TİM/Çetinkaya:Faiz indirimi ticari kredi faizlerini de düşürecek

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya, Merkez Bankası'nın dün yaptığı 250 baz puanlık faiz indiriminin ticari kredi faiz oranlarını yüzde 15'in altına çekebileceğini söyledi.
Merkez Bankası'nın dün yaptığı 250 baz puanlık faiz indirimini değerlendiren TİM Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya, faiz indirimlerinin reel sektör mensupları için en önemli etkisinin kredi faizlerinde olduğunu belirtti. Eylül'de yapılan faiz indirimlerinin etkisinin net bir şekilde hissedilmeye başlandığını ifade eden Çetinkaya, "Ağustos sonu ve Eylül başlarında Türk Lirası cinsi ticari kredi faizleri yüzde 20 seviyelerindeyken Ekim ayının başında yüzde 15,50-16,00 aralığına gerilediğini gördük. Yapılan bu son indirim ile ticari kredi faiz oranlarının yüzde 15'lerin de altına gelebileceğini düşünüyoruz." dedi.
PİYASA ÜZERİNDE OLUMLU ETKİLERİNİ GÖRECEĞİZ
Çetinkaya, şöyle devam etti:
"Her ne kadar sanayi üretim rakamlarında özellikle tatil günlerine denk gelinmesinin de etkisiyle çok pozitif bir seyir göremesek de PMI rakamları Eylül ayında uzun zaman sonra daralma bölgesinden çıktı. Yine Eylül ayında konut satışları, faizlerin düşmesinin etkisiyle yılın en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Önümüzdeki süreçte faizlerdeki gerileme hızının yavaşlamasını bekliyoruz ancak indirilen faizlerin piyasa üzerindeki olumlu etkilerini görmeye devam edeceğiz. Jeopolitik risklerin azaldığını da göz önünde bulundurursak mevcut faiz oranları, önümüzdeki süreçte yatırım harcamalarını destekleyici olabilir. Bu da elbette çok yüksek seyreden işsizlik oranlarını aşağı çekerek tüketimi ve dolayısıyla büyümeyi beraberinde getirecek."
Yıl sonu için YEP ile açıklanan yüzde 12 enflasyon beklentisiyle mevcut politika faizi arasındaki farkın 2 puana gerilediğini belirten Çetinkaya, "Ekim ayında enflasyonun yüzde 9 altında bir seviyede gerçekleşeceğini görecek olsak da yıl sonunda yüzde 11,5-12 aralığında bir enflasyonla yılı kapatacağız gibi duruyor. Bu toplantının ardından TCMB'nin, Aralık ayındaki toplantısında bir faiz indirimi daha yapmasını beklemiyoruz." ifadelerini kullandı.Diğer Haberler
TCMB DÖVİZ VARLIKLARI, EYLÜL AYINDA 73,8 MİLYAR DOLAR (ÖNCEKİ: 74,4 MİLYAR DOLAR)
MEVSİMSELLİKTEN ARINDIRILMIŞ REEL KESİM GÜVEN ENDEKSİ EKİM AYINDA:104.2 (ÖNCEKİ AY: 99,7) - TCMB
TCMB ALTIN CİNSİNDEN REZERV VARLIKLARI, EYLÜL AYINDA 25,9 MİLYAR DOLAR (ÖNCEKİ: 25,7 MİLYAR DOLAR)
GELECEK 12 AYLIK DONEM SONU ÜFE BEKLENTİSİ EKİM AYINDA: %16.2 (ÖNCEKİ AY: 18.4%) - TCMB İKTİSADİ YÖNELİM ANKETİ
Merkez Bankası'nca açıklanan rezerv verilerine göre bugün piyasa 7029,1 milyon TL ekside
Merkez Bankası'nca açıklanan verilere göre bankaların serbest depoları toplamı 13802,3 milyon TL
SATILABİLİR TAŞKÖMÜRÜ ÜRETİMİ AĞUSTOS AYINDA BİN 93.5 TON (ÖNCEKİ: 106,2 BİN TON) - TÜİK
EKİM AYINDA HİZMET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ: 90,7(ÖNCEKİ AY: 89,3 ) - TÜİK
Facebookta Paylaş