Trump azil süreci ve olası 2024 adaylığı(Tera Yatırım )

Trump azil süreci ve olası 2024 adaylığı…

Amerikan tarihinde örneği yaşanmamış Kongre binası işgali gibi siyasi şiddet olaylarından sonra, Trump için yeni bir azil süreci başlayacağa benziyor. Demokratların, 2019 sonunda başarısız olan “azil” girişiminden sonra görev süresinin bitimine günler kala Trump için bu konuda ciddi girişimleri söz konusu… Bundan önceki azil girişiminde Demokrat çoğunluktaki Temsilciler Meclisi, Trump’ı görevden almış; Cumhuriyetçi çoğunluktaki Senato ise Trump’ı mahkumiyetten kurtarmıştı. Başkan’ın görevden alınabilmesi için Senato’nun 2/3’sinin oyu gerekiyor. Trump, Temsilciler Meclisi’nde görevden alınsa bile Cumhuriyetçilerin yarısını oluşturduğu Senato’da gerekli oy sayısına ulaşılması mümkün görünmüyor.

20 Ocak’ta zaten Trump’ın görevi Biden’a devredeceği düşünüldüğünde; bu azil soruşturmasının önemi Trump’ın görev süresini birkaç gün kısaltmak değil, daha çok olası bir 2024 adaylığının önünü kapatmak. Zaten Cumhuriyetçilerin 20 Ocak’tan önce bir karar çıkmaması için süreci yeterince yavaşlatacak kadar Kongre’de gücü bulunuyor. Trump’ın, daha önceden girmeyi düşündüğünü söylediği, 2024 seçimlerinde adaylık statüsü ise azil soruşturmasının ilerlemesine göre değişiklik gösterebilir. Eğer 20 Ocak’tan önce Kongre’de azil oylaması yapılırsa Trump, ABD tarihinde ikinci defa Temsilciler Meclisi tarafından görevden alınan ilk başkan olacak. Ancak dediğimiz gibi, bu gerçekleşse bile Trump’ın mahkum edilip başkanlıktan alınması için Senato’da 2/3 çoğunluk yakalanması gerekecek. Bu Kongre aritmetiği ile, Trump’a karşı Cumhuriyetçi Senatörler olsa bile bu zor görünüyor. Dolayısıyla soruşturmanın sonuçlanması 20 Ocak’a muhtemelen yetişmez ve Trump normal tarihte görevi devreder görünüyor.

20 Ocak sonrasında sonuçlanacak bir mahkumiyet konusunda ise; ABD yasaları buna izin veriyor. Ancak bu şu ana kadar herhangi bir ABD başkanı için uygulanmış değil. Yakın ABD tarihinde görevde olduğu dönemde azil sürecinin işlediği Nixon (azil süreci başlamadan istifa etti) ve Clinton (Senato oylamasını kazandı) gibi örnekler var ama görevden ayrıldıktan sonra “görevden alınan” bir örnek yok. Dolayısıyla, duruma emsal oluşturan bir vaka elimizde yok. Ancak 20 Ocak’a kadar “impeachment” olamıyorsa Demokratların bu yolu da izlemesi olası, çünkü olay Trump’ın görev süresini birkaç gün kısaltmaktan ziyade 2024’te aday olmasını engellemek.

Trump, eğer 2024’te aday olursa “arka arka olmayan ikinci dönem” için başkanlık kovalıyor olacak. ABD tarihinde bunu yapabilen tek kişi, 22. ve 24. Başkan olan Grover Cleveland (1885-1889 ve 1893-1897). Herbet Hoover da 1929 - 1933 arasında Başkanlık yapmış, 1932 seçimlerinde FDR’a yenilmiş; sonra 1936 ve 1940’ta yeniden şansını denemiş ancak Cumhuriyetçi partinin adayı olmayı başaramamıştı. Trump’ın kamuoyu nezdinde yaşadığı son popülarite kaybından sonra yeniden Başkan seçilebilmesi çok da mümkün gözükmüyor. Aralık ayında yapılan bir Gallup anketi, Trump'ın bir bütün olarak ülke arasında pek popüler olmasa da Cumhuriyetçiler arasında %87'lik bir onay notuna sahip olduğunu gösteriyor. Quinnipiac Üniversitesi tarafından yapılan bir başka Aralık anketi de, Cumhuriyetçilerin %77'sinin, Trump'ın seçim sahtekarlığı nedeniyle Biden'a kaybettiği yalanına inandığını ortaya çıkardı. Ki Trump, seçim sahtekarlığı söylemini destekçileri Kongre’nin altını üstüne getirirken bile tekrarladı.

Biden’ın da ilerleyen yaşından dolayı bir “geçiş” başkanı olacağı, muhtemelen Kamala Harris’in sonraki iki dönem için hazırlanacağı söyleniyor. Eğer Biden 2024’e girmezse, Johnson’dan sonra ikinci defa seçime girmeyen ilk ABD başkanı (JFK suikastının ardından göreve gelmiş, 1964’te Başkan seçilmiş, ön seçimlerde yenilince 1968’de aday olmamıştı) olacak. Ondan önce de Rutherford Hayes 1880’de ikinci dönemi için aday olmamış. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  www.terayatirim.com
                                 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
İEA/BİROL: YENİ ABD YÖNETİMİN GLOBAL NET SIFIR TAAHHÜTLERİNE YÖNELİK KATKI YAPACAĞINA GÜVENİYORUM
UKRAYNA'DA ENFLASYON ARALIK'TA YILLIK %+5.0
İNGİLTERE BAŞBAKANI JOHNSON, ÜLKENİN GÜNEY BATISINDAKİ COVİD AŞILAMA MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ
YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI: TÜRKİYE İLE, EKONOMİK BÖLGELER VE KITA SAHANLIĞI KONULARINDA GÖRÜŞMELER YAPMAYA İSTEKLİ OLDUĞUMUZU İFADE ETTİK
YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI: TÜRKİYE'DEN İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELERİN BAŞLAMASI İÇİN DAVET ALMADIM
Gösterge niteliğindeki TC Merkez Bankası Dolar Alış: 7,4431 Satış: 7,4565 Euro Alış: 9,0629 Satış: 9,0792
BIONTECH, 2021 AŞI ÜRETİM KAPASİTESİNİ 2 MİLYAR DOZA YÜKSELTTİ -BN/ BLOOMBERG HT
Facebookta Paylaş