Sabah raporu(Acar Menkul)

GÜNÜN GELİŞMELERİ
TÜRKİYE: Dün yurtiçinde açıklanan verilerde sanayi üretimi aylık bazda % 5.4 artarken yıllık bazda sanayi üretimi % 13.8 olarak gerçekleşti. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Ağustos ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %1,7 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi %6,3 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,2 azalış gösterdi. Aylık bazda özellikle ileri teknoloji ürünlerindeki sıçrama dikkatimizi çekerken yine aylık bazda sermaye mallarındaki artış doğrudan yatırımların arttığının bir göstergesi. Ara malında da gördüğümüz artış ithalatın arttığını bize gösterirken ekonomide büyümenin devam edeceğini söyleyebiliriz. Gelen verilerin oldukça olumlu olması borsa tarafını da olumlu yansıdı. Büyüme ve harcamalar tarafını ilgilendiren diğer veride perakende satışlar aylık bazda % 0.3 artarken yıllık bazda perakende satışlar % 15 artış kaydetti. Dün BİST100 endeksi % 0.04 değer kazanarak günü 1.1416,82 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 16,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 2,27 ile madencilik olurken, en çok gerileyen ise % 1,68 ile turizm oldu. BİST100 küresel piyasalardan olumlu ayrışması dikkatimizi çekerken 1425 seviyesini kırmayan endeksin hala tam olarak alış baskısına geçtiğini söyleyemeyiz. Usd/Try ise hem Fed üyelerinden gelen açıklamalar hem de Başkan Kavcıoğlu’nun kur ve faiz üzerine söylemleri sonrası yükselişine devam ederek tarihi rekorunu yeniledi.
Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Yurtdışında ABD’den gelecek veriler fiyatlamalarda belirleyici olacakken borsa tarafında yukarıda 1425 aşağıda 1407 seviyesini takip etmeye devam edeceğiz. Kurdaki yükseliş beklentimiz ise devam ediyor. Bugün ABD’de enflasyonun beklentilerin üzerine çıkması olası. Ayrıca akşam açıklanacak Fed toplantı tutanakları da içerde ekonomik resmin bozulmasına borsanın aşağı kurdaki yükselişin devamına sebep olabilir.
ABD: Dün ABD’de veri akışı sakindi. Ancak Fed üyelerinden önemli açıklamalar geldi. Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, Fed'in tahvil alımlarını azaltması için gereken koşulların karşılandığını söylerken işgücü piyasasındaki koşulların da iyileşmeye devam ettiğini belirtti. Clarida korona virüsün ekonomide belirleyici olmaya devam ettiği vurgusunu yaparken enflasyona ilişkin risklerin ise yukarı yönlü olduğunu dile getirdi. Başkan Yardımcısı, fiyat ayarlamaları tamamlandıktan ve darboğazlar ortadan kalktıktan sonra bu yıl enflasyondaki istenmeyen artışın büyük ölçüde geçici olduğunun görüleceğini ifade etti. Enflasyonun kalıcı olması halinde ise Fed’in para politikasının buna kayıtsız kalmayacağının altını çizdi. Clarida, eylül ayı toplantısında, ilerlemenin beklendiği gibi geniş çapta devam etmesi halinde varlık alımlarının hızında azalmanın yakında garanti edilebileceğinin değerlendirildiğini de sözlerine ekledi. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic enflasyonun hızlandığını belirtirken geçici olmadığını ve arz zinciri kaynaklı sorunlar ve hizmet sektöründeki yeniden açılmanın yarattığı etkilerin uzun süreli olabileceğini söyledi. Diğer bir Fed üyesi St Louis Fed Başkanı James Bullard ise Fed'in varlık alımlarını azaltmaya gelecek ay başlaması taraftarı olduğunu ve enflasyon ile mücadele için gerekmesi halinde faizleri artırabilir olması açısından varlık alımlarının 2022 baharında sona erdirilmesi gerektiği düşüncesini yineledi. Dün ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde gerileme yaşanırken faizlerin bu sabah % 1.57 seviyesinde hareket ettiğini görüyoruz. Dolar endeksinde ise artış sürerken 94.40 direncini kıran endeksin bu seviyede tutunamaması daha sert alımların yaşanmasının önüne geçti. Dün ABD borsaları satıcılı kapatırken enflasyon risklerinin borsalar üzerinde etkili olduğunu izliyoruz. ABD Temsilciler Meclisi, borç limitinin kısa süreli artırılmasına yönelik yasa tasarısını onayladı. Demokratlar ile Cumhuriyetçiler arasında uzun süredir süren görüşmelerin ardından ABD Senatosu'ndan geçen tasarı, Temsilciler Meclisi'nde 206'ya karşı 219 oyla kabul edildi. Borç limitinin 3 Aralık'a kadar yeterli olacak şekilde 480 milyar dolar artırılmasını öngören tasarı, yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden'ın imzasına sunulacak.
Bugün ABD’de kritik bir gün. Son dönemde enflasyon tarafında risklerin artması küresel bazda Merkez Bankalarının para politikasında değişikliğe gitmesine neden oluyor. Bugün ABD’de TÜFE aylık bazda % 0.3 beklenirken yıllık bazda TÜFE’de ki beklenti ise % 5.3 ile sabit kalması yönünde. Çekirdek TÜFE’nin aylık bazda % 0.2 artacağı tahmin edilirken yıllık bazda son 2 aydır görülen geri çekilmenin ise duracağı ve geçen aya paralel % 4.0 artış göstereceği öngörülmekte. Enflasyon dinamiklerinin kalıcılık göstermesi dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerini yukarı itebilecekken borsalarda satış yaratabilir. Bu bağlamda ons altın fiyatlarında düşüş beklentimizi kouryor ve her yükselişi satış fırsatı olarak gördüğümüzü yineliyoruz. Uzun süredir enflasyonun bütün dünyada kalıcılık gösterdiğini söylüyoruz. Çünkü hem gıda hem enerji hem bazı malların arz tedarikinde yaşanan sorunların devam etmesinin yanında ücretlerdeki artış ve harcamalardaki artışın yükselmesi enflasyonun yukarı gideceğinin işareti. Enflasyonun beklentilerin altında açıklanması durumunda ise borsalarda alımlar, dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde geri çekilme görülebilir. Akşam saatlerinde ise Fed’in daha önce gerçekleştirdiği faiz toplantısının toplantı tutanakları açıklanacak. Fed varlık alımının mevcut olarak devam etmesini sağlamış ancak gelen projeksiyonlar daha erkene ve daha yüksek miktara çekilmiş bir faiz artırımlarının kapıda olduğunun işaretini vermişti. Eğer bu yönde açıklamalar gelirse küresel bazda dolardaki yükselişin devamını bekleyebiliriz. Ayrıca bu durumda borsalar bundan olumsuz etkilenebilir.
EURO BÖLGESİ: Dün Euro Bölgesi’nde ZEW Ekonomik Güven Endeksi beklentilerin altında 21.0 puana gerilerken Mart 2020'den bu yana ZEW Ekonomik Güven Endeksi'nde en düşük değer görüldü. Ayrıca veride son 5 aydır düşüş izleniyor. Almanya’dan gelen ZEW Ekonomik Güven Endeksi de benzer tablo çizdi. Alman ZEW Ekonomik Güven Endeksi beklentilerin altında 22.3 puana geriledi. Mart 2020'den bu yana ZEW Ekonomik Güven Endeksi'nde en düşük değer görülürken son 5 aydır düşüş izleniyor. Almanya ZEW’den yapılan açıklamalarda Almanya’da ekonomik durumun kötüleştiği ifade edilirken gelecek 6 aya ilişkin beklentilerin bozulduğunu şirketlerin yazacağı karlarda araç imalatçısı ve kimya,ilaç gibi ihracat merkezli sektörlerde gerilmesini beklediklerini belirttiler. Uzmanların % 49.1’i enflasyon oranının gelecek 6 ayda daha da yükselmesini beklediklerini ortaya koydular. Dolar endeksinde yükselişin devam etmesi Eur/Usd paritesinde satış baskını artırırken 1.1420 desteğine dikkat edeceğiz. Eur/Try ise Türk Lirası’ndaki değer kaybının sürmesine paralel yükselişini sürdürüyor. Avrupa borsaları İtalya hariç günü satıcılı kapatırken enflasyon baskıları ve ekonomideki belirsizlik borsalar üzerinde baskı yaratmakta.
Bugün Euro Bölgesi’nde aylık bazda sanayi üretiminin % 1.8 azalması bekleniyor. Bugün ABD’den gelecek veriler Avrupa borsaları ve Euro üzerinde de etkili olabilir.
BİST100
Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1407 seviyesinin altında önce 1396 ve arkasından 1386 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.
Yukarıda ise 1423 direncinin kırılması halinde önce 1434 ve arkasından 1443 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.
VİOP
Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1539 seviyesinin kırılması halinde önce 1550 ve arkasından 1555 direnci test edilebilir.
Aşağıda ise 1528 desteğinin altında önce 1518 ve arkasından 1504 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.
USD/TRY
Teknik olarak baktığımızda aşağıda 9.0127 seviyesinin kırılması halinde önce 8.9825 ve arkasından 8.9645 seviyesi test edilebilir.
Yukarıda ise 9.0440 direncinin üzerinde önce 9.0822 ve arkasından 9.1450 direncine doğru yükseliş görülebilir.
ALTIN
Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1756 seviyesinin altında önce 1749 ve arkasından 1734 desteğine kadar düşüş devam edebilir.
Yukarıda 1763 direncinin kırılması halinde önce 1770 ve arkasından 1781 direnci test edilebilir.
ŞİRKET HABERLERİ
#BLCYT BİLİCİ YATIRIM - Şirketin kumaş boya - apre tesisinin çatısı üzerine GES üretimi yapılması için tesis kurulmasına karar verildiği, SP Enerji ile 956.821 dolarlık sözleşme imzalandığı, GES projesinin kurulu gücünün 1.600 kwe olacağı, yıllık yaklaşık olarak 3.000.000 kws/yıl elektrik üretmesinin beklendiği açıklandı.
#DENGE DENGE HOLDİNG - Şirketin iştiraki Metrobil Teknoloji’nin İstanbul Sular İdaresi Genel Müdürlüğü'nün Fiberoptik ağının 12 aylık bakım ve onarım ihalesine katıldığı ve ihalenin 936.400 TL bedelle Metrobil Teknoloji’ye kaldığı açıklandı.
#DMSAS DEMİSAŞ - Şirket ile sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine başlandığı açıklandı
#EKGYO EMLAK KONUT - İstanbul Kartal Esentepe 2. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 1. oturumunun yapıldığı, ihaleye 6 katılımcının katıldığı açıklandı. Şirket projelerinden İstanbul Küçükçekmece Halkalı Sosyal Kültürel Tesis Alanı, Spor Tesis Alanı ve Park İnşaatları ile Ada İçi Altyapı, Yol ve Çevre Düzenleme İşi kapsamındaki Spor Tesis Alanı İle Ada İçi Altyapı ve Çevre Düzenleme İşlerinin Kısmi Geçici Kabul Tutanağının onaylandığı açıklandı.
#GESAN GİRİŞİM ELEKTRİK - Şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji’nin TEİAŞ tarafından gerçekleştirilen ITM -384 referanslı 154kV Osmaniye OSB TM Tevsiat Yapım İşi için 27,8 milyon TL bedel ile ihaleye en avantajlı teklifi verdiği açıklandı. Şirket ile OYAKC, Ankara - Ünye Çimento Şubesi ve Denizli Çimento arasında 7,6 milyon euro bedelli 3 tesise ait OYAKC, Ankara - Ünye Çimento Şubesi ve Denizli Çimento 154 kV Şalt Tesisi Kurulumu İşleri Sözleşmesi imzalandığı, tüm yer teslimlerinin tamamlandığı açıklandı.
#IZMDC İZMİR DEMİR ÇELİK - Şirket ile sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine başlandığı açıklandı. Çelikhane üretim kapasitesinin artırılmasına ilişkin yatırım kapsamında TSKB ile 75 milyon dolar tutarında Proje Finansman Kredi Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.
#MANAS MANAS ENERJİ YÖNETİMİ - Şirketin yetkilendirilmiş ikinci el cep telefonu yenileme merkezi olmak için TSE’ye başvuru yaptığı açıklandı.
#MERCN MERCAN KİMYA - Merwax Cleanex biyosidal ürününün gerekli tesis ve kurulum çalışmalarının tamamlanarak yüzey dezenfektanı üretimi ve satışına başlandığı açıklandı.
#MSGYO MİSTRAL GMYO - Şirket aleyhine açılan 48.931 dolarlık alacak davasının esastan reddine karar verilmesi sonrasında, Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulunulduğu açıklandı.
#NIBAS NIĞBAŞ NİĞDE BETON - Niğde - Bor'da prefabrike betonarme karkas sistemle fabrika binası inşaatı işine yönelik işverenden 940.000 TL’lik sipariş alındığı açıklandı.
#OZBAL ÖZBAL ÇELİK BORU - Şirket ortaklarından Yağmur Atacan, Timur Büyük, Erdem Kumcu ve Vedat Levi’nin sahip oldukları şirket sermayesinin %18,86'sına karşılık gelen 8.285.000 adet payın pay başına 14,17 TL fiyatla 13 alıcıya toptan alış satış işlemleri kapsamında satılması kapsamında Borsa’ya başvuru yapıldığı açıklandı.
#QUAGR QUAGRANITE - Şirketin yurtdışı lojistik faaliyetlerine ilişkin olarak Çin'den 302 adet konteyner alımı yapılması için anlaşma imzaladığı açıklandı.
#PETKM PETKİM - Fitch tarafından şirketin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunun B+'ya yükseldiği, görünümünün Durağan olduğu açıklandı.
#ANGEN ANATOLİA TANI VE BİYOTEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ - Şirket paylarının halka arzında talepler yarın ve Cuma günü toplanacak.
#GLCVY GELECEK VARLILK YÖNETİMİ- Şirket paylarının halka arzında talepler yarın ve Cuma günü toplanacak.
#HEDEF HEDEF HOLDİNG -- Şirket paylarının halka arzında talepler yarın ve Cuma günü toplanacak.
 
 Acar Menkul Değerler A.Ş
 https://www.acar.com.tr
   
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş