TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Hazırlanan Enflasyonla Mücadele Programını önemli buluyor ve destekliyoruz

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, enflasyonla mücadeleyi kamu ve özel sektörün birlikte yapabileceğini belirterek, "Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından hazırlanan Enflasyonla Mücadele Programını ve Bakanımız Sayın Berat Albayrak'ın hem mali disiplini koruma, hem de fiyat istikrarını sağlamaya odaklanmış olmasını, tüm bu sıkıntıları gidermek anlamında önemli buluyor ve destekliyoruz" ifadesini kullandı.


Hisarcıklıoğlu yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Fiyat istikrarı makroekonomideki en önemli sağlamlık göstergelerinden biridir. Türkiye 2002'den sonra mali ve siyasi istikrarla birlikte fiyat istikrarı konusunda da kayda değer bir iyileşme elde etmiş, enflasyonun tek haneli seviyelere düşmesi sağlanmıştır.

Son dönemde döviz kurlarında yaşanan olağandışı hareketlerin de etkisiyle enflasyon oranının yeniden çift haneler çıktığı görülmektedir.

Artan enflasyon hem alım gücü düşen vatandaşlarımızı, hem de artan girdi maliyetleri ve faizler nedeniyle firmalarımızı olumsuz etkilemektedir.

Ülkemiz için öncelikli konu olan tempolu ve istikrarlı büyüme için reel sektörümüzün küresel rekabetle uyumlu, gerçekçi, sürdürülebilir maliyetlerle üretim yapabilmesi sağlanmalıdır.

Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından hazırlanan Enflasyonla Mücadele Programını ve Bakanımız Sayın Berat Albayrak'ın hem mali disiplini koruma, hem de fiyat istikrarını sağlamaya odaklanmış olmasını, tüm bu sıkıntıları gidermek anlamında son derece önemli buluyor ve destekliyoruz.

Türk özel sektörü olarak bu konuda da milli bir dayanışma içine girmeye, devletimizle birlikte topyekûn bir duruş sergilemeye, elimizi taşın altına koymaya hazırız.

Zira enflasyonla mücadele aynı zamanda işsizlikle, yüksek faizle ve artan girdi maliyetleriyle mücadele anlamına gelmektedir.

Enflasyonla mücadeleyi ne tek başına kamu, ne de tek başına özel sektör yapabilir. Sorumluluk ve görev hepimizindir.

Kamu ve özel sektör arasındaki güçlü koordinasyon ve istişareyle içinden geçtiğimiz bu zorlu süüreci geride bırakacağımıza inanıyoruz."Diğer Haberler
FED/BULLARD: UZUN VADELİ ABD'NİN FAİZ ARTIŞI BİZE FAİZ EĞRİSİ KONUSUNDA ALAN SAĞLAYACAK, BU MEMNUNİYET VERİCİ BİR GELİŞME
ÇİN HÜKÜMETİ İHRACATTA VERGİ İADESİ ORANINI 1 KASIM'DAN İTİBAREN ARTIRACAK
IHH TURKEY, ACIBADEM'DE İLAVE YÜZDE 30 HİSSE ALDI- BLOOMBERG HT
FED/BULLARD : PPK'NIN DAHA FAZLASINI YAPMAYA İHTİYACI YOK, VERİLER BİZE NASIL İLERLEYECEĞİMİZİ SÖYLESİN
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, SUUDİ ARABİSTAN'IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİNİ DÜN BAKANLIĞA ÇAĞIRARAK "SORUŞTURMADA TAM İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLUNMASI" BEKLENTİSİNİ İLETTİ-AA TWİTTER
(AK PARTİ-MHP İTTİFAKI) HEYETLER ARASI GÖRÜŞMELER UBGÜN BAŞLIYOR - HABERTÜRK
Facebookta Paylaş