Sesmir/Ökmen:Döviz alımlarında, teslimatlar için uygulanan valör uygulamasının kaldırılmasıyla önemli bir yanlışlıktan ve algı bozukluğundan ekonomi kurtulmuştur

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Döviz alımlarında, teslimatlar için uygulanan valör uygulamasının kaldırılmasıyla önemli bir yanlışlıktan ve algı bozukluğundan ekonomi kurtulmuştur: Dövize yönelik talebin engellenmesinde hiçbir işlevi de bulunmuyor iken, gerçek kişilerin 100 Bin USD ve üzeri değerindeki döviz alımlarında ve yine günlük 100 gr ve üzerindeki altın alımlarında teslimat için uygulanan bir iş günü valör işleminin iptal edilmesiyle piyasa dışı yanlış bir uygulamadan dönülmüştür.

Düzenleyici otorite önce kredi riskinin artışına bankaları zorlarken, hemen arkasından oluşan hasarın gizlenmesine yönelik uluslararası düzenlemelere aykırı düzenlemeler yapması doğru bir makro ihtiyati tedbir değildir.

" Evalüasyon kurlarının güncel kurlardan farklı olmasına izin verilmesi, mali bünyede oluşan negatif yönlü değişimin net olarak gizlenmesidir: Evalüasyon kurlarının şu andaki güncel yüksek kurla yerine geriye yönelik 252 iş gününün ortalamasının esas alınması mali bünyede oluşan kayıpların gizlenmesidir. Bilançolardaki dövizli varlık ve yükümlülük kalemlerinin değer tespitinde esas alınan evalüasyon kurlarının güncel kurlardan farklı olması mali bünyede oluşan değişimin gizlenmesidir.

" Menkul değerler portföyünde ortaya çıkan negatif değerleme farklarının öz kaynak tutarında dikkate alınmaması, SYR seviyelerindeki ve YP pozisyonlarındaki bozulmaları perdeleme amaçlıdır.

Kredilerde sorunlu hale gelen alacaklar için bir sonraki adıma geçilmesindeki gecikme sürelerinin uzatılması varlık kalitelerinin ölçümünü ve karşılık giderlerinin doğruluğunu iyice bulanıklaştıracaktır: Kredilerin İkinci Grupta sınıflandırılması için birinci grupta öngörülen 30 gün gecikme süresinin 90 güne çıkartılması ve yine hem bankalar vem de diğer finansal kuruluşlar için, kredilerin donuk alacak sınıflandırılması için öngörülen 90 gün gecikme süresinin 180 güne leasing şirketleri için de 240 güne çıkartılması finansal kuruluşların varlık kalitelerinde kuşkuyu daha da artıracaktır. Ayrıca, Yeniden yapılandırılarak canlı kredilere aktarılan alacaklarda tekrar ödeyememe hallerinin oluşumunda 3.grup-Tahsil İmkânı Sınırlı krediler altında sınıflandırılmasını şart koşan hükmünün uygulanmasından vazgeçilmesi önemli bir risk unsurudur.

Kart borçlarının yapılandırılmasında ortaya çıkan zararın kamusal kaynaklarla karşılanması gerekir: Kart borçlarını öteledikleri süre boyunca kart hamillerinden asgari tutar da dahil olmak üzere alacaklarını talep etmeyerek ödemesiz dönemler tanımlamaları halinde ortaya çıkan kayıpların telafisi sistem tarafından yapılmalıdır.

Bankaların emtia ve gayrimenkullerin edinim tarihinden itibaren 3 yıl içinde elden çıkarılması zorunluluğunun ortadan kaldırılması bankaların, getirisiz varlıkların payının artışı ve toplam varlık getirilerinin düşüşü ile sonuçlanacaktır.

" Finansal teminatların piyasa değeriyle değil de 2019 yılı değerleriyle bilançolarda yer alması mali yapının ölçüm prensipleriyle uyuşmamaktadır.Diğer Haberler
ÇAVUŞOĞLU: AB İLE SORUNLAR, AB ZİRVESİNDE VE SONRASINDA SAĞDUYU İLE HAREKET EDERLERSE ÇÖZÜLEBİLİR
JAPONYA EKONOMİ BAKANI NISHIMURA: YENİ EKONOMİK PAKETİN ÖZEL TALEP LİDERLİĞİNDE BÜYÜMENİN ARTMASINA YARDIMCI OLMASINI UMUYORUM
(BREXİT) İNGİLTERE BAŞBAKANI JOHNSON'IN BRÜKSEL'E NE ZAMAN GİDECEĞİ KONUSUNDA KESİN BİR KARAR YOK
ALMANYA MALİYE BAKANI: BAŞBAKAN, KRİZLERİN MALİYETİNİN ZENGİNLER İÇİN VERGİ İNDİRİMİ VAADİYLE FİNANSE EDİLEMEYECEĞİNE İKNA OLMUŞ DURUMDA
ALMANYA MALİYE BAKANI: PANDEMİ HARCAMALARI NEDENİYLE ALMANYA'NIN BORÇ/GSYH RASYOSU % 70'İN ÜSTÜNE ÇIKACAK
KREMLİN: PUTİN, YARIN HÜKÜMET TOPLANTISI DÜZENLEYECEK, OPEC+ PETROL ANLAŞMASINI TARTIŞABİLİR
İNGİLTERE/JOHNSON: BALIKÇILIK MESELESİ KONUSUNDA HALA AYRI NOKTADAYIZ
İNGİLTERE/JOHNSON: BİR ANLAŞMA OLACAĞI KONUSUNDA HALA UMUTLUYUM
İNGİLTERE/JOHNSON: BİR ANLAŞMA OLACAĞINA DAİR HALA UMUTLUYUM
Facebookta Paylaş