Teksas eyaleti, Trump'ın başkanlık seçimi sonucunu değiştirme çabalarına destek vermek amacıyla 4 eyaleti aleyhine dava açtı

Amerika'nın Sesi internet sitesinde yayınlanan haber aşağıda bulunuyor:

 Teksas eyaleti, Başkan Donald Trump'ın 3 Kasım başkanlık seçimi sonucunu değiştirme çabalarına destek vermek amacıyla Georgia, Michigan, Pennsylvania ve Wisconsin eyaletleri aleyhine ABD Anayasa Mahkemesi'nde dava açtığını açıkladı. Teksas eyaletinden yapılan açıklamada, bu eyaletlerin Corona pandemisi sırasında seçim prosedürlerinde yaptıkları değişikliklerin hukuki olmadığı iddiası yer aldı.

Dava, Cumhuriyetçi Partili Teksas Eyalet Başsavcısı Ken Paxton tarafından, alt mahkeme yerine doğrudan ABD Anayasa Mahkemesi'nde açıldı. Anayasa Mahkemesi'nde üçü Başkan Trump tarafından atanan altı muhafazakar yargıca karşılık üç liberal yargıç görev yapıyor.

Dava, 3 Kasım seçimlerinin sonuçlarını değiştirmek için Başkan Trump'ın giriştiği hukuk mücadelesinin son ayağı. Hukuk uzmanları, daha önce başarısız olan girişimler gibi Teksas eyaleti tarafından açılan davanın da Trump için olumlu sonuçlanma olasılığını düşük görüyor.

Demokrat Partililer, Trump'ı kamuoyunun Amerikan seçim sisteminin bütünlüğüne olan güvenin sarsmaya çalışmak ve seçmen iradesini çiğneyerek Amerikan demokrasisine zarar vermekle suçluyor.
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.amerikaninsesi.com/a/teksas-trump-a-destek-icin-dort-eyalete-dava-acti/5691938.htmlDiğer Haberler
Facebookta Paylaş