Trump yönetimi, Amerikan şirketlerinin nitelikli yabancı göçmen çalıştırmalarını kısıtlamaya yönelik yeni bir vize kuralı getirdi

Amerika'nın Sesi internet sitesinde yayınlanan haber aşağıda bulunuyor:

 
Başkan Donald Trump yönetimi, Amerikan şirketlerinin nitelikli yabancı göçmen çalıştırmalarını kısıtlaması muhtemel yeni bir vize kuralı getirdi. Yeni karar, şirketlerin vizeli çalışanlarına ödeyeceği asgari ücretin önemli ölçüde yükseltilmesini öngörüyor.

ABD Çalışma Bakanlığı ve İç Güvenlik Bakanlığı’nın yayımladığı ortak karar kapsamında, H-1B vizesine başvurma hakkına sahip olanları tanımlamak için kullanılan “uzmanlık gerektiren meslek” tanımının da daraltılması öngörülüyor.

Aralık ayı başında yürürlüğe girecek olan yeni kararın ABD Ticaret Odası gibi kuruluşlar tarafından eleştirilmesi olası. ABD Ticaret Odası, H-1B vize programının vasıflı ABD vatandaşı çalışan eksikliği sebebiyle gerekli olduğunu savunuyor.

Hükümetin verilerine göre, H-1B vizesi bulunanların üçte ikisi Hindistan’dan geliyor ve bu kişiler büyük oranda teknoloji firmaları tarafından işe alınıyor.

İç Güvenlik Bakan Yardımcısı Vekili Kenneth Cuccinelli, Çarşamba günü basın mensuplarının sorularını yanıtladığı telekonferans yöntemiyle yapılan toplantıda, yeni düzenlemenin büyük ölçüde Amerikan şirketlerine nitelikli eleman sağlayan üçüncü taraf yüklenici firmaları hedef aldığını söyledi.

Bu yüklenici firmaların mevcut düzenlemelerdeki yasal boşluklardan yararlandıklarını ve bu sayede H-1B vizeli çalışanlara ABD vatandaşlarına kıyasla daha az ücret ödediklerini belirtti.
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.amerikaninsesi.com/a/trump-y%C3%B6netiminden-yeni-h1-b-vizesi-duzenlemesi/5611394.html