Piyasalara Analitik Bakış (Bizim Menkul)

PİYASALARA ANALİTİK BAKIŞ
Dün Ne Oldu…
Dün işlemlere %0,08 artışla 89 puan yükselerek 105.357 seviyesinden başlayan BİST100 endeksi açılış sonrası toparlanma çabaları göstererek 106.000 sınırına kadar yükseldi ve günü %0,66 artışla 696 puan yükselerek 105.964 puandan tamamladı. TÜİK ve TCMB tarafından açıklanan Tüketici Güven Endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre %3,2 azalarak 67,3'ten 65,2'ye geriledi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Türkiye Ekonomi Zirvesi'nde konuştu. Konuşmanın satırbaşları Batı ile yaşanan sorunun geçici olduğu, Kamu'nun bilançosunun sağlam olduğu, enflasyonun eninden sonunda tek haneye ineceğini ve Türkiye'nin cari açık sorununun yönetilebilir olduğuydu. Döviz piyasası bugün de hararetli seyrediyor. Dolar/TL 3,9829'u görürken Euro/TL 4,6771 ile rekor tazeledi ve böylece döviz sepeti 4,3312 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş oldu. Tahvil faizlerindeki rekor seviyelerin devamını görüyoruz. 2 yıllık tahvil faizi %14,34'e yükselirken 10 yıllık tahvil faizi dün bir miktar gevşeyerek %13,22'ye kadar yükseldiği günü %13,02'den tamamladı. ABD'de Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 31 Ekim-1 Kasım'da gerçekleştirdiği toplantının tutanaklarına göre, "Katılımcıların çoğu, gelen enformasyonun orta vadeli görünümün büyük ölçüde değişmediğini göstermesi durumunda, kısa vadede federal fon oranı (Fed'in gösterge faizi) hedef aralığında diğer bir artırımın muhtemelen garanti olduğunu düşünüyor". Tutanaklarda enflasyonun düşük kalmasını beklediklerini göstermesinin ardından dolar düşüşünü sürdürdü ve iki ayın en büyük düşüşüne yöneldi ve ABD 10 yıllıkların faizi %2,32'ye geriledi. Enflasyon endişesi altınının fiyatını da bir miktar yukarı çekerek 1.290 dolar sınırına yükseltti. ABD'de ham petrol stoklarının azalarak OPEC'in üretim kısıtlamalarının işe yaradığına ilişkin iyimserliği güçlendirmesiyle brent tipi petrol iki yılın en yüksek seviyesi olan 63 dolara yakın seyretti. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Soçi'de Rusya ve İran yetkilileri ile göörüştü. Liderlerin yaptıkları açıklamada Suriye'de çözüme yaklaşıldığının sinyalleri verilmiş oldu.
 
Bugün Ne Bekliyoruz…
Sabah saatleri itibariyle Japonya Topix endeksi hafif artıdayken Shangai Composite Endeksi'nde %1'i aşkın düşüş hakim. ABD Vadeli Endeksleri yatay seyrediyor. Petrol fiyatlarında da yatay seyir var, brent tipi petrol varil başına 63,2 dolarda alıcı buluyor. Dolar/TL 3,9442, Euro/dolar 1,1832 seviyesinde işlem görürken %50 dolar ve %50 euro'dan oluşan döviz sepeti 4,30'un üzerinde. Bugün yurtiçinde konut satışları, Finansal Hizmetler Endeksi ve Uluslararası Doğrudan Yatırım Girişi takip edilecekken yurtdışında Almanya ve Euro Bölgesi imalat ve hizmet PMI'ları ve ABD işsizlik başvuruları takip edilecek.

Uzun Vadede Ne Bekliyoruz…
8,3x olan MSCI Türkiye F/K17 çarpanı 14,4x olan MSCI EM F/K17 çarpanına göre %42 iskontolu. İskontonun tarihi ortalamasının %18 olduğu dikkate alındığında Türkiye için son dönemde artan piyasa volatilitelerinin bir katalizör sonrası normaalize seviyeye gelmesi durumunda Türk borsası için önemli bir potansiyelin bulunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Türkiye'nin taşıdığı riskleri dengeleyebilecek büyüme potansiyeli de dikkate alınmalı. Türk şirketlerinin 2018 ve 2019 yılları için satış, FAVÖK, net kar ve temettü büyüme beklentileri EM ortalama beklentilerin hafif üzerindedir. TCMB'nin 2017 yılında FED'in atacağı adımlara göre pozisyon alacağını beklemekteyiz. Bloomberg konsensüs verisine göre 2017 sonunda 10 yıllık tahvil faizlerinin %10,97 seviyesinde dengeleneceği beklenmektedir. Aynı şekilde Dolar/TL'nin 2017'de ortalama 3,59 seviyelerinde seyredeceği, 2017 sonunda ise 3,65 seviyesinde dengeleneceği beklenmektedir.

ŞİRKET HABERLERİ
Albaraka (ALBRK; Haberin etkisi: Nötr )
Banka 101 milyon Amerikan Doları Murabaha Sendikasyon Kredisi temin etmiştir. 367 gün vadeli olarak temin edilen murabaha sendikasyon kredisinin maliyeti LIBOR+130 bps olarak gerçekleşmiştir.

 Kagan AŞIK
 Bizim Menkul Değerler A.Ş.
 bmd.com.tr
 
                                   ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş