TOBB, TESK, TÜSİAD ve MÜSİAD ortak açıklaması: Türkiye'nin önceliği fiyat istikrarı

Türkiye’nin tacir, sanayici ve esnaflarını temsil eden TOBB, TESK, TÜSİAD ve MÜSİAD olarak, küresel tedarik zincirlerinde ciddi aksamaların yaşandığı COVID-19 pandemisi sonrası normalleşme sürecinde, ekonomik büyüme ve istihdam için Türkiye’nin birinci önceliğinin fiyat istikrarı olduğuna inanıyoruz.

Fiyat istikrarı sağlanmadan ekonomide başlayan her canlanma, maalesef kısa süreli olmakta ve iş insanlarımızın yatırım ufkunu daraltmaktadır. Bu nedenle, ülkemizin hak ettiği refah artışını sağlamak için fiyat istikrarını bir ön koşul olarak görmekteyiz. Fiyat istikrarının sağlanmasıyla Türkiye’de yatırım ortamı iyileşecek, öngörülebilirlik artacak, böylece katma değeri yüksek yeni teknoloji yatırımlarını ülkemize çekmek mümkün olacaktır.

Bu açıdan bakıldığında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başlatılan yeni ekonomik reform gündemini çok yakından takip ediyor ve enflasyonla mücadelenin öncelikli hedef olmasını destekliyoruz. Enflasyonla mücadeleye yönelik Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda bir kamu-özel sektör istişare sürecinin son derece faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Bu istişare süreci, tüm fiyatların serbest piyasa koşulları içinde oluşmasını gözeterek, küresel ve yerel fiyat dinamiklerinin sektörel bazda yakından izlenmesine ve ürün gruplarında görülen yapısal risklerin, maliyet dinamiklerinin ve arz-talep dengesizliklerinin tespit edilmesine katkıda bulunacak, böylece veriye dayalı politika tasarım sürecini destekleyecektir. İş dünyasında enflasyonla mücadelenin önemi ve fiyat istikrarının orta-uzun vadeli büyüme ve istihdam perspektifine olumlu katkısı konusunda farkındalığı artırmak için kurulacak bu istişare mekanizmasının son derece yararlı olacağına inanıyoruz.

Enflasyonla mücadelede başarılı olmamız için Merkez Bankası’nın ve ilgili kamu kurumlarının çabalarına tüm paydaşların destek vermesi gerektiğini biliyor, COVID-19 sonrası küresel toparlanma döneminde Türkiye’nin hak ettiği fiyat istikrarı hedefine hızla ulaşması için tüm katkıyı vermeye hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz.Diğer Haberler
SUUDİ ARABİSTAN'DA GSYİH 2020'DE GEÇİCİ VERİLERE GÖRE %4.2 DARALDI
BOJ/KURODA: BO'UN BÜYÜK VARLIK ALIMLARI FİYAT HEDEFİNE ULAŞMA AMAÇLI
BOJ/KURODA: MERKEZ BANKALARI NİHAİ OLARAK AŞIRI ENFLASYONU, DEFLASYONU ÖNLEMEKLE SORUMLUDUR
BOJ/KURODA:BOJ, ULTRA GEVŞEK PARA POLİTİKASINDAN ÇIKIŞI ENFLASYON % 2'YE YAKLAŞTIĞINDA DEĞERLENDİRECEK
IEA: GLOBAL DOĞALGAZ TALEBİ BU YIL MUHTEMELEN % 2.8 BÜYÜYECEK
BOJ/KURODA: PARA POLİTİKASININ BAZI SINIRLARI VAR, MAKSİMUM TEŞVİK HAMLEMİZ % 2 ENFLASYONU SAĞLAMADI
İTALYA BAŞBAKANI, İSTİFA EDECEĞİNİ BAKANLAR KURULUNDA TEYİT ETTİ
ÇİN'DE KAMUYA AİT FİRMALARIN KARLARI 2020'DE % 4.5 GERİLEDİ
ÇİN'DE KAMUYA AİT FİRMALARIN KARLARI ARALIK'TA % 13.8 ARTTI
ALMANYA/İFO: ALMAN İHRACATÇILARININ GÜVENİ EKİM AYINDAN BU YANA EN YÜKSEK SEVİYEDE CİDDİ ÖLÇÜDE İYİLEŞTİ
SUUDİ ARABİSTAN İKİ DİLİMLİ DOLAR TAHVİL İHRACI PLANLIYOR -BN/BLOOMBERG HT
Facebookta Paylaş