Nomura gelecek yıl büyük ekonomilerde resesyon bekliyor- bloomberght.comNomura Holdings birçok büyük ekonominin sıkı para politikaları ve artan yaşamn maliyetleri nedeniyle Euro Bölgesi ve ABD gibi büyük ekonomilerin gelecek 12 ayda resesyona gireceği uyarısı yaptı
Nomura ekonomistleri paylaştıkları notta gelecek 12 aylık dönemde Euro Bölgesi, İngiltere, ABD Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Kanada'nın resesyona gireceği tahmininde bulundu.

Rob Aubbaraman ve Si Ying notta Merkez Bankalarının enflasyonu kontrol altına almak için büyümeyi feda edip sıkılaşma politikasını sürdürerek kredibilitesini onarmak isteyeceğini belirtti.

Notta "Dünya ekonomisinde senkronize olarak büyümede yavaşlama olacağına dair gittikçe artan işaretler var. Bu da ülkelerin artık büyüme için ihracata sırtını dayamayacağı anlamına gelecek ve birçok ülke resesyona girecek" ifadesi kullanıldı.

Resesyonun boyutunun ülkelere bağlı olarak değişeceğini belirten uzmanlar ABD'de resesyonun bu yıl sonunda başlayabileceğini ve beş çeyrek boyunca devam edebileceğini öngördü. Euro Bölgesi'nin Rusya'dan gaz akışını kesmesi durumunda bölgede resesyonun daha derin olabileceği uyarısı yaptı.

  bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

 https://www.bloomberght.com/nomura-gelecek-yil-buyuk-ekonomilerde-resesyon-bekliyor-2310138