Suudi Arabistan finansman sağlamak için Aramco'yu sıkıştırıyor- bloomberght.com

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; dnyanın en büyük petrol şirketi Saudi Aramco, en büyük hissedarı olan Suudi Arabistan devleti tarafından finansal olarak sıkıştırılıyor.

Suudi Aramco, ham petrol fiyatlarının varil başına 40 doların altına inmesine ve şirketin nakit akışının dibe vurmasına rağmen, bu yıl büyük bir kısmı devlete ödenmek üzere 75 milyar dolar temettü dağıtmayı planlıyor.

Geçtiğimiz Aralık ayındaki halka arz sırasında şirketin hisselerini alan küresel fon yöneticileri de dahil birçok çevrede, Aramco’nun stratejik projeleri riske attığına ve borcunun çok hızlı arttığına dair endişeler de artıyor.

Aramco yıllardır Suudia Arabistan’ın nakit kaynağını oluşturuyordu ama koronavirüs nedeniyle dibi gören petrol talebiyle birlikte şirketin karşı karşıya kaldığı riskler de derinleşti ve şirket şu an New York’tan Tokyo’ya birçok şehirde yatırımcısı olan halka açık bir kuruluş.

Ülkenin fiili yöneticisi konumundaki Veliaht Prens Muhammed Bin Salman, Suudi Arabistan’ın gelirlerini petrol dışında da çeşitlendirmek için çeşitli projelere milyarlarca dolar harcıyor. Bunu karşılamak için de Aramco’dan gelen paraya ihtiyaç duyuyor.

Washington Atlantik Konseyine bağlı Küresel Enerji Merkezinde kıdemli araştırmacı Jean Francois Seznec, “Veliaht Prens, şirketi projelerini fonlamak için ne zaman isterse para çekebileceği bir kumbara olarak düşünüyor” dedi ve “Bu da şirketin halihazırda aktif olan petrol sahalarının devamlılığı ve yeni teknolojiler geliştirmek için yapacağı yatırım miktarını kısıtlıyor” diye ekledi.
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bloomberght.com/suudi-arabistan-finansman-saglamak-icin-aramco-yu-sikistiriyor-2263984Facebookta Paylaş