Polonya’nın yerli elektrikli araç üretimi 2024 yılında başlayacak

Polonya’nın yerli elektrikli otomobil projesi kapsamında üretime başlayacak olan fabrikanın, ülkenin güneyinde yer alan Silesia endüstri bölgesinde yer alacağı açıklandı. Projenin otomotiv sektörünü canlandırması amaçlanırken, projeyi üstlenen ElectroMobility Poland (EMP) adlı kamu şirketi yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, üretimin planlanandan bir miktar daha geç başlayacağı bildirildi.

Avrupa’nın gelişen ekonomileri arasında birinci sırada yer alan Polonya, elektrikli araç pazarında da kendine yer edinerek, özellikle Çekya ve Slovakya gibi rakiplerini bu alanda yakalamayı hedefliyor.

EMP tarafından Izera markası altında iki farklı elektrikli araç modelinin piyasaya sürüleceği bildirildi.

Söz konusu fabrikanın Silezia bölgesindeki Jaworzno kentinde kurulacağı ve bu sayede yaklaşık 15 bin kişilik yeni istihdam olanağı yaratılacağı belirtiliyor. Fabrikada 3 bin kişinin çalıcağı ve oluşacak yeni taşeron ve tedarikçiler bünyesinde de 12 bin kişiye daha istihdam sağlanacağı açıklandı.

EMP yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, esas olarak 2023 yılında başlaması hedeflenen üretimin 2024 tarihine ertelendiği bildirildi.

Polonyalı yetkililer bu proje kapsamında özellikle otomotiv parçaları konusunda yerli tedarikçileri desteklemeyi ve otomotiv sektörünü büyütmeyi planlıyor olsalar da, bölgede ve aynı pazarda yıllarca tecrübe kazanmış ve halihazırda elektrikli araç üretmekte olan çok sayıda küresel otomotiv firmalarının var olması nedeniyle, bazı uzmanlar bu projeyi riskli buluyorlar.

EMP yetkilileri ise bu durumun farkında olduklarını ve söz konusu riski azaltmak için elektrikli aracın platformunun bir yabancı ortak aracılığı ile lisans yoluyla alınacağını, fakat hangi firma ile ortaklık yapılacağına henüz karar verilmediğini açıkladılar.

Kaynak: Ticaret Bakanlığı BülteniFacebookta Paylaş