Putin'in Birleşik Rusya partisi yerel seçimlerde 'zafer kazandığını' ilan etti

BBC internet sitesinde yayınlanan haber aşağıda bulunuyor:

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Birleşik Rusya partisi, ülkenin bazı bölgelerinde gerçekleşen yerel seçimlerde "büyük bir zafer kazandığı" ilan ederken muhalefet partileri, bazı bölgelerde kendilerinin galip geldiğini duyurdu.

Ülkedeki 85 idari bölgeden 41'inde 11-13 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen yerel seçimler, popülaritesi düştüğü söylenen Putin'in gücünü yeniden kanıtlaması için kritik önemde.

Seçimde 22 idari bölgenin yerel meclis üyeleri; 18 belediye başkanı; 11 bölge milletvekili ve Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'ya 4 vekil seçilecek.

Rusya'da her idari bölge aynı şekilde ve aynı kurumlarla yönetilmiyor. 6 farklı çeşit yerel yönetim var ve her biri için aynı zamanda seçim yapılmıyor. Bu seçimde Rusya'da kayıtlı seçmenin neredeyse 3'te biri kadar, 35 milyon seçmen oy kullanabileceği açıklanmıştı.

Üst düzey bir Birleşik Rusya yetkilisi, sandık çıkış anketlerine göre belediye başkanı seçimlerindeki tüm adaylarının seçimi kazandığını; yerel meclislerin tümünde de çoğunluğu kazandıklarını söyledi.
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54142679