Sabah Bülteni (Ahlatcı Yatırım)

GÖZLER ENFLASYON VERİSİNDE
Borsa İstanbul haftanın son işlem gününde yüzde 0,35 geri çekilme ile 1401.46 seviyesinden kapatırken işlem hacmi 11.9 Milyar TL oldu. Borsa İstanbul’un haftalık getirisi ise yüzde 1,21 seviyesinde gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta küresel piyasalar için satıcılı bir seyir izlerken oynaklığın arttığı gözlemlendi. Yurtiçi piyasalarda yön arayışı devam ederken bugün açıklanacak olan Türkiye TÜFE verisi yakından takip edilecek.
Bugün açıklanacak olan Türkiye TÜFE endeksi yakından takip edilecek. Geçtiğimiz ay açıklanan enflasyon verisi ile yüzde 19,25 seviyesinde gerçekleşen enflasyonun piyasa beklentisine göre yüzde 19’un üzerinde kalması bekleniyor. Açıklanacak olan veri ile gözler çekirdek enflasyonun genel seyri yakından takip edilecek. TCMB PPK toplantısında Mart ayından Eylül ayı toplantısına kadar olan dönemde politika faizinin enflasyon üzerinde kalıcılık sağlayacağına dair açıklamalarda bulunulurken Eylül ayı toplantısında çekirdek enflasyonun dikkate alınacağına dikkat çekilmişti. Bugün açıklanacak olan veri, ilerleyen dönemde uygulanacak olan para politikaları için önem arz ediyor. Enflasyon verisinin beklentilerden ayrışması ve mevsimsel etkilerle birlikte politika faizinin oldukça üzerinde gerçekleşmesi tekrardan faiz tartışmalarını gündeme getirebilir.
Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonu yaptığı açıklamalarda son zamanlarda sıklıkla konuşulan gıda fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye genelinde 500 metrekareden büyük 1000 kadar market yapılması talimatı verildiğini açıkladı. Tarım kredi kooperatifi tarafından sağlanacak olan hizmet için çeşitlilik, kalite ve fiyatların gayet uygun olduğunu belirtti. Kooperatif ve benzeri marketlerin açılarak son zamanlarda gıda fiyatlarındaki artışın vatandaşlar üzerindeki etkisinin azaltılması planlanıyor.
23 Eylül’de gerçekleştirilen TCMB PPK toplantısına yönelik toplantı metni açıklandı. Toplantı metni yakından incelendiğinde enflasyonda yaşanan yükselişin gıda ve ithalat fiyatlarındaki artışlar ve tedarik zincirindeki bozulmalardan kaynaklı olarak talep üzerinde önemli etkilerin görüldüğü belirtildi. Kurul, kredilerin seyri ve kompozisyonu makroekonomik istikrar açısından yakından takip edildiğini ifade ederken para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirilmeye alarak politika faizinin 100 bps indirilmesine karar verdi.
Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan veriye göre son 24 saat içerisinde 27 bin 351 vatandaşımız hastalığa yakalanırken 194 vatandaşımız hayatını kaybetti. İki doz aşısını tamamlamış vatandaşların nüfusa oranı ise yüzde 72.54 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada aşı konusunda daha hızlı hareket edilmesi gerektiğini ve sonbahar kış döneminin gelmesiyle birlikte hastalığın yayılmasının kolaylaştığını belirtti.
USDTRY

Bugün açıklanacak olan TÜFE endeksi yakından takip edilecek. Geçtiğimiz ay enflasyon verisinin yüzde 19’un üzerinde gelmesi faiz tartışmalarını artırmıştı. Açıklanan ABD büyüme verisi beklentinin altında yüzde 6,6 olarak açıklandı. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,92 ve 8,98TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,78 ve 8,68 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

EURTRY

Bugün açıklanacak Türkiye enflasyon verisi yakından takip edilecek. Veri sonrasında fiyatlamalarda oynaklık görülebilir. Avrupa bölgesinde tüketici fiyatlarındaki artış yıllık yüzde ve aylık yüzde 0,4 artış gösterdi. Avrupa Bölgesinde tüketici güven endeksi bu yıl ilk kez geriledi. Almanya’da enflasyon son 13 yılın zirvesini gördü. Seyrine devam etmesi beklenilen kurda 10,30 ve 10,35 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısının görülmesi durumunda ise 10,20 ve 10,15 destek seviyeleri önemini koruyor.

EURUSD

Açıklanan Avrupa enflasyon oranı son 3 aydır beklentinin üzerinde artış gösterirken yıllık artış yüzde 3 oldu. Jackson Hole toplantısı beklentide daha iyimser bir etki bıraktı. Almanya’da enflasyon son 13 yılın zirvesini gördü. ABD’de bu hafta açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Teknik açıdan inceleyecek olursak, yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1,1625 ve 1,1650 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken satış baskısının gelmesi halinde ise 1,1580 ve 1,1560 destek seviyelerinin test edilmesi gerekiyor.

ONS ALTIN

Geçtiğimiz hafta dolar endeksindeki yükseliş sonrasında değer kaybeden Ons Altın için bu hafta açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi yakından takip edilecek. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yüksek seyir Ons Altın’daki baskılamayı sürdürüyor. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1770 ve 1780$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1750 ve 1740$ destek seviyeleri yakından izlenecek.

GBPUSD

ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki geri çekilme sürüyor. FED Başkanı Powell’ın güvercin açıklamaları piyasalardaki tedirginliği azalttı. Sterlin’de görünen dalgalanmalar endişeyi artırıyor. ABD’de bugün açıklanacak olan fabrika siparişleri takip edilecek. Hareketine devam etmesi beklenen paritede olası yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda halinde 1,3565 ve 1,3590 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Aşağı yönlü seyrin oluşması durumunda ise 1,3515 ve 1,3495 destek seviyeleri önem arz ediyor.

USDJPY

Japonya’da perakende satışlar yıllık yüzde 2,4 artarken ve Sanayi üretimi -1,5 azalış gösterdi. ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki yukarı yönlü hareketin devam etmesi sonrasında piyasalarda stres artmaya devam ediyor. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 111,50 ve 112,20 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 110,60 ve 110,00 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.

BRENT PETROL

Petrol piyasalarında bugün OPEC+ toplantısı izlenecek. Enerji krizi sonrasında petrol talebinde beklenen artışın petrol üretim politikalarında değişime neden olup olmayacağı izlenecek. OPEC+ halihazırda üretimi 400 bin varil/gün olarak aylık periyotlarla artırıyor. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketine devam etmesi beklenilen Brent Petrol’de 79,40 ve 79,70 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 78,20 ve 77,50$ destek seviyeleri önem arz ediyor.

GRAM ALTIN

Bugün açıklanacak olan Türkiye TÜFE verisi yakından takip edilecek. ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki hareketlilik Ons Altın’daki seyri etkiliyor. Varlık alım programında yapılması muhtemel olan değişiklik yakından takip edilecek. Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin görülmesi durumunda 505 ve 510 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumuna ise 495 ve 490 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor.


 Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler
http://www.ahlatciyatirim.com.tr
   
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
İNGİLTERE/SUNAK: TEDARİK ZİNCİRİ PROBLEMLERİNİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN YAPABİLECEĞİMİZ DİĞER ŞEYLERE BAKIYORUZ
İNGİLTERE MALİYE BAKANI SUNAK : TEDARİK KANAL PROBLEMLERİ DÜNYA ÇAPINDA MEYDANA GELİYOR
İNGİLTERE HÜKÜMETİ, GELECEK AY SONUNDA K. İRLANDA BREXİT ANLAŞMASINI TEK TARAFLI ASKIYA ALIP ALMAMA KONUSUNDA KARAR VERECEK -THE TİMES
JAPONYA'DA NİKKEİ 225 ENDEKSİ %1.13 DÜŞÜŞLE 28444,89 PUANDAN KAPANDI
Facebookta Paylaş