Sabah Bülteni (Ahlatcı Yatırım)

YABANCI ALIMLARI DEVAM EDİYOR
Borsa İstanbul dün yüzde 1,43 geri çekilme ile 1371.69 seviyesinden kapatırken işlem hacmi 15.8 Milyar TL oldu. Dün yurtdışı borsalarda hafta başında gelen sert satışların etkisi gözlemlenirken karışık seyir devam etti. ABD borsalarında hafif pozitif yatay bir görünüm hakimken, Dow Jones yüzde 0,30, S&P 500 yüzde 0,41 ve Nasdaq yüzde 0,47 artış gösterdi. Avrupa tarafında genel görünümün tam anlamıyla negatif olduğu görülüyor. DAX yüzde 1,46, FTSE 100 yüzde 1,15 ve CAC 40 ise yüzde 1,27 azalış gösterdi. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki güçlü duruşla birlikte küresel piyasalardaki karışık seyrin devam etmesinin muhtemel olduğu söylenebilir. Türkiye ülke risk primimiz ise son 6 ayın en yüksek seviyesinde işlem görüyor.
Borsa İstanbul, eylül ayında gerçekleştirilen yabancı işlemleri açıkladı. Açıklanan veriye göre yabancı yatırımcılar eylül ayı içerisinde 54 Milyon dolarlık net alış yaparken Aralık 2020’den bu yana ilk kez yabancı yatırımcı iki ay alıcılı pozisyonda kapattı. Yıllık olarak bakıldığında ise yabancıların yılbaşından bu yana yaptıkları işlemlerde net satıcılı konumda ve Eylül sonu itibariyle 1 milyar 350 milyon dolarlık net satışın gerçekleştiği görülüyor. Eylül ayında gerçekleşen yabancı yatırımcı alımlarına rağmen BIST 100 endeksi Eylül ayı içerisinde yüzde 4,46 değer kaybetti. Hisse özelinde bakılacak olursa Yabancı Yatırımcıların en çok yatırım yaptığı hisseler 120,3 Milyon dolarla ile Türk Hava Yolları, 93,4 milyon dolarla Tüpraş, 37,6 milyon dolarla Koç holding oldu. En çok satış gerçekleştirdiği hisseler ise, 68,4 milyon dolarla Akbank, 56,4 milyon dolarla Ereğli Demir Çelik ve 35,1 milyon dolarla Şişecam oldu.
Avrupa Merkez Bankası pandemi acil varlık alım programında düzenlemelerin yapılmaya başlandığını önceki toplantılarda net bir şekilde değinmişti. Bankaya yakın kaynaklara göre pandemi acil varlık alım programının gelecek yıl itibariyle sona ermesiyle yeni bir tahvil programı açıklayarak oluşacak olan marj genişlemesini önlemeyi düşünüyor. Son zamanlarda Avrupa bölgesindeki verilerin kuvvetli geldiği ve enflasyondaki yükselişin son zamanların en yüksek seviyesine geldiğini dikkate alındığında, ekonominin aşırı ısınmaması için benzer tedbir açıklamaların yapılması bekleniyor. Özellikle son dönemde Avrupa bölgesinde artan doğalgaz fiyatları Avrupa ülkeleri için tehlike oluşturuyor.
Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan veriye göre son 24 saat içerisinde 30 bin 438 vatandaşımız hastalığa yakalanırken 236 vatandaşımız hayatını kaybetti. Son zamanlarda yeni eğitim öğretim yılının açılması ve mevsimsel olarak vatandaşların daha çok kapalı alanlarda vakit geçirmesiyle birlikte vaka sayılarındaki artışın devam etmesi bekleniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada iki doz mRna aşısı olan vatandaşların üçüncü doz aşı olmalarını gerektiren bir durum olmadığını belirtti. Bakan Koca, aktif vakaların yüze 50’den fazlasını ise 30 yaş altındaki vatandaşların oluşturduğuna ise dikkat çekti.
USDTRY

ABD 10 yıllık tahvil faizleri açıklanan veriler sonrasında yükselmeye devam ediyor. ABD’de açıklanan özel istihdam verisi beklentinin üzerinde 568bin olarak açıklandı.Türkiye ülke risk primimiz ise son 6 ayın en yüksek seviyesinde işlem görüyor. Bugün ABD’de açıklanacak olan işsizlik hakları yakından takip edilecek. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,92 ve 8,96TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,84 ve 8,78 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

EURTRY

Avrupa bölgesinde perakende satışlar ağustos ayında yüzde 0,3 artış gösterdi. Bugün açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankası toplantı tutanakları yakından takip edilecek. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,25 bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 19,58 artış kaydetti. Seyrine devam etmesi beklenilen kurda 10,30 ve 10,35 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısının görülmesi durumunda ise 10,15 ve 10,10 destek seviyeleri önemini koruyor.

EURUSD

Avrupa bölgesi Bileşik PMI verisi beklentinin hafif üzerinde 56,2 ve ABD Bileşik PMI verisi 55 seviyesinde gerçekleşti. Dün açıklanan ADP Tarım Dışı İstihdam verisi Eylül'de 568bin kişi ile beklentinin üzerinde gerçekleşirken veri sonrası yarın açıklanacak olan Tarım dışı istihdam verisinin güçlü gelme olasılığı artıyor. Teknik açıdan inceleyecek olursak, yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1,1580 ve 1,1605 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken satış baskısının gelmesi halinde ise 1,1530 ve 1,1515 destek seviyelerinin test edilmesi gerekiyor.

ONS ALTIN

Dün açıklanan Özel istihdam verisinin beklentinin üzerinde gelmesi yarın açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi öncesi Dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde hafif yükseliş gerçekleşti. Güçlü doların devam etmesi Ons Altın’daki yukarı yönlü hareketi baskılıyor. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1765 ve 1775$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1750 ve 1740$ destek seviyeleri yakından izlenecek.

GBPUSD

ABD’de veriler güçlü gelmeye devam ediyor. Son açıklanan özel istihdam verisi beklentinin üzerin 568bin kişi olarak açıklandı. İngiltere’de bileşik PMI verisi beklentiye paralel 54,9 açıklandı. Hareketine devam etmesi beklenen paritede olası yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda halinde 1,3600 ve 1,3625 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Aşağı yönlü seyrin oluşması durumunda ise 1,3545 ve 1,3515 destek seviyeleri önem arz ediyor.

USDJPY

ABD Özel istihdam verisi beklentinin oldukça üzerinde 568bin seviyesinde açıklandı. Açıklanan verinin güçlü gelmesiyle beraber gözler yarın açıklanacak Tarım dışı istihdam verisinde Japonya’da TÜFE endeksi Eylül ayında yüzde 0,1 seviyesinde gerçekleşirken Hizmet PMI verisi ise 47,8 olarak açıklandı. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 111,90 ve 112,40 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 110,80 ve 110,10 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.


BRENT PETROL

Dün açıklanan ham petrol stokları 2,346M varil artış gösterdi. OPEC, petrol fiyatlarında yaşanan sert yükselişleri dikkate alarak üretim artışı baskılarına rağmen Kasım ayında da 400 bin varillik üretim artışına bağlı kalınacağını açıkladı. OPEC toplantısı sonrası yaşanan fiyatlamaların etkisinin devam etmesi bekleniyor. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketine devam etmesi beklenilen Brent Petrol’de 81,15 ve 81,95 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 79,80 ve 79,00$ destek seviyeleri önem arz ediyor.

GRAM ALTIN

Dolar Endeksindeki yükselişin korunması ve ABD 10 yıllık faizlerinin 1,50’nin üzerinde seyretmesi DolarTL’de yükseliş trendini koruyor. Yarın açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi Ons Altın’da hareketliliğe neden olabilir. Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin görülmesi durumunda 505 ve 510 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumuna ise 495 ve 490 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor. Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler
http://www.ahlatciyatirim.com.tr
   
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş