Roubini, ABD Hazine tahvil faizindeki yükselişin piyasaları karıştırabileceğini söyledi - bloomberght.com

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; Bloomberg News'a konuşan Nouriel Roubini, ABD Hazine tahvil faizindeki yükselişin piyasaları karıştırabileceğini ve Archegos Capital gibi birçok hedge fonu ya da özel varlık yönetim şirketini çöküşe sürükleyebileceğini vurgularken, doların orta vadede ABD ekonomisindeki çifte borcun artmasıyla birlikte zayıflayacağını belirtti
Nouriel Roubini, ABD Hazine tahvil faizindeki yükselişin piyasaları karıştırabileceğini ve Archegos Capital gibi birçok hedge fonu ya da özel varlık yönetim şirketini çöküşe sürükleyebileceğini belirtti.

New York Üniversitesinde profesör olan ve eskiden ABD hükümetine danışmanlık yapan Roubini, düşük ya da negatif faiz oranlarının ve mali teşviklerin, gelişmiş ülkelerde yatırımcıların aşırı risk almasına neden olduğunu belirtti.

Roubini, piyasaların ihmalkarlığını gösteren döngüsel fiyat kazanç oranının 1929 ve 2000’lerdeki seviyelere ulaştığını da vurguladı.

Roubini, risk iştahındaki artış ile ilgili “Büyük çapta balonlar, risk alma ve kaldıraçlı işlem görüyoruz. Birçok oyuncu çok fazla kaldıraçlı işlemle büyük boyutlarda risk aldı ve bu da bazılarının patlayacağı anlamına geliyor” dedi.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizinin bu sene yüzde 2’nin üzerine çıkmasıyla ilk şokun gerçekleşebileceğini belirten Roubini, enflasyonun yeniden yükselmesi ve ABD-Çin arasındaki sıcak savaşa dair işaretlerin ortaya çıkmasının da diğer risk unsurlarını oluşturduğunu söyledi.

Roubini’ye göre, dolar orta vadede ABD ekonomisindeki çifte borcun artmasıyla birlikte zayıflayacak ve ABD’nin Rusya, Çin, Kuzey Kore gibi ülkelere yaptırımlarının da bu ülkelerin dolardan uzaklaşmasına neden olacak
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bloomberght.com/kriz-kahini-roubini-den-orta-vadeli-dolar-tahmini-2277949Diğer Haberler
AB/GENTİLONİ: AB KURTARMA FONU'NUN YASAL DAYANAĞININ GÜÇLÜ OLDUĞUNDAN EMİNİM
TİCARET BAKANI PEKCAN: 2020’DE E-TİCARET HACMİ %66 ARTARAK 226 MİLYAR TL'YE YÜKSELDİ- BLOOMBERG HT
EURO BÖLGESİ SENTİX ENDEKSİ NİSAN'DA: 13.1 (BEKLENTİ: 6.7, ÖNCEKİ: 5.0)
EURO BÖLGESİ SENTİX ENDEKSİ NİSAN'DA:13.1 (BEKLENTİ: 6.7, ÖNCEKİ: 5.0)
İTALYA'DA İŞSİZLİK ORANI ŞUBAT'TA: %10.2 (ÖNCEKİ: %10.3)
İNGİLTERE'DE YENİ ARAÇ KAYITLARI MART'TA YILLIK %11.5 ARTIŞLA 283.964 ADET OLDU
İNGİLTERE'DE YENİ MOTORLU ARAÇ KAYITLARI MART AYINDA YILLIK % 11.5 ARTIŞLA 283 BİN 964 ADET OLDU
TCMB, 13.04.2021 vadeli 72.00 milyar TL tutarlı repo ihalesi açtı
Facebookta Paylaş