S&P: ABD'de eyalet ve yerel yönetimlerin kripto para birimlerine ilgisi artıyor

S&P Global Ratings'e göre, ABD eyalet ve yerel yönetimleri, emeklilik fonlarında kripto para birimlerine yatırım yapmak ve dijital para birimlerini vergi ve hizmetler için ödeme olarak kabul etmekle daha fazla ilgileniyor.

 S&P'nin 15 Eylül notuna göre, yatırım tarafında düşük tahvil getirileri döneminde kripto para birimlerinin ürettiği büyük getiriler, bazı emeklilik planlarını daha fazla ilgi çekici hale getirdi. S&P analistleri, 20 Ağustos'ta sona eren 12 ay boyunca Bitcoin ve Ethereum'un sırasıyla %326 ve %745 getiri elde ettiğini yazdı.

 S&P, bu getiriler çılgınca dalgalanabilse de - 2018’de Bitcoin yaklaşık %75 düştü - son kazanımların emeklilik programlarını dijital para birimlerini görmezden gelmesini zorlaştırabileceğini yazdı. S&P, kriptoya yatırım yapmak emekli maaşının kredi riskini artırabilir, çünkü para biriminin nakit çıkış değeri hızla değişebileceğini de vurguladı.

Bazı kamu emeklilik planları, kripto ile ilgili varlıklara yatırım yapmaya başladı bile. S&P'ye göre New Jersey'deki Common Pension Fund D'nin blockchain ve dijital holding şirketlerinde küçük varlıkları var. Fairfax, Virginia'daki iki emeklilik programıı, dijital para birimleri ve ilgili şirketler de dahil olmak üzere kripto varlıklarına yatırım yaptı.