk kez %4.0'e çıktı, günlük artış 13 baz puan
Federal Fon Faizi vadelilerine göre, ABD faiz oranlarının 2023 ortalarında %4.0 civarında zirve yaptığı görülüyor
TÜRKİYE'NİN OECD ÖNDE GELEN EKONOMİK GÖSTERGELER ENDEKSİ MAYIS AYINDA: 100.37 (NİSAN: 100.59)
Facebookta Paylaş