Ticaret Bakanlığı: Resmi kurum ya da e-devlet logosuyla kredi kartı aidatlarının iadesinin yapıldığını iddia eden sosyal medya hesaplarına itibar edilmemesi gerekiyo

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Son zamanlarda özellikle sosyal medya hesapları üzerinden e-Devlet ya da resmi kurumların logolarını kullanma suretiyle "bankaların kredi kartı aidat iade işlemleri başlamıştır. İadenizi almak için yukarıdaki linke tıklayın." şeklinde bazı paylaşımlar yapıldığı tespit edilmiştir.

Bahsi geçen konuyla ilgili olarak tüketicilerimizin yanlış bilgilendirilmemesi ve mağduriyet yaşamamaları amacıyla aşağıdaki bilgilendirmenin yapılmasında fayda görülmektedir.
 
6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile kart çıkaran kuruluşların tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartını sunma zorunluluğu getirilmiştir.

6502 sayılı Kanunun söz konusu hükmüne dayanılarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından hazırlanan ve 07.03.2020 tarihinde yürürlüğe giren 2020/7 sayılı "Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ" in 11'inci maddesi, kredi kartlarının özelliklerine göre yıllık olarak belirlenecek tutar kadar ücretlendirileceği, kartlardan alınan bu ücretlerin ancak tüketiciyi borçlandırıcı nitelikteki ilk kullanımı müteakip yıllık olarak alınabileceği, kesintisiz en az 180 gün hareket görmeyen kredi kartlarından hareketsiz kaldığı müddetçe yıllık üyelik ücreti alınamayacağı hususları düzenlenmiştir.

Ayrıca Tebliğ ekinde kredi kartı yıllık üyelik ücreti, tüketiciden alınabilecek ücretler arasında sayılmıştır.

Söz konusu düzenleme gereği kredi kartlarından kart aidatı alınabilmekte olup, resmi kurum ya da e-devlet logosuyla kredi kartı aidatlarının iadesinin yapıldığını iddia eden sosyal medya hesaplarına itibar edilmemesi, vatandaşlarımızın bu tür dolandırıcılıklara karşı dikkatli olması gerekmektedir.

Kart çıkaran kuruluşça talep edilen kart aidatlarına ilişkin olarak alışveriş taahhüdüne bağlı ücret alınmaması ve benzeri, tüketicilerimiz ile yapılan anlaşmaya aykırılık olması durumları ile söz konusu mevzuat hükümlerine aykırılık oluşturabilecek uygulamayla karşılaşılması halinde öncelikle kart çıkaran kuruluşa başvurulması gerekmektedir.

Kart çıkaran kuruluş ile uyuşmazlığın çözülememesi durumunda 6502 sayılı Kanun kapsamında 10.390-TL'nin altında olan uyuşmazlıklar için "Tüketici Hakem Heyetleri"ne bu tutarı aşan uyuşmazlıklar için de "Tüketici Mahkemeleri"ne başvurabilmesi mümkündür.Diğer Haberler
RUSYABALBAKAN YARDIMCISI : MOSKOVA'DA KORONAVİRÜS KRİZİNİN GELECEK İKİ HAFTADA KÖTÜLEŞMESİ BEKLENİYOR
PUTİN: SAVUNMA BAKANLIĞI, KORONAVİRÜS KRİZİYLE MÜCADE İÇİN GÖREVLENDİRİLEBİLİR
PUTİN : KORONAVİRÜS DURUMU ÜLKEDE KÖTÜLEŞİYOR
Gösterge niteliğindeki TC Merkez Bankası Dolar Alış: 6,7618 Satış: 6,7740 Euro Alış: 7,3954 Satış: 7,4087
RUSYA VARLIK FONU : SUUDİ ARABİSTAN İLE ORTAK TARIM PROJESİ PLANLANIYOR
HİNDİSTAN'DA ÇEKİRDEK TÜFE YILLIK %+4.07-%4.08 ARALIĞINDA -ANALİSTLER
RUSYA VARLIK FONU BAŞKANI: OPEC+ ANLAŞMASI PETROL FİYATLARININ 10 DOLAR/VARİLE GERİLEMESİNİ ENGELLEDİ
BEYAZ SARAY SÖZCÜSÜ PELOSİ: AMERİKALILARIN İŞE GERİ DÖNECEKLERİNE İZİN VERECEK KADAR YETERLİ TESTLEME YAPILMADI
HİNDİSTAN'DA TÜKETİCİ FİYAT BAZLI TÜFE MART'TA YILLIK :%+5.91 -HÜKÜMET
HİNDİSTAN'DA TÜFE MART'TA YILLIK %5.91 ARTTI (BEKLENTİ: 5.93 ÖNCEKİ: 6.58)
İNGİLTERE BAŞBAKANLIK SÖZCÜSÜ : İİNGİLTERE, İŞLETMELERE ACİL KREDİLERİ SAĞLAMADA İYİ İLERLEME KAYDETTİ
Facebookta Paylaş