Putin, ABD ile ilişkilerin giderek kötüleştiğini söyledi

Amerika'nın Sesi internet sitesinde yayınlanan haber aşağıda bulunuyor:

 

Rusya lideri Vladimir Putin, Amerika Rusya ilişkilerinin gitgide daha da kötüleştiğini söyledi. Putin, Amerika’nın uyguladığı ambargoları eleştirdi.

Putin’in bu açıklamaları ay sonunda Japonya’da yapılacak ve Trump’la biraraya gelmesi beklenen G20 zirvesi öncesinde yapması dikkat çekti.

Rusya lideri Mir adlı televizyon kanalında yayınlanan röportajında “İlişkilerimiz aşağı doğru gidiyor ve giderek daha da kötüleşiyor. Mevcut Amerika yönetimi de son yıllarda Rusya’ya karşı uygulanan ambargoları onayladı” diye konuştu.

Rus lider, bozulan Amerika ilişkilerine karşın ülkesinin Çin’le ilişkilerinin son derece iyi gittiğine ve geliştiğine dikkat çekti. Uzmanlar Çin Rusya yakınlaşmasının Amerika tarafından da kaygıyla karşılandığına da dikkat çekiyorlar.

Trump dün gazetecilere yaptığı açıklamada, Japonya’da düzenlenecek G20 zirvesi kapsamında Putin’le biraraya geleceklerini söyledi. Ancak Kremlin, iki liderin buluşması konusunun henüz netlik kazanmadığını ve bu konuda alınmış bir karar bulunmadığını açıkladı.

Trump bir yandan Rusya’yla ilişkilerin çok iyi olmasını umduğunu söylerken diğer yandan Amerika’nın Rusya tehdidine karşı Polonya’ya 1000 asker gönderme sözü verdi. Bu karar da Moskova’yı rahatsız ediyor.

İki ülke arasında gerginlik yaratan bir diğer konu da Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru hattı. Trump, bu boru hattı konusunda Almanya’yı, enerjide Rusya bağımlılığının artacağı konusunda uyardı ve Amerika’nın bu boru hattı nedeniyle de Rusya’ya yaptırım uygulamayı düşündüğünü söyledi.

Öte yandan Çin’le Amerika arasındaki ticaret savaşı konusunda görüşleri sorulan Putin, bu noktada tarafların bir uzlaşı sağlamalarını umduğunu söyledi. Rusya lideri “Umuyorum ki sonunda ortak bir anlayış galip gelecektir. Amerikalıların da aralarında olduğu tüm ortaklarımızla, önümüzdeki G20 zirvesinde çerçeve niteliğinde kararlar alabiliriz ve bunlar ekonomik işbirliği için gerekli stabil şartları oluşturacak ve yapıcı nitelikte olacaktır” diye konuştu.

  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

 https://www.amerikaninsesi.com/a/putin-amerikayla-iliskilerin-giderek-kotulestigini-soyledi/4957324.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitterDiğer Haberler
İRAN DİNİ LİDERİ, JAPONYA BAŞBAKANI ABE'YE, İRAN'IN ABD İLE PAZARLIK YAPMAYACAĞINI SÖYLEDİ
ECB: GLOBAL DÖVİZ REZERVLERİNDE EURO'NUN PAYI GEÇEN YILIN SONUNDA %20.7 (ÖNCEKİ:%19.5)
İSVİÇRE MERKEZ BANKASI/JORDAN: DAHA FAZLA GENİŞLEMECİ PARA POLİTİKASI İÇİN HALA ALAN VAR
EUROGROUP/CENTENO : İTALYA'NIN HEDEFLERİNİ YAKALAYACĞINI TAHMİN EDİYORUM
EUROGROUP/CENTENO : İTALYA'NIN AB KURALLARINA UYUMU KONUSUNDA POLİTİK KARARLARI AÇIKLIĞA KAVUŞTURMAK GEREKLİ
EUROGROUP/CENTENO : BORÇLU ÜLKELER BORÇLARINI AZALTMALI
EUROGROUP/CENTENO : EUROGROUP, İTALYA'NIN BORÇ. KONUSUNDA BUGÜN BİR MÜZAKERE DÜZENLEYECEK
Facebookta Paylaş