Sabah Bülteni (Ahlatcı Yatırım)

YELLEN FAİZ ARTIRIMI DEDİ PİYASALAR KARIŞTI…
Dün yurtdışı piyasalarda satışların yoğunlaştığı ve bizim de bundan kaşınamadığımız bir gün geçti. Şirket hisselerinin artık aşırı değerli noktalara geldiğine dair kanaat ile gelen kar satışlarına Janet Yellen’ın dünkü konuşması da eklenince ilk etapta satış baskısı daha da etkisini gösterdi. Dolar endeksi yükselirken ABD 10 yıllıkları %1.62 seviyelerini görse de günü %1.60 altında kapattı. Altın fiyatları da 1.771 seviyesine kadar düşüş gösterdi.
Janet Yellen, Salı günü internette yayımlanan bir röportajda ABD ekonomisinin yüksek hükümet harcamaları nedeniyle aşırı ısınmasını önlemek için faiz oranlarının ılımlı bir şekilde artması gerekebileceğini söyledi. Yellen'ın açıklamalarının ardından hisse senetleri kayıplarını artırırken dolar yükseliş kaydetti. Fakat ardından bu açıklamalarına açıklık getiren Yellen, "Bu benim tahmin ettiğim veya tavsiye ettiğim bir şey değil," dedi. Yellen’ın bir nevi ağzından kaçırmış gibi bir hareketle söylenmiş faiz artırım sözünün şimdilik istenmeyen bir açıklama olacağını anlamasıyla düzeltme yapma ihtiyacı hissettiğini söyleyebiliriz. Bu sözlerin ardından fiyatlamaların ilk etaptaki hareketlerini yumuşattığı gözlendi.
Dün ABD’de Nasdaq, yüksek piyasa değerli hisselerdeki keskin düşüşlerin Wall Street'i rekor seviyelerinin altına itmesi ve yatırımcıların piyasanın daha savunmacı bölgelerine sığınması nedeniyle Salı günü % 2'den fazla düştü. S&p500’de 11 sektörün tümü düşüş kaydetti.
Avrupa hisseleri ise Salı günü düşüşle sona erdi ve teknoloji sektörü, büyük ABD teknoloji hisselerindeki ani düşüşün ardından Ekim sonundan bu yana en kötü gününü yaşadı. Avrupa borsalarındaki negatif seyirde teknoloji şirketlerinin hisselerinin aşırı değerlendirmesine yönelik endişeler etkili oldu. Gösterge endeksi Stoxx Europe 600 yüzde 1,43 azalarak 433,65 puana düştü. Teknoloji şirketlerinin hisseleri, bugün satışlarla ortalama yüzde 3,75 düşüş gösterirken, bu hemen hemen tüm sektörlerde hisse senetlerini baskıladı. Teknoloji hisseleri satışlarında çip krizinin de rol oynadığını belirtmek gerekiyor.
Dün takip edilen verilerden ABD ticaret açığı, ithalatı artıran güçlü iç talebin etkisiyle Mart ayında rekor seviyeye sıçradı. Ticaret açığı Mart ayında %5,6 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 74,4 milyar Dolar’a yükseldi. İthalat Mart ayında %6,3 artarak 274,5 milyar Dolar’a yükselirken mal ithalatı % 7,0 artışla 234,4 milyar dolara yükseldi ve bu da tüm zamanların en yüksek seviyesi olarka kayıtlara geçti. Bu görüntü ülkenin ekonomik aktivitesi küresel rakiplerinden daha hızlı toparlanırken açığın daha da genişleyebileceğine işaret etti. Üreticiler, tedarik zincirindeki kaynak kısıtlamaları ve darboğazlar nedeniyle talep artışını karşılama kapasitesinden yoksun kalırken stoklar çok düşük düzeyde bulunuyor. Talep, hızla iyileşen bir halk sağlığı durumu ve COVID-19 salgınının darbesini hafifletmek için hane halklarına ve işyerlerine yapılan büyük hükümet yardımı tarafından canlı kalmaya devam ediyor.
Asya Pasifik Bölgesinde hisse senetleri Çarşamba günü sabah saatlerinde yataya yakın bir seyir izledi. Japonya ve Çin Borsaları ise tatil sebebiyle kapalı kalmaya devam ederken, Güney Kore borsası da bugün kapalı. ABD vadelilerinde ise Nasdaq %1,5’nin üzerinde düşüşle hareket ederken diğer ABD vadelilerinde Dow Jones hafif artıda S&P500 ise hafif ekside hareket ediyor.
USDTRY
Dün ABD Hazine Bakanı Yellen’in açıklamalarıyla güçlenen Dolar ve tahvil faizlerinde görülen yükseliş sonrası döviz kurunda yukarı yönlü hareket kuvvetlendi. TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon oranı aylık yüzde 1,68 artış gösterirken yıllık enflasyon yüzde 17,14 oldu. Yarın yapılacak olan Mayıs ayı TCMB PPK Toplantısı yakından takip edilecek. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,35 ve 8,38 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,30 ve 8,25 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.
EURTRY
Aşılama süreci Avrupa’da hız kazanıyor. AB Komisyonu Başkanı Von Der Leyen, Tüm Avrupalıların dörtte biri ilk dozu aldıklarını açıkladı. Türkiye, Nisan ayı TÜFE Endeksi aylık yüzde 1,68 yıllık ise yüzde 17,14 olarak gerçekleşirken yarın gerçekleşecek olan TCMB PPK toplantısı öncesi takip edilen önemli bir veriydi. Euro bölgesi İmalat PMI verisi 62,9 olarak gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketine devam etmesi beklenilen kurda 10,05 ve 10,10 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısının görülmesi durumunda ise 9,95 ve 9,90 destek seviyeleri önemini koruyor.
EURUSD

ABD Hazine Bakanı Yellen dün yaptığı açıklama döviz kurları üzerinde geniş etki bıraktı. Dolar endeksinde görülen toparlanma ve tahvil faizinin tekrardan 1,62 seviyesini görmesi pariteyi baskılıyor. Avrupa tarafında açıklanan İmalat PMI verisi 62,9 olarak açıklanırken ABD imalata PMI verisi ise 60,7 olarak gerçekleşti. Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi yakından takip edilecek. Teknik açıdan inceleyecek olursak, yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 1,2050 ve 1,2080 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken satış baskısının devam etmesi halinde ise 1,2000 ve 1,1975 destek seviyelerinin test edilmesi gerekiyor.

ONS ALTIN

Dolar endeksinde görülen toparlanmada ABD Hazine Bakanı Yellen’in ekonominin aşırı ısınabileceğine dair yaptığı açıklamalar etkili olurken Ons Altın’da geri çekilmeler görüldü. Bu ek olarak Cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisinin güçlü gelmesi Ons Altın’daki fiyat hareketliliğini artırabilir. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1785 ve 1795$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1770 ve 1760 destek seviyeleri yakından izlenecek.

GBPUSD

Yarın yapılacak olan İngiltere Merkez Bankası toplantısı sonrasında tahvil alımlarıyla ilgili ifadeler fiyatlamalarda oynaklığa neden olabilir. Dün açıklanan İngiltere İmalat PMI verisi Nisan ayından 60,9 olarak gerçekleşti. Piyasalar Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi yakından takip edilecek. Yukarı yönlü hareketini sürdüren paritede olası satış baskısının gelmesi halinde 1,3875 ve 1,3850 destek seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yukarı yönlü seyrin sürmesi durumunda ise 1,3930 ve 1,3955 direnç seviyeleri önem arz ediyor.

USDJPY

Japonya Başbakanı Suga, koronavirüs önlemleri kapsamında alınan olağanüstü hal kararının sona erdirilmesinin zor olacağına değindi. Açıklanan ABD PMI verisi beklentinin hemen altında 60,7 olarak gerçekleşti. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen yukarı yönlü hareket sonrası dolar değer değer kazanımını sürdürdü. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 109,60 ve 110,20 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 109,00 ve 108,30 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor

BRENT PETROL

Dün açıklanan Amerikan Haftalık Ham Petrol Stokları 7,6milyon varil azalış gösterirken Brent Petrol’de yukarı yönlü hareketin kuvvetlendiği görüldü. Hindistan’da yaşanan salgının olağanüstü boyutlara ulaşması ile petrol talebine olumsuz yansıyacağı endişeleri Brent Petrol üzerindeki satış baskısını artırıyor. Teknik açıdan bakılacak olursa, yatay hareketine devam etmesi beklenilen Brent Petrol’de 69,60 ve 70,50 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 69,00 ve 68,30 $ destek seviyeleri önem arz ediyor.

GRAM ALTIN

Döviz kurunda görülen yukarı yönlü seyir sonrası Gram Altın’da yükseliş eğilimi devam ediyor. Dolar endeksindeki toparlanma ve ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki yükseliş Altın üzerinde olumsuz etkisini sürdürüyor. Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 480 ve 485 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumunda ise 470 ve 465 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor. Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler
http://www.ahlatciyatirim.com.tr
   
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş