Nükleer buzkıran Yakutia St. Petersburg'da suya indirildiKuruluştan yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:
 
Baltic Shipyard A.Ş tarafından inşa edilen üçüncü seri evrensel nükleer enerji ile çalışan buzkıran Yakutia'nın denize indirilmesi dolayısıyla St. Petersburg’da bir tören düzenlendi.
Sözleşme uyarınca, üçüncü seri evrensel nükleer buzkıran Yakutia'nın Aralık 2024'te teslim edilmesi planlanıyor.
Halihazırda 2020'de devreye alınan lider evrensel nükleer buzkıran Arktika ve 2022'de devreye alınan ilk seri uluslararası buzkıran Sibir, Kuzey Denizi Rotası (NSR) sularında faaliyet gösteriyor.
Buzkıranlar, faaliyetleri sırasında kendilerine özgü tüm teknik özelliklerini başarıyla teyit etti. Entegre buhar üretim ünitesi düzeneğine sahip RITM-200 reaktör tesisi verimliliğini kanıtladı. 2021-2022 yıllarında nükleer buzkıranlar sığ sularda faaliyetleriyle çok yönlülüklerini teyit ederek açık denizlerde ve kutup nehirlerinin ağızlarında çalışmaya hazır olduklarını gösterdi.
Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, yıl sonuna kadar 22220 projesinin beşinci ve altıncı nükleer enerjiyle çalışan buzkıranlarının inşası için bir sözleşme imzalayacak.
Üçüncü ve dördüncü seri evrensel nükleer buzkıranlar Yakutia ve Chukotka'nın inşaatı gemi inşa şirketinde devam ediyor. Sözleşme uyarında dördüncü seri evrensel nükleer buzkıran Chukotka'nın nihai teslimat tarihi Aralık 2026 olacak. 22220 projesinin buzkıranları, Kuzey Denizi Rotası’nın doğu kesiminde yıl boyunca diğer gemilere eşlik etmek de dahil olmak üzere, Kuzey Denizi Rotası’nın nakliye potansiyelinin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunacak.Diğer Haberler
Nebati: Türkiye Ekonomi Modelimiz kapsamında uygulamaya aldığımız politikaların ve yakın dönemde kurumlarımızın koordineli bir şekilde almış olduğu tedbirlerin katkısıyla politika-kredi faizi makası kademeli biçimde kapanıyor
Nebati: Bu sayede önümüzdeki dönemde piyasa faizlerinin de benzer biçimde tek haneli seviyelere inmesini bekliyoruz
Nebati: Böylece, tüm dünyada resesyon endişelerinin arttığı bir dönemde Türkiye ekonomisi yoluna güçlü bir şekilde devam edecek; Türkiye ekonomisi Model’in sacayakları üzerinde yükselmesini sürdürecektir.
Nebati: Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyon ve perspektif doğrultusunda ülkemizin gerçekleriyle uyumlu biçimde şekillenen ekonomi politikaları sayesinde politika faizi 2 yıl aradan sonra tekrar tek haneye gerilemiştir
Güney Afrika Merkez Bankası Başkanı: Ekim ayı enflasyonu bizim için sürpriz oldu
Güney Afrika Merkez Bankası: Manşet enflasyon beklentisi 2022 için %6.7, 2023 için %5.4
Fitch: Euro Bölgesi'nin bütçesi ve komisyonun beklentileri mali baskıların altını çiziyor
GÜNEY AFRİKA MERKEZ BANKASI FAİZ (REPO) POLİTİKA FAİZİNİ 75 BAZ PUAN ARTIRARAK %7.00'YE ÇIKARDI (BEKLENTİ: 7.00%, ÖNCEKİ: 6.25%)
Facebookta Paylaş